Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Paweł i Gaweł

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 4 listopada 2013 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Paweł i Gaweł"
Aleksander Fredro
ilustr. Adam Pękalski
Wydawnictwo Bajka, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Wydawnictwo Bajka wypuściło niedawno kolejne dwa tomy klasyki polskiej poezji dziecięcej, ozdabianej przez doborowe towarzystwo polskich ilustratorów. Serię, nazwaną "Cacko z dziurką", tworzą tomiki wierszy Brzechwy, Tuwima i Fredry. Tym dzieciom, które ciekawe są, jaki poeta stoi za ulubionymi wierszami, książeczki oferują portrety autorów (oczywiście wykonane charakterystyczną techniką danego ilustratora) oraz biogramy pióra profesora Grzegorza Leszczyńskiego.

O ile Brzechwa i Tuwim w "menu" małego konesera goszczą często, o tyle Fredro znany jest przeważnie tylko jako autor "Małpy w kąpieli", "Pawła i Gawła" oraz wierszyka o niezdecydowanym osiołku. Krzepki, białowłosy staruszek o bujnym wąsie i krzaczastych brwiach, którego sportretował na końcu książki Adam Pękalski, droczy się z psem. Z czerstwej twarzy bije łagodność. Fredro-kawalarz, tak o nim myślimy, pamiętając liczne komedie czy pikantne utwory erotyczne, diametralnie różne od produkcji polskich romantyków (bo w ich epoce przyszło mu żyć i przez nich był ostro krytykowany). A ten bystry i wyrozumiały obserwator stosunków międzyludzkich sam był człowiekiem wielkiego ducha i z przebogatą biografią! Tworzył nie tylko fikcję. Trzeźwość i sarkastyczne poczucie humoru wyzierają także z pysznych Fredrowych pamiętników; wypełnione anegdotami "Trzy po trzy" to odbrązowienie kampanii napoleońskiej.

Odpryski tego trzeźwego stosunku do życia znajdują się we Fredrowych bajkach. Jednym z ich podstawowych tematów wydaje się jałowy spór i jego konsekwencja - katastrofa. Fredro najczęściej pokazuje bohaterów skłóconych, którzy tracą energię na robienie sobie na złość. Spory wynikają z pychy, zacietrzewienia lub rywalizacji, jak w "Dwóch kogutach", "Sowie", "Wietrze i nocy". Katastrofa wynika też z głupoty lub bezpłodnego mędrkowania. Czy skłonność do sporu przeważy nad instynktem samozachowawczym? Oczywiście, tak, mówi autor. Z wyrazistych morałów wieje lekki wiatr mizantropii - czyżby Fredro-bajkopisarz nie wierzył w ludzi? Bajek jest osiem, tradycyjnie zwierzęcy bohaterowie ilustrują ludzkie wady (sowa jest zarozumiała, koguty nierozumnie zapalczywe), zaś narracja jest instrumentem przekazania nauki. Lekko archaiczny język Fredry (waćpan, mospanie, czekać uradzili) przeniesie dzieci w językową przeszłość, oddali wiersze na tyle, by zaciekawić obcością, ale nie zniechęcić. To polszczyzna jędrna, sensowna i zwarta - mistrzowska.

Fredrowe moralizowanie ilustruje Adam Pękalski. Groteskowe twarze i pyski o wyrazistych kolorach budzą uśmiech i lekkie zaniepokojenie. Zażywny Cygan jakby wylazł z dydaktycznych opowiastek, zaś baba, którą okpił, jest kwintesencją "ludowości", w swej tłustości i paradnym stroju. Gaweł to tęgi rumiany choleryk, Paweł - mizerniutki, zielony na twarzy melancholik. Kolory u Pękalskiego są nasycone, współczesna brzydota bohaterów łagodzona jest elementami "retro", jakby wyciętymi ze starych gazet czy książek.

Świetnie, że wydawnictwo przypomina pisarza, który, ze względu na czasowy dystans, jest zmorą współczesnych uczniów. Fredro to nie tylko dawca praktycznych nauk, a ktoś, kto mówi do nas z głębi czasu. Warto rozszerzać dziecku spektrum "słuchanych" języków, wzbogacać mowę potoczną, którą żyje, o poetyckość, o archaizację. A te wiersze to idealny początek "ćwiczeń z języka".

Alicja Szyguła

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • OKO
 • Żółwik
 • Arctic
 • Lato Adeli
 • Ryms na Facebook
 • 12 miesięcy
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną