Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Tort orzechowy

Autorzy: , dodano Piątek, 14 czerwca 2013 | kategoria: Z archiwum słonia

"Tort orzechowy"
Irena Jurgielewiczowa
ilustr. Bohdan Bocianowski
Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych, 1973


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

W latach siedemdziesiątych ukazywała się seria książek "Biblioteka Błękitnych Tarcz". Opowiadania miały wyraźnie dydaktyczny charakter, zawierały dość jasny przekaz i czytelny morał. Niewielkiego formatu i takiejże objętości tomiki traktowały o sprawach bliskich nastolatkom, pomagały radzić sobie z problemami, podpowiadały rozwiązania. Z tej właśnie serii pochodzi "Tort orzechowy". Uczennice właśnie z przejęciem omawiają przygotowania do imprezy andrzejkowej. Istotną kwestią staje się menu: czy wybrać tańszą opcję z ciastkami czy może zaszaleć i kupić tort? Bez względu na to, czy będzie to okazały wypiek, czy może coś mniej wystawnego, trzeba będzie się na to po prostu zrzucić. Nie wszystkich jednak stać na taki wydatek.

Autorka porusza w opowiadaniu kilka ważnych problemów: akceptacji, konformizmu, chęci zaistnienia w grupie i przede wszystkim przyjaźni. Kolejna istotna kwestia to zamożność uczniów czy raczej ich rodziców. Ilość posiadanych pieniędzy staje się dość istotnym wyznacznikiem bycia popularnym wśród uczniów. Inka, bohaterka opowiadania, bardzo chce uczestniczyć w zabawie w gronie rówieśniczek. Ale wysokość składki przerasta jej możliwości. Jak sobie z tym poradzi? Zależy jej co prawda na zyskaniu w oczach nowych koleżanek, ale przecież nie wszystko można mieć…

Czy podobna seria sprawdziłaby się dzisiaj? Myślę, że tak. Autorzy poruszają przecież aktualne problemy, choć zmienił się ustrój i rekwizyty. Dziś podobne dylematy mają nastolatki, wystarczy w miejsce tortu podstawić inny pożądany gadżet: quad, nową komórkę czy markowe dżinsy. Może nawet obecnie różnice w zamożności są jeszcze bardziej widoczne.

Serię BBT ilustrowało wielu znanych grafików. W "Torcie" znajdziemy mające staroświecki urok rysunki Bohdana Bocianowskiego. Na końcu książki znajduje się krótkie podsumowanie, mogące na przykład posłużyć nauczycielom czy rodzicom do rozpoczęcia dyskusji z dziećmi.

O autorach:

Irena Jurgielewiczowa (1903 - 2003) – pedagog, pisarka znana z książek dla dzieci i młodzieży, m.in.: "Kajtek, warszawski szpak"," Jak jeden malarz chciał namalować szczęśliwego motyla", "Historia o czterech warszawskich pstroczkach", "O chłopcu, który szukał domu", pisała również powieści psychologiczne dla młodzieży ("Niespokojne godziny", "Wszystko inaczej", "Inna?", "Ważne i nieważne"), które przyniosły jej uznanie krytyków i czytelników. Jedna z najbardziej znanych i popularnych książek to "Ten obcy", przetłumaczono ją również na wiele języków. Pisarka za swoja twórczość otrzymała jedno z najbardziej zaszczytnych wyróżnień: Order Uśmiechu.

Bohdan Bocianowski (1911 - 1983) – grafik, rysownik, karykaturzysta, ilustrator książek i czasopism dla dzieci i młodzieży. Współpracował m.in. z czasopismami "Szpilki", "Kino", czy "Wróble na Dachu". W latach 1946-1950 profesor Wydziału Grafiki ASP w Warszawie. Był również kierownikiem artystycznym w wydawnictwie Nasza Księgarnia oraz pełnił funkcję naczelnego grafika RSW Prasa-Książka-Ruch. W 1937 r. zdobył Grand Prix w kategorii plakatu na międzynarodowej wystawie "Sztuka i Technika" w Paryżu.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Amelia i Kuba
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Plasterek