Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Gdybym nie zrobiła z taty astronauty

Autorzy: , dodano Piątek, 19 lutego 2010 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Gdybym nie zrobiła z taty astronauty"
Ingelin Angerborn
przeł. Katarzyna Ottosson
ilustr. Magda Chodorowska
Wydawnictwo Zakamarki, 2010

« wróć na stronę listy informacji o książkach

"Gdybym nie zrobiła z taty astronauty, nic by się nie wydarzyło. Nie ukradłabym gazety, nie zdarzyłby się cud, nie zniszczyłoby się zdjęcie pani Doris, nie zginąłby kask pana od wuefu, a przede wszystkim nie musiałybyśmy się przeprowadzać. Wiem, że to brzmi dziwnie. Ale tak to już ze mną jest - dziwnie!". Sami widzicie, że Tilda nie jest taką sobie zwykłą, spokojną dziewczynką. Być może wasze dzieci już ją trochę znają, z pierwszej części zatytułowanej "Gdybym nie pomyliła psów".

W drugiej części wszystko zaczyna się od kłamstwa. Tilda nie jest wyrachowaną kłamczuchą, po prostu, kierowana impulsem oznajmia w obecności szkolnych kolegów, że jej tata jest astronautą. Wszyscy chwalą się swoimi tatusiami, więc ona też chce. Tym bardziej, że tęskni za tatą, którego dawno nie widziała. Tilda mieszka z mamą, jej rodzice, jak to w życiu bywa, nie są parą.

Kłamstwo Tildy pociąga za sobą kolejne, ważą się losy przyjaźni Tildy z Julią, powstaje cała masa komplikacji (ukradziona gazeta, podarte zdjęcie, zaginiony kask, wstrząs mózgu  - brzmi tajemniczo, ale szczegóły znajdziecie w książce).

Cóż, gdyby Tilda nie skłamała, to nie byłoby tej książki:) A jej mama nie poznałaby nowej miłości. Ale mówiąc serio: kłamstwo nie popłaca, Tilda sama to stwierdza i obiecuje więcej tego nie robić. "A przynajmniej... maybe, baby!".

A co naprawdę porabia tata Tildy? Niech wasze pociechy przeczytają już same. 

(E.S.)

Oto notka wydawcy o książce: "Tilda ma dziewięć lat i bardzo bujną wyobraźnię. Pewnego dnia oznajmia kolegom i koleżankom z klasy, że jej tata jest astronautą. Bo co ma powiedzieć, kiedy wszyscy przechwalają się swoimi tatusiami? Tilda swojego taty nie widziała od dawna, no i kim on właściwie jest? Cyrkowcem? Równie dobrze mógłby być astronautą, to przecież o wiele lepsze niż tata policjant, którym chwali się Markus. Tylko jak udowodnić, że tata, który wcale nie jest astronautą, jest astronautą? Zwłaszcza kiedy się okazuje, że w Szwecji jest tylko jeden astronauta?! Tilda jest załamana, wściekła na siebie za to bezmyślne kłamstwo, ale przecież jej pomysłowość nie zna granic… Jakim sposobem będzie chciała zrobić z taty astronautę, i co jeszcze wyniknie z całej tej historii?

Trzymająca w napięciu intryga opowiedziana z werwą i humorem. Druga z pięciu książek o Tildzie, która zawsze coś nakręci, a próbując się wyplątać, zaplącze się jeszcze bardziej...".

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • ryms w empikach
 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • Wróble na kuble
 • Żółwik
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • OKO
 • 12 miesięcy
 • Ze zwierzyną pod pierzyną