Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Cztery zwykłe miski

Autorzy: , dodano Wtorek, 28 stycznia 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Cztery zwykłe miski"
Iwona Chmielewska
Wydawnictwo Format, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Skrawek papieru pakowego, zużyte książki, makulatura, okładki starych zeszytów – tak niewiele potrzeba Iwonie Chmielewskiej, żeby z garści niepotrzebnych rzeczy stworzyć książkę. Oszczędne środki wyrazu, krótkie teksty i trafiające w sedno przesłanie są znakiem rozpoznawczym tej toruńskiej autorki. W dalekiej Korei zdobyła sobie już pozycję gwiazdy literatury dla dzieci, a i polscy wydawcy nadrabiają częściej wydając jej książki.

Głównymi aktorami "Czterech zwykłych misek" są dwa wykrojone z papieru i przecięte na pół kółka, które ze strony na stronę wcielają się w nową rolę: raz bywają parasolami na zalanej deszczem ulicy, skrzydełkami wiatraczka albo archipelagiem nieznanych wysp, to znów okularami słonecznymi lub sztangą siłacza. Dwa kółka z papieru i ich ciekawe losy pokazują, że wokół zwykłego nomen omen elementu można osnuć oryginalną fabułę, stworzyć różnorodny świat i pokazać skrajne uczucia. Bo "Cztery zwykłe miski" to również książka o uczuciach, tych malujących się na twarzach bohaterów, pokazanych gestem, kolorem, światłem, fakturą papieru. Dobór motywu przewodniego jest integralną cechą twórczości autorki. To w nim tkwi jej siła i niepowtarzalność. To dzięki niemu odkrywamy na nowo rzeczywistość w wielu różnych jej aspektach.

Chmielewska w swoich książkach nie rozbudowuje nadmiernie świata przedstawionego, nie stara się filozofować, ani sprawiać wrażenia, że zna odpowiedź na każde pytanie. Za to pokazuje, że wie dokładnie jak dotrzeć do najgłębszych pokładów wrażliwości czytelnika. O trudnych rzeczach mówi zwykłym językiem, nie zawstydza, nie patrzy z góry. "W czterech zwykłych miskach" wychodzi od metafor prostych, by dojść do bardziej wymagającej. Kształt półokręgu okazuje się nie przystawać do wyglądu łyżki, za to nadspodziewanie dobrze koresponduje z kształtem talerza – pustego talerza. Bo jedni mają za dużo, a inni za mało.

Z napięciem czekam na każdą nową książkę Iwony Chmielewskiej pojawiającą się na polskim rynku. Jej talent artystyczny nie przyćmiewa świeżości z jaką obserwuje świat. Ta świeżość spojrzenia, a zarazem skromność i subtelność płyną z każdej narysowanej przez nią strony i pozytywnie wyróżniają ją na tle innych autorów. Chmielewska nie szuka swojego odbiorcy. Odnajduje go w każdej grupie wiekowej, na wszystkich krańcach świata. Na szczęście również w Polsce.

Zosia Gwardyś

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • 12 miesięcy
 • Żółwik
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli