Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Panna Kreseczka

Autorzy: , dodano Czwartek, 29 sierpnia 2013 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Panna Kreseczka"
Wanda Chotomska
ilustr. Bohdan Butenko
Wydawnictwo Muza SA, 2013

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Informacja wydawcy:

"Panna Kreseczka" powraca w nowej odsłonie!

"Panna Kreseczka" to dziecko artystycznego duetu – wygląd nadał jej mistrz ilustracji dziecięcej – Bohdan Butenko, a o jej przygodach opowiedziała najsłynniejsza polska autorka książek dla dzieci – Wanda Chotomska. W latach 1958–1959 na ostatniej stronie cotygodniowego wydania "Świerszczyka" publikowano kolejne odcinki przygód tytułowej bohaterki. Do rąk rodziców i dzieci trafi zbiór ponad sześćdziesięciu odcinków "Panny Kreseczki" wraz z oryginalnymi ilustracjami z lat pięćdziesiątych.

Bohaterka książki, jak sama nazwa wskazuje, powstała z kilku kresek i kółka, narysowanych czarną kredką na płocie. Dziewczynka, znudzona tkwieniem w jednym miejscu, wskakuje na plecy przechodnia i wyrusza w świat. Od tej chwili przeżywa niesamowite przygody, spotyka wielu przyjaciół, a przede wszystkim odnajduje swoją mamę – czarną kredkę. To pogodna i piękna w swej prostocie opowieść zawierająca również mądry przekaz – od zwykłej Panny Kreseczki możemy nauczyć się nieraz dużo więcej, niż od niezwykłych superbohaterów.

"Panna Kreseczka" to ciekawa alternatywa dla młodszych czytelników w czasach powstawania masowych produktów wypełnionych zaawansowaną grafika komputerową. Lektura gwarantuje dobrą zabawę zarówno dzieciom, jak i starszemu pokoleniu pamiętającemu "Pannę Kreseczkę" z własnego dzieciństwa. Książka otwiera nowy cykl, w którym wydawnictwo Muza we współpracy z Muzeum Książki Dziecięcej przypomni rodzicom i pokaże kolejnemu pokoleniu klasykę opowiadań oraz ilustracji, które nie straciły nic ze swojej aktualności.

Wanda Chotomska (ur. 1929) jest jedną z najbardziej popularnych polskich autorek opowiadań i wierszy dla dzieci i młodzieży. Jej dorobek artystyczny obejmuje ponad 200 książek, audycji radiowych i telewizyjnych, jak również scenariuszy do filmów krótkometrażowych oraz sztuk teatralnych. Debiutowała w 1949 roku na łamach „Świata Młodych”, a sławę przyniósł jej cykl wierszy stworzonych wspólnie z Mironem Białoszewskim publikowany w „Świerszczyku” pod pseudonimem „Wanda Miron”. Autorka słynnego programu telewizyjnego dla dzieci pt. „Jacek i Agatka” emitowanego w latach 1962-1973. Prywatnie matka Ewy Chotomskiej, słynnej Ciotki Klotki z programu dla dzieci „Tik-Tak”, współzałożycielki zespołu „Fasolki”.

Bohdan Butenko (ur. 1931) jest znanym i cenionym w Polsce rysownikiem, ilustratorem komiksów i książek dla dzieci, twórcą kultowych postaci Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara. Ponadto jest on autorem scenografii dla Kabaretu Starszych Panów i wielu innych scenografii teatralnych. Rysował dla czasopism dziecięcych „Świerszczyk”, „Miś”, „Płomyk” i „Płomyczek”. Rysuje i tworzy do dziś.

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Żółwik
 • czaple
 • 12 miesięcy
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • OKO