Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Wielka księga portretów zwierząt

Autorzy: , dodano Czwartek, 10 kwietnia 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Wielka księga portretów zwierząt"
tekst i ilustracje Svjetlan Junaković
przeł. Marta Bręgiel-Benedyk
Wydawnictwo Tako, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Informacja wydawcy:

"Wielka księga portretów zwierząt" jest unikalnym na skalę światową przykładem książki dla dzieci, która łącząc słowo (literaturę), obraz (ilustrację) i ideę (europejskie dziedzictwo kulturowe), prezentuje bogaty artystycznie przekaz kultury w żartobliwej i bardzo atrakcyjnej dla współczesnego czytelnika formie.

Postaci zwierząt przedstawione w miejsce „bohaterów" wielkich obrazów europejskich malarzy (m.in. m.in. Van Eycka, Durera, Leonarda da Vinci, Tycjana, Vermeera van Delft, Rembrandta czy Davida) początkowo intrygują i szokują, potem przywołują pytanie o pierwowzory. W tym momencie artysta wprowadzając niby-naukowe komentarze zaczyna prowadzić „grę" z odbiorcą, odwołując się do jego pamięci i spostrzegawczości. Owa gra prowadzona jest nie tylko w stosunku do dorosłych widzów. Cenniejsze wydaje się zwrócenie do dzieci, które starają przypomnieć sobie lub odnaleźć oryginały obrazów, równocześnie ucząc się tolerancji i szacunku dla wszystkich żywych istot tego świata.

Z recenzji prof. Jerzego Malinowskiego

Jest to bowiem podróż po wyjątkowej galerii sztuki wizualnej, o której istnieniu z ironiczną powagą autor zapewnia, a która zawiera wizerunki wyjątkowych postaci (żeby nie powiedzieć osobistości): flaminga, pingwina, łasiczki, krowy, żaby, owcy, nosorożca, pelikana, orangutana i wielu innych „włożonych” w konwencję klasycznych arcydzieł malarstwa ery nowożytnej (w znakomitej większości flamandzkiego iwłoskiego). Użyte portrety są kulturowymi ikonami malarstwa olejnego, przez co również kamieniami milowymi kultury Zachodu dawnych epok. Svjetlan Junaković uwspółcześnił je dla dzisiejszych odbiorców, zamieniając w skrótowy, niczym mms, ale bogaty artystycznie, przekaz kultury i sztuki. Wszystko to wydaje się niezwykle dostojne, zwierzęta – dotąd traktowane symbolicznie i przedmiotowo – stają się nobilitowane, stają się portretowanymi arystokratami.

Sugestywność ich przedstawień polega na tym, iż ulegamy grze wyobraźni, zgodnie z którą mamy do czynienia z kimś żywym o określonych cechach charakteru (por. D. Freeberg, Potęga wizerunku, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2005, s. 426). Tym samym idea książki nawiązuje do klasyki literatury dla dzieci (od Ezopa począwszy), w której antropomorfizacja zwierząt jest celowym zabiegiem wyeksponowania społecznej (moralnej) krytyki.

Z recenzji dr Małgorzaty Cackowskiej

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • Wróble na kuble
 • OKO
 • Arctic
 • Lato Adeli
 • Żółwik
 • Ze zwierzyną pod pierzyną