Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Nasturcja i Lew

Autorzy: , dodano Piątek, 28 czerwca 2013 | kategoria: Z archiwum słonia

"Nasturcja i Lew"
Aleksander Minkowski
ilustr. Anna Włoczewska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia, 1969

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Choć tytuł książki mógłby sugerować baśń lub historię w stylu opowieści z Narnii, to jej akcja jest mocno zakorzeniona w rzeczywistości. "Nasturcja i Lew" to młodzieżowa przygodówka z serii "Klub Siedmiu Przygód", zapewne dobrze znanej starszym czytelnikom. Jeśli ktoś czytał inne powieści przygodowe Minkowskiego nie będzie raczej zaskoczony konstrukcją fabuły. Dla pozostałych będzie to doskonała lektura na wakacje, czyli klasyczna powieść dla młodzieży, w której nie zabraknie przygód, nierozwiązanych tajemnic i zjaw z przeszłości.

Jest upalny czerwiec, już czuć w powietrzu lato i zbliżające się wakacje. Edek i Artek, uczniowie z Kabacowa, z trudem wytrzymują w szkolnych ławkach. Ich myśli zaprzątają raczej wakacyjne plany, wyjazdy, skarb i… pewna fiołkowooka dziewczyna o imieniu Olga. Nie tak łatwo można zdobyć jej serce. Olga ma nadpobudliwego brata, który broni jej niczym Cerber, i kręcącego się w pobliżu absztyfikanta, ochrzczonego przez kolegów Negatywem. Chłopak nie tylko wyróżnia się oryginalnym wyglądem, ale również wiedzą i dojrzałością. W gruncie rzeczy okaże się całkiem interesującym i przyjaznym kolegą, choć dość tajemniczym.

W ogóle tajemnic jest w powieści sporo. Artek i Edek szukają skarbu w niezbadanych lochach dawnego klasztoru. Tytułowy Lew i Nasturcja również okażą się częścią zagadki. Miejscowy leśniczy Orkan, mruk i odludek, też ma jakieś mroczne sekrety, które przydałoby się wyjaśnić. Tym bardziej, że jest on w jakiś sposób powiązany z partyzantami i ciotką Artura, o której słuch zaginął, podobnie jak ona sama podczas wojennej zawieruchy.

Choć wyjaśnianie takich łamigłówek na własną rękę bywa niebezpieczne, nastolatki nie odpuszczą i będą próbować nie zważając na niebezpieczeństwa, które na nich czyhają. Dreszczyk emocji jest pociągający, podobnie jak ryzyko i brawura. Do działania pcha bohaterów naturalna ciekawość świata, chęć przeżycia ciekawej przygody. I przede wszystkim młodzieńczy zapał, dzięki któremu życie ma niepowtarzalny smak. Wszystko co robią, robią z pasją: łobuzują, uczą się i sprzeczają. Artur, oprócz przygód i tajemnic, kocha sport. Zawzięcie trenuje szermierkę, by dostać się do eliminacji. Negatyw jest zafascynowany nauką i rozwojem medycyny. A Darek kocha motory.

W powieści ścierają się ze sobą pokolenia, odmienne poglądy, chłopcy nie przepadają za sobą, dziewczynami i na odwrót. Nikt nie chce być przeciętny, ale też nie wypada zbytnio się wyróżniać, bo to skazuje na towarzyski ostracyzm. Chłopaki udają twardzieli, zawziętość i niezrozumienie bywają przyczyną zatargów. I nie bardzo mają ochotę przyjmować w swe szeregi płeć piękną. Jedną z rzeczy, która łączy młodych i starszych są opowieści o przeszłości, snute przez tych drugich, a słuchane z wypiekami przez tych pierwszych.

Bohaterowie budzą sympatię, zyskując przy bliższym poznaniu. Choć akcja dzieje się kilkadziesiąt lat wstecz, ich problemy niczym nie różnią się od dylematów współczesnych nastolatków. Tak samo martwią się o pieniądze na wakacje, wstydzą okazywania uczuć, ważny jest dla nich honor, przyjaźń, zaufanie i lojalność. I na lody chodzą do Zielonej Budki.

Zakończenie będzie dokładnie takie, jakie powinny mieć dobre książki przygodowe, czyli zaskakujące i może skłaniające do refleksji. Wiele kwestii się wyjaśni, w życiu nastolatków zajdą znaczące zmiany. Aż chciałoby się choć raz w życiu przeżyć takie wakacje…

Magdalena Świtała

 

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • OKO
 • Żółwik
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • czaple
 • 12 miesięcy
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną