Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Okularnica

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 8 lipca 2013 | kategoria: Nowości, Książki dla młodzieży

"Okularnica"
Elżbieta Wojnarowska
Wydawnictwo WAM, 2013

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Przeprowadzki powinny stać się początkiem zmian na lepsze. Z taką nadzieją Kaśka i jej mama zmieniły miejsce zamieszkania. Nastolatka już niedługo rozpocznie naukę w nowej szkole, pozna nowych kolegów. Ale początek jest niefortunny: Kaśka spóźnia się na rozpoczęcie roku szkolnego. Na dodatek wszyscy w klasie bardzo dobrze się znają, tylko ona jest obca. Będzie musiała znaleźć sposób, by wkupić się w nowe towarzystwo. Tylko jak to zrobić, jeśli jest się odludkiem?

Kaśka w swoim mniemaniu niczym specjalnym się nie wyróżnia: jest chuda, wiecznie schowana za niemodnymi okularami i burymi ubraniami. Ale o dziwo, zaprzyjaźnia się z Zuzą, która jest jej zupełnym przeciwieństwem: żywiołowa, pewna siebie. Wkrótce na horyzoncie pojawi się chłopak, w którym Kaśka nieszczęśliwie się zakocha. To Adam, zwany Burym, klasowy wesołek, amant rozpuszczony powodzeniem wśród dziewczyn i do tego zarozumialec.

Autorka podzieliła "Okularnicę" na trzy rozdziały. Wydarzeniom przyglądamy się więc z trzech perspektyw: Burego, Zuzy i Kaśki, ale to ta ostatnia wydaje się być główną bohaterką opowieści. W jej życiu, podobnie jak u pozostałej dwójki, zajdzie wiele zmian, ale nie na wszystkie będzie ona gotowa i nie każda będzie pozytywna. Wiele razy jej przyjaźń z Zuzą zostanie wystawiona na próbę, podobnie jak Kaśka, kiedy zostanie upokorzona na oczach całej klasy.

Troje młodych ludzi dopiero wkracza w życie, a już musi borykać się z przerastającymi ich siły problemami. Bohaterowie nie są przerysowani, za to zupełnie zwyczajni. Każdy z nich ma jakieś tajemnice, nikt nie jest jednoznacznie dobry lub zły. Autorka daje im prawo do popełniania błędów, podejmowania nie zawsze właściwych decyzji i wyciągania wniosków z własnego postępowania. Ważne są też wewnętrzne przemiany, jakie przechodzą bohaterowie, poddani życiowym próbom.

Wbrew temu, co mogłaby sugerować okładka, nie jest to lekka i ckliwa powieść dla młodzieży. Miejscami robi się nieprzyjemnie za sprawą opisywanych wydarzeń. Ale w życiu przecież nie zawsze jest pięknie i układa się po naszej myśli. Autorka doskonale pokazała zagmatwane losy bohaterów i lęki okresu dojrzewania, burzę emocjonalną, skomplikowane relacje wśród rówieśników i między rodzicami a dziećmi. Porusza w książce wiele kwestii, które zainteresują czytelników w każdym wieku: pierwsza miłość, nieakceptowanie własnego wyglądu, odrzucenia, brak miłości i rodzinnego ciepła, oparcia w rodzicach, rozbite rodziny, toksyczna relacja z niedojrzałą emocjonalnie matką. Uzmysławia, jak ważna dla nastolatka jest akceptacja w gronie rówieśników i jak wiele może on zrobić czy poświęcić, by ją zdobyć.

Po "Okularnicę" sięgną zapewne czytelniczki, ale poruszająca i wciągająca fabuła może zaciekawić również płeć przeciwną. Tytułową okularnicą może być każdy, kto próbuje wałczyć z kompleksami, kto chowa się przed światem we własnym mikrokosmosie, kto nie radzi sobie z uczuciami i czuje się trochę jak bajkowe brzydkie kaczątko. Książka może być zachętą do refleksji na własnym postępowaniem, pomóc w naprawieniu relacji z innymi. I choć Kaśce, Zuzie i Buremu życie będzie się gmatwać na potęgę, ostatecznie przesłanie powieści jest optymistyczne. Jeśli nie potrafisz dostrzec w sobie żadnych zalet, inni mogą ci w tym pomóc. Ale trzeba się na tych innych otworzyć, nie odpychać ich koncentrując się tylko i wyłącznie na sobie. Nie należy z góry zakładać, że plany i tak się nie powiodą, bo nigdy nie wiadomo, z której strony nadejdzie pomoc. I że często to, co źle się zaczęło, może mieć całkiem przyjemne zakończenie.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • Arctic
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Żółwik
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • 12 miesięcy
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • czaple