Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Witaj, córeczko

Autorzy: , dodano Środa, 29 maja 2013 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Witaj, córeczko"
Irena Landau
ilustr. Elżbieta Kidacka
Wydawnictwo Literatura, 2009

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Główną bohaterką 100-stronicowej powieści Ireny Landau pt. "Witaj córeczko" jest nastolatka Marta. Poznajemy ją w przededniu doniosłego wydarzenia jakim jest adopcja. I nie chodzi tu o przysposobienie psa czy kota, ale Marty właśnie. Przez kogo? Posłuchajmy, co na ich temat mówi sama zainteresowana: mają już chyba około czterdziestu lat. I on, i ona. Ona jest drobna i ładna, a on ma chyba ze dwa metry wzrostu. Drągal, słowo daję. «Mamusia» i «tatuś», kpiny i tyle. Nazywają się Barbara i Leszek Milewscy.

Już z tej krótkiej charakterystyki wynika, że Marta niezbyt przychylnie patrzy na swoich przyszłych rodziców, no i na samą adopcję, rzecz jasna. Czyżby wolała zostać w „bidulu” do osiemnastki? Bynajmniej.

Marta – której tato zginął w wypadku, a mama, pozbawiona praw rodzicielskich, odsiaduje karę więzienia – z chęcią zgadza się opuścić dom dziecka, ale samo przysposobienie wywołuje w niej mieszane uczucia. Z jednej strony Marta chciałaby mieć nową rodzinę, z drugiej fantazjuje o tym, że jej biologiczna matka się nią zaopiekuje. I pewnego dnia zjawi się w domu dziecka z czekoladkami, z rowerem… e tam, niech będzie bez czekoladek i roweru, mam w nosie rower… i zabierze mnie do własnego mieszkania, do pokoju z kuchnią, gdzie będziemy tylko my. Mama i ja.

Dziewczynka cieszy się perspektywą własnego pokoju, komputera i w tej samej chwili czuje się winna, że to właśnie jej udaje się wyrwać z domu dziecka, a nie Justynie, Konradowi czy szalenie przystojnemu Krystkowi. Marta bardzo pragnie zmiany, a jednocześnie panicznie się jej obawia. Podobnie jak tego, że będzie musiała rozluźnić kontakty ze swoimi kolegami i koleżankami, szczególnie z pewnym małym Adasiem, który traktuje Martę jak siostrę. Przytula się, trzyma mnie za rękę i nie chce puścić – opowiada o nim nasza bohaterka. Czasem mnie to wkurza. Ale zwykle mi przyjemnie (…).

Koniec końców Marta trafia do domu państwa Milewskich wraz z bordowym dywanikiem - prezentem od wychowawczyni oraz wszystkimi swoimi obawami, uprzedzeniami i kąśliwymi uwagami, wyrażanymi na głos. Domyślacie się zatem, że nikomu nie jest łatwo. Ani Leszkowi, ani Basi, ani ich adoptowanej córce. Poza tym para Milewskich coś przed Martą ukrywa. Tajemnica podsyca paranoiczne wizje zranionej nastolatki, która przeczuwa, że cała ta adopcja to jedno wielkie oszustwo.

Jeśli chcecie towarzyszyć nastoletniej Marcie w przeprowadzce do nowego domu, w spotkaniach z nieprzychylnymi znajomymi, w letnich wojażach z prawie obcymi ludźmi, a jednocześnie nie boicie się podążać śladem jej pogmatwanych myśli i uczuć, przeczytajcie książkę Ireny Landau "Witaj córeczko" od deski do deski. Jeśli nie, pozostańcie na przejrzeniu niezbyt udanej okładki.

To niezwykle poruszająca lektura, napisana sugestywnie, przekonująco, ale bez zadęcia, o adopcji z perspektywy zbuntowanej nastolatki. I choć niektóre wątki wydają się być nierealne – Adaś okazuje się przyrodnim bratem Marty, a niektóre kwestie opisane są zbyt łagodnie - to książka jest wartościowa, literacko i psychologicznie, także dla dorosłych czytelników, widzących w przysposobieniu swoją szansę na rodzicielstwo.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Wróble na kuble
 • Plasterek
 • Lato Adeli
 • OKO
 • Amelia i Kuba
 • Ryms na Facebook