Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Zagadkowa koperta listonosza Artura

Autorzy: , dodano Piątek, 20 grudnia 2013 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Zagadkowa koperta listonosza Artura"
Gérard Moncomble
koncepcja graficzna i ilustr. Paweł Pawlak
przeł. Ewa Kozyra-Pawlak i Paweł Pawlak
Wydawnictwo Format, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Jak to się stało, że nikt do tej pory nie wpadł na pomysł napisania książki o pracy listonosza? Świat nie znosi próżni, więc i ten temat znalazł swoich odkrywców. Dwóch artystów, Gérard Moncomble i Paweł Pawlak, stworzyło książkę, która niewątpliwie miałaby szansę stać się hitem…

Na fikcyjnej wrocławskiej ulicy Złotego Dębu listonosz Artur rozpoczyna swój zwyczajny dzień pracy. W kolejnych domach zostawia listy i paczki, mimowolnie stając się świadkiem rozgrywających się tam wydarzeń i powiernikiem mieszkańców. Dlaczego pani Hortensja dostaje kartki ze zdjęciami noworodków? Skąd pani Paulina wie, że ubrania kupione w sklepie wysyłkowym będą pasowały na jej męża? Jaką gazetę prenumeruje pani Leonia? Pod którym numerem mieszkają tajemniczy państwo Figuerasowie? Fabuła wydaje się dość interesująca, ale większość małych czytelników już podczas pobytu listonosza w trzecim domu straci zainteresowanie książką. Dodam tylko, że Artur odwiedza aż jedenaście domów, a na trop tajemniczych Figuerasów wpada dopiero na samym końcu.

Jak wytrwać do ostatniej strony? Radzę po prostu zrezygnować z czytania i zająć się warstwą wizualną, która wciąga niewspółmiernie bardziej. Okładkę książki Paweł Pawlak zaprojektował na kształt dużej koperty leżącej na mapie Wrocławia. Zamiast znaczka w okładce jest dziura. Pod spodem uśmiecha się do nas listonosz Artur, ale jeśli chcemy, możemy stworzyć znaczek według własnego gustu, podkładając dowolny obrazek.

Oko cieszą również nowatorskie ilustracje, skomponowane w stu procentach z papierowych wycinanek i starych znaczków pocztowych. Autor zachował przy tym swój styl, nie zapominając ani na moment o wielkich nosach i spiczastych stópkach. Tu i ówdzie ilustracje są uzupełniane przez bardzo autentycznie wyglądające stemple, odręczne wpisy oraz fragmenty listów. Wprawdzie moją praworządną jedenastoletnią córkę oburzyła możliwość wglądu w korespondencję bohaterów książki, ale myślę, że dla nich nie ma to znaczenia, a czytelnikom urozmaica dłużyzny tekstu. Wisienkę na torcie stanowią dwie strony naklejek w postaci znaczków pocztowych, na których widnieją motywy z ilustracji zawartych w książce.

"Zagadkowa koperta listonosza Artura" nie przekonała mnie, jeśli chodzi o warstwę fabularną. Zabrakło ciekawego pomysłu, który spiąłby wszystkie wydarzenia i sprawił, że akcja nabrałaby tempa. Książkę można zatem polecić najbardziej wytrwałym, jako dobrą wprawkę przed obowiązkową lekturą szkolną.

Zosia Gwardyś

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • ryms w empikach
 • Plasterek
 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Amelia i Kuba