Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Drobinka Śmieszynka, czyli przygody kropelki wody

Autorzy: , dodano Wtorek, 6 sierpnia 2013 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Drobinka Śmieszynka, czyli przygody kropelki wody"
Liliana Bardijewska
ilustr. Ewa Poklewska-Koziełło
Wydawnictwo Bajka, 2010

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Czy można ciekawie, a jednocześnie prosto opowiadać małemu dziecku o obiegu wody w przyrodzie, nie posiłkując się skomplikowanym słownictwem z dziedziny biologii, chemii oraz fizyki? I czy da się przekazać tę wiedzę w sposób angażujący dziecięcą wyobraźnię? Po przeczytaniu bajki, której główną bohaterką jest kropla wody, wydaje mi się, że tak. Ale przyznam - opowieść Liliany Bardijewskiej "Drobinka Śmieszynka, czyli przygody kropelki wody" nie jest łatwa w odbiorze, obszerne fragmenty wymagają wielokrotnej lektury, gdyż czytelnik, (dorosły!), gubi się w fabule, motywach i celach postępowania małej bohaterki, a nawet w kierunkach świata przez nią obieranych. Ale po kolei.

Poznajemy Śmieszynkę, gdy jako łza radości spada z siódmego nieba. Pragnie być gwiazdką i spełniać cudze marzenia. Po drodze spotyka odrzutowiec, klucz gęsi, stado bocianów, jemiołuszki, szpaki. Przez chwilę kropelka wdaje się z nimi w rozmowę, ptaki chcą przekonać ją do wspólnej podróży, ale Śmieszynka wybiera własną drogę. Wkrótce na jej szlaku pojawia się wiatr Mroziwiatr i zamienia kropelkę w śnieżną gwiazdkę. W tej postaci trafia do ogrodu przedszkolaka Tomaszka oraz jego babci. Oboje ogromnie cieszą się z jej przybycia, bo zapowiada nadejście zimy, prezentów od Świętego Mikołaja, czasu wesołych zabaw na śniegu, lepienia bałwanków.

Pełna entuzjazmu Śmieszynka wyrusza z ogrodu Tomaszka w długą podróż. Najpierw na północ. Niby po to, by zobaczyć bielszy odcień śniegu, ale tak naprawdę gna ją zwykła ciekawość świata, no i wiatr o wielu imionach: Świstun, Pędziwiatr, Chłodziwiatr. W drodze z bieguna północnego na południe Śmieszynka poznaje osobliwe zwierzęta oraz rośliny, podziwia niezwykłe krajobrazy, jest świadkiem narodzin, polowań, odlotów. Obserwuje zorzę polarną oraz tęczę, nurkuje wśród rafy koralowej i korzeni wiecznie zielonych lasów tropikalnych. Zmienia także stan skupienia. Raz jest śnieżynką, innym razem kroplą w efemerycznej rzece, albo parą wodną unoszącą się nad rozgrzanym lądem czy morską bryzą.

Wojaże Śmieszynki kończą się wraz z nadejściem wiosny. Gdy przysiadła na płatku tulipana w ogrodzie Tomaszka "lśniła w słońcu wszystkimi kolorami tęczy, bo odbijały się w niej białe wierzchołki i błękitne głębiny, zielone lasy i żółte pustynie, wieczne śniegi i chwilowe rzeki".

Wydawnictwo Bajka dołożyło wszelkich starań, aby przygody kropelki wody miały przyjazny dla dziecka format i oprawę, właściwie skrojoną szatę graficzną, a czytelny krój pisma zachęcał do samodzielnego czytania. Z kolei Ewa Poklewska-Koziełło zadbała o barwne ilustracje. Ułatwiają one podążanie za fabułą, obserwowanie wykreowanego przez pisarkę świata, uruchamiają wyobraźnię. Motywują do podejmowania podróży, choćby najbliższej.

A jeśli ktoś potrzebuje uporządkować wiedzę dostarczoną na przestrzeni siedmiu rozdziałów - niech zajrzy na końcowe strony. Tam znajdzie kilka najważniejszych definicji i faktów przedstawionych w formie ilustracji oraz krótkiego tekstu; przypomni sobie czym są namorzyny, rzeka efemeryczna czy stalaktyty, a także zapamięta, że pingwiny z niedźwiedziami polarnymi i fokami mają szansę spotkać się tylko w zoo, bo w naturze występują na przeciwległych biegunach.

Na czwartej stronie okładki czytamy, że książka o Śmieszynce polecana jest wszystkim kochającym podróże i bajki. Ja dodałabym do tego pasjonatów przyrody, geografii i fizyki, dla których zbyt trudne są popularnonaukowe encyklopedie, grube atlasy czy podręczniki, a mają na tyle rozwiniętą wyobraźnię, by jak podpowiada Liliana Bardijewska stać się kroplą deszczu, płatkiem śniegu, kuleczką gradu czy górą lodową.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Żółwik
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • czaple
 • 12 miesięcy
 • Ryms na Facebook