Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Ranyboskie, Julek!

Autorzy: , dodano Wtorek, 9 lutego 2010 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Ranyboskie, Julek!"
Jan Karp
ilustr. Katarzyna Koczubiej
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2003

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Już sam tytuł przyprawia nas o lekki dreszczyk emocji i gdy w księgarni wpadnie nam w oko, trudno jest nam przejść obok niego obojętnie. Gdzieś w głowie zadzwoni dzwoneczek, ten który mówi: coś mi to przypomina. I faktycznie, zarówno kształtem samej książki – kwadrat, twarda oprawa, dużo białego tła, jak i sposobem ilustrowania – czarno-białe ilustracje zrobione lekką kreską, jak też typem głównego bohatera – chłopiec chodzący do pierwszej klasy plus jego kumple, coś nam przypomina. I nagle bach: olśnienie, przecież to jest wypisz, wymaluj „Mikołajek” Sempé i Goscinnego, albo… jego podróbka. I aż ręce drżą: udana, czy nieudana?

Otwieramy. Czytamy. Rozdział pierwszy, i drugi, i trzeci, i… oddychamy z ulgą. Wprawdzie jest podobieństwo do „Mikołajka”, ale podobieństwo w tym, co najlepsze: problemy dzieciństwa tak szczęśliwego, że aż łezka kręci się w oku. Ciepła, niewyszukana narracja, doskonale oddająca punkt widzenia dziecka oraz lekki dowcip sytuacyjny. Na tę doskonałą formę autor nałożył obserwacje naszej polskiej rzeczywistości. I to jest duży punkt dla niego. Nie zawsze przenoszenie obcych form na polski grunt dobrze się kończy. Tu się udało. Tu duże plusy za postać babci. Niby „moherowy beret”, a jednak jak przychodzi co do czego, to potrafi być zdecydowana i pokazać rodzicom, jak należy podejść do zaspokajania szkolnych potrzeb dziecka. Inne charakterystyczne dla polskiej rzeczywistości typy to nauczycielki, które deklarują miłość i sympatię do dzieci, co wcale nie przeszkadza im stawiać uczniów do kąta. Może wychodzą z założenia, że uczeń to uczeń a nie dziecko? Nauczycielki, które ciągle narzekają na ciężką pracę, a jednocześnie mają dużo czasu. Wiem coś na ten temat, osobiście znam tego typu kadrę pedagogiczną.

Każde opowiadanko jest swojego rodzaju majstersztykiem. Powiedziałbym nawet dwupłaszczyznowym majstersztykiem. Dla dzieciaków jest zbiorem historyjek z życia wziętych, z których można się pośmiać. Dla rodziców zbiorem cennych wskazówek: jak zareagować, gdy dziecku nie podoba się jego imię? No bo skoro my nie pomyśleliśmy o tym wcześniej i kierowani dziwną zachcianką albo chwilową modą, nadaliśmy dziecku dziwne imię, to teraz mamy. Więc musimy jakoś zareagować, najlepiej rozsądnie z uwzględnieniem uczuć dziecka. Więc pozwólmy mu zmienić, no może nie tak od razu, niech dziecko zadecyduje jak już będzie dorosłe. Oczywiście my mamy cichą nadzieję, że do tego czasu dzieciakowi przejdzie, a dziecko ma poczucie dobrze rozwiązanego problemu. I o to przecież chodzi.

Inne opowiadanko, które zwróciło moją szczególną uwagę, jest o braciszku. Niby nic oryginalnego, większość dzieci marzy o rodzeństwie, tak jak większość dorosłych ludzi marzy o dziecku, a jednak… nie ma to jak konfrontacja marzeń z rzeczywistością – trzy dni z dzieciakiem cioci wystarczy, żeby usłyszeć wielkie BUM. To marzenia zderzyły się z rzeczywistością. A co pozostało po wielkim wybuchu? Trzeba doczytać albo przetestować w rzeczywistości.

Polecam. Dla dzieciaków dużo śmiechu. Dla rodziców doskonałe lekcje wychowawcze.

Aneta Ciećko, laureatka styczniowego konkursu "Rymsa" na recenzję książki dla dzieci

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • Ryms na Facebook
 • Żółwik
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli
 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO