Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Kraina Sto Piątej Tajemnicy

Autorzy: , dodano Środa, 29 maja 2013 | kategoria: Z archiwum słonia

"Kraina Sto Piątej Tajemnicy"
Zbigniew Żakiewicz
ilustr. Józef Wilkoń
Wydawnictwo Czytelnik, 1988


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Kraina Sto Piątej Tajemnicy to jedna z bardziej zwariowanych krain, jakie można sobie wyobrazić. Taka, gdzie wszystko jest wywrócone do góry nogami, wschód słońca jest na zachodzie, a dziwne stworzenia gadają ludzkim głosem. Zamieszkują ją Bardzo Dziwne Stworzenia: jakieś pikolaczki, enklitki i proklitki, ptak o nazwie dintojra czy morska krowa z różowymi uszami. I dzieją się tam Bardzo Dziwne Rzeczy, o czym przekonają się Asia i jej tata, którzy przypadkiem tam trafią. A dostać się tam wcale nie jest łatwo, ponieważ trzeba mieć odrobinę szczęścia (dokładnie sto piątą odrobinę) i trafić na właściwą kałużę. To właśnie przez takie deszczowe okienko można wpaść do Krainy Sto Piątej Tajemnicy. W innym przypadku przemoczycie tylko buty.

W tej niezwykłej krainie Asię i jej tatę czeka mnóstwo przygód, absurdalnych sytuacji i wiele ciekawych spotkań. Zaprzyjaźnią się z jamnikiem Jeremiaszem i krukiem Ksawerym Kiejstutem, będą musieli sobie poradzić ze stworzeniem, które… zjada kolory. W trakcie tej nieplanowej wycieczki bardzo przyda im się umiejętność snucia opowiadań. A jak się eskapada zakończy trzeba koniecznie przekonać się samemu.

Zbigniew Żakiewicz, z miłości do ukochanych dzieci, stworzył niezwykłą krainę dając się ponieść nieskrępowanej wyobraźni. Doprawił fabułę odrobiną magii i humoru, dzięki czemu powstał fantastyczny świat, zamieszkany przez nie mniej bajkowe stworzenia. Lekko oniryczny klimat podkreślają absurdalne niekiedy dialogi i surrealistyczne zjawiska. W Krainie nie ma czasu na nudę, ciągle coś się dzieje. A kto ma uszy i oczy szeroko otwarte odkryje, że ten wyimaginowany świat wcale się od naszego ludzkiego tak bardzo nie różni. Autor zręcznie przemycił kilka mądrych prawd pod płaszczykiem dobrej zabawy i dał wyraz wrażliwości na otaczający świat: zarówno ten zaludniony przez homo sapiens, jak i zamieszkany przez rozmaite gatunki flory i fauny.

Wielką zaletą tej książki są również ilustracje – całe mnóstwo kolorowych i czarno-białych portretów mieszkańców Sto Piątej Krainy. Każda z nich jest na odwrocie podpisana stosownym cytatem, żeby czytelnik nie miał wątpliwości, kto zacz. Cała ta barwna menażeria powstała w wyobraźni Józefa Wilkonia, eksperta od stworzeń prawdziwych i wymyślonych.

Poszukajcie deszczowego okienka, dajcie się zaprosić do tego cudownego świata i razem z bohaterami książki wybierzcie się w niezwykłą podróż do krainy, która nie ma granic – tak jak wyobraźnia.

O autorze:

Zbigniew Żakiewicz (1932 - 2010) – polski pisarz, publicysta, rusycysta i historyk literatury rosyjskiej, autor opowiadań, powieści i szkiców literackich. Wilnianin z urodzenia, dzieciństwo spędził w Mołodecznie (obecnie Białoruś), repatriant związany z Gdańskiem i Kaszubami. Przez krytyków określany mianem prozaika nurtu literatury kresowej. W jego dorobku znajduje się proza wspomnieniowa, (m.in. "Tryptyk Wileński"), zbiory opowiadań ("Chłopiec o lisiej twarzy", "Liście"), powieści ("Ród Abaczów", "Biały karzeł", "Dolina Hortensji", "Ciotuleńka" – dedykowana Annie Kamieńskiej) oraz utwory dla dzieci i młodzieży: "Dwaj dzielni z Plimplańskiego Lasu", "Straszne bliźnięta", "Opowieści z Bajkolandii", "Pan Tip-Top", "Latarnia dziadka Utopka", "Opowieść o wiernym pająku".

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Plasterek
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ryms na Facebook
 • Amelia i Kuba
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • Wróble na kuble
 • Arctic
 • Lato Adeli