Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Cztery strony czasu

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 23 grudnia 2013 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Cztery strony czasu"
Iwona Chmielewska
Wydawnictwo Media Rodzina, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Świadek od stuleci

Twierdzenie, że to opowieść o życiu, brzmi może banalnie, lecz właśnie o tym jest ta książka. O życiu w Toruniu – starym mieście nad Wisłą, które wznosi się "gdzieś w Europie" (dla dzieci z Korei Południowej, do których najpierw trafiły "Cztery strony czasu", to chyba właściwe kartograficzne odniesienie), ale też, a może przede wszystkim, o życiu rozumianym bardziej uniwersalnie.

O przemijaniu, zmianach, burzach dziejowych, ale i o stałości, podobieństwach, troskach i radościach, których niezmiennym strażnikiem i świadkiem jest od wieków… zegar. Tak, ten z toruńskiego rynku – wciąż ten sam, od stuleci. Odmierza "zawsze inny czas, który już nigdy nie wraca". Obserwator codziennych czynności: mycia, czytania, otwierania drzwi. Uczestnik nie mniej codziennych, choć bardziej emocjonujących wydarzeń: narodzin, chrzcin, chorób prowadzących do śmierci, budzenia się miłości, wyjazdów, wędrówek. Świadek marzeń, karier, ciężkiej pracy, dobrej zabawy, rodzinnych sprzeczek, a także poważnych konfliktów, może rozczarowań.

Snuje się przez tę opowieść tęsknota, nostalgia, szczególne poruszenie. Wszak wszyscy wiemy, ze czas mija bezpowrotnie. Że jednym ta sama godzina przynosi radość, innym cierpienie. Czasem chciałoby się, by chwila trwała wiecznie, innym razem – aby nigdy nie nastąpiła... Czytając tę opowieść, możemy w tej prawdzie się zagłębić. Podpatrzeć, co działo się w czterech mieszkaniach – w kuchni, pracowni, pokoju dziecięcym i salonie, począwszy od roku 1500.

W mieście tym mieszkał na przykład chłopiec o imieniu Mikołaj, który inaczej niż inne dzieci patrzył na chowające się za mury słońce i wyłaniający się księżyc. Kilka wieków później w jednym z mieszkań kończy swoją pracę autorka książki – tej właśnie. Bruno, chłopiec marzący o zostaniu dowódcą wojsk, za wiele lat staje się pradziadkiem, o którym pamięć została zaklęta między innymi w ołowianych żołnierzykach, bitewnych opowieściach przekazywanych wnukom. W teatr, w który bawi się Kacper z tatą, kiedyś bawiła się jego prababcia. Nowo narodzona Salomea, którą czeka chrzest w Wielkanoc, pozostawi kolejnym pokoleniom przekaz, że ten, kto został w te święta ochrzczony, "będzie miał długie i szczęśliwe życie". Kluczyk znaleziony – na szczęście – w 2000 roku dwieście lat wcześniej strzegł kryształków w srebrnej cukiernicy.

Ciągłość, bezpowrotność, powiązania, sens – o nich jest ten tekst. Trzeba też zagłębić się w obrazy, ilustracje, w których ważny jest każdy szczegół. Oczy, okna, garderoba, atrybuty owych czasów, wzory na tkaninach, faktury materiałów, portrety, twarze, niekiedy powtarzające się, z których odczytać można emocje. Symbole, powracające motywy. Te obrazy żyją tu własnym życiem. Ich bogactwo i właściwy autorce styl obrazowania czynią opowieść niezwykłą, poruszającą czułe struny.

Tu, w książce tak samo jak na rynku, "odbywa się teatr życia". Jego aktorami są mieszkańcy Torunia, mogą się nimi stać i ci, którzy stawią się w tym pięknym mieście – teraz i za wiele lat. Bo kto wie, jaką jeszcze rolę przyjdzie nam grać... Słyszycie? Tuba Dei. Jak w roku 1500. Ciągle trwa. Może ta książka połączy kolejne pokolenia – niewykluczone, że znajdzie ją na półce lub w skrzyni jakiś kolejny prawnuk... Warto ją mieć. Ilekroć wybieramy się pod zegar, zawsze jest to dla nas szczególna wyprawa.

Anna Kossowska-Lubowicka

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • Amelia i Kuba
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Plasterek
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • OKO