Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Wakacje pana Burmistrza

Autorzy: , dodano Piątek, 7 czerwca 2013 | kategoria: Z archiwum słonia

"Wakacje pana Burmistrza"
Ewa Kołaczkowska
ilustr. Józef Wilkoń
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 1982


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Burmistrz górskiej miejscowości Kotlinka marzy o urlopie, a najchętniej wyjechałby na dłuższe wakacje. Właśnie poczuł, że chyba zbliża się wypalenie zawodowe, a codzienne rozwiązywanie problemów mieszkańców Kotlinki zaczyna go przerastać. Poza tym na tym stanowisku znalazł się trochę przez przypadek i musi pewne kwestie przeanalizować w spokoju, z dala od skrzeczącej rzeczywistości. Ten zamiar podziela również jego wierny towarzysz, pies Ogryzek.

Kiedy Burmistrz poznaje grupkę dzieci z kolonii, sierot wojennych, jego życie nabiera nowych barw. Wspólnie wpadają na pomysł, dość rewolucyjny, jak można by pomóc zmęczonemu Burmistrzowi w odzyskaniu dobrej formy. Na początek zamykają go w… dość nietypowym miejscu. Wyjście Burmistrza z zacisznej kryjówki stanie się początkiem małej komedii pomyłek, a jej bohater, wskutek nieporozumienia na pewien czas zmieni zawód. Pojawi się wątek kryminalny, gdy niespodziewanie zniknie jeden z chłopców i, jakby tego było mało, wszyscy będą musieli solidarnie stanąć do walki z żywiołem... Te wakacje z pewnością dla wielu będą niezapomniane.

Akcja powieści toczy się tuż po wojnie, jest rok 1946. Życie polega na organizowaniu wszystkiego od nowa i zapominaniu o wojennych okropieństwach. Jednak wojna jest wciąż obecna we wspomnieniach i rozmowach mieszkańców górskich wsi. Z wojenną traumą na swój sposób próbują sobie radzić również dzieci. Prostolinijne, pokiereszowane przez tragiczne wydarzenia, ale to wciąż dzieci. Takie, które marzą o domu, rodzinie i zabawach z rówieśnikami. Chcą być kochane i mieć przyjaciół. Pod wpływem różnych zdarzeń i przygód powoli zapominają o przeszłości, doceniają uczciwość a co najważniejsze, gdy zrobią coś źle – potrafią przyznać się do winy. Zaczyna się żmudny proces socjalizacji i powrotu do normalności.

Mimo poruszania całkiem poważnych tematów, w książce nie brak epizodów humorystycznych, komizmu sytuacyjnego czy zwłaszcza charakterologicznego ("Niewyraźna i tajemnicza mina stróża upewniła Jadwigę co do stanu jego klepek"). Autorka pokazała bohaterów książki jako poczciwych i dobrodusznych, z uwzględnieniem rozmaitych przywar i zabawnych charakterystycznych cech. Dorośli, choć czasami zachowują się bardziej nieprzewidywalnie niż dzieci, występują w roli autorytetów. Nawet roztargniony Profesor od Motyli potrafi pomóc dobrym słowem, gdy zajdzie potrzeba.

Równie życzliwie portretuje ich Józef Wilkoń, autor ilustracji. Za pomocą kilku kresek i szkiców stworzył świat, który ma niepowtarzalny urok. Na jego rysunkach ożywa przyroda i gwarny targ, i dobrotliwy Pan Burmistrz, którego nie sposób nie polubić.

O autorce:

Ewa Kołaczkowska (1910 - 1985) – pisarka, tłumaczka literatury anglosaskiej, znana jako autorka utworów dla dzieci i młodzieży, napisała m.in. "Zaczarowany strych", "Skarb pradziadka", "Przebaczamy Pankowi", "Lato w mieście", "Dwunastu przyjaciół Muszki". W jej książkach często występują wątki autobiograficzne, malownicze opisy przyrody oraz opisy lokalnych tradycji i obrzędów, dziś mało znanych i rzadko spotykanych w literaturze dla młodszych czytelników.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Żółwik
 • OKO
 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli
 • czaple
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ryms na Facebook