Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Tej nocy dzika paprotka

Autorzy: , dodano Środa, 23 października 2013 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Tej nocy dzika paprotka"
Marzena Sowa
ilustr. Berenika Kołomycka
Wydawnictwo Centrala, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Zaczynałem lekturę "Paprotki" z wypiekami na twarzy. Jako dziecko kochałem historie z dreszczykiem, a opowieść Marzeny Sowy i Bereniki Kołomyckiej zaczyna się naprawdę obiecująco, strasznie i magicznie, niczym w horrorach cielesnych Davida Cronenberga (kobieta-paprotka, sic!) czy quasi-gotyckich opowieściach dla najmłodszych autorstwa Neila Gaimana. Niestety, bardzo szybko czar pryska, a groza, słodki surrealizm i tajemnica ulatują.

Pewnego ranka siedmioletni Tomek wchodzi do sypialni rodziców i odkrywa, że obok jego taty, w miejscu gdzie powinna spać mama, leży wielka, dzika paproć. Malec jest przerażony. Kto się nim teraz zajmie? Kto ugotuje mu kompot z moreli? Kto nakarmi jego psa Mumina? Kilka stron później wszystko okazuje się jedynie trywialną, fabularyzowaną wersją rodzinnej zgrywy.

Jest w tym komiksie kilka stycznych z poprzednią publikacją, jaka ukazała się w ramach Centralki - "Pustelnikiem" Martina Ernstsena. Tematem obu komiksów jest niepohamowana wyobraźnia dzieci. Jednak o ile "Pustelnik" jest gloryfikacją zabaw związanych z imaginowaniem, to  bohater "Paprotki", wraz z czytelnikiem zostaje szybko sprowadzony na ziemię. Być może mam zbyt wybujałe oczekiwania względem komiksu dla dzieci, ale początek obiecywał za dużo, przez co z każdą następną stroną czułem się coraz bardziej zawiedziony. Nie mam prawa zarzucać tak uznanej scenarzystce jak Marzena Sowa braku profesjonalizmu,  ale pozostałem z uczuciem, że znakomity pomysł został po prostu zmarnowany.

Na zupełnie innym poziomie odnajduję ilustracje Bereniki Kołomyckiej. Nie będę owijał w bawełnę - to warstwa plastyczna jest argumentem przemawiającym za tym, by przyjąć "Paprotkę" pod swój dach. Ilustracje zostały w całości stworzone techniką malarską i zaprezentowane w formacie A4, dzięki czemu w niektórych miejscach możemy dostrzec ich fakturę - jeśli przyjrzymy się dobrze, zauważymy gdzie grubiej została nałożona farba i że gdzieniegdzie spod kolorów wyziera też ołówek. Styl, jaki obrała Kołomycka, na swój sposób koresponduje z dziecięcymi malunkami. Jest w tej grafice coś, co może pobudzić wyobraźnię najmłodszych znacznie bardziej niż treść komiksu. Jeśli uzdolnione plastycznie, spostrzegawcze dziecko rozgryzie technikę Kołomyckiej i zacznie ją naśladować, to zaowocuje to niebanalnymi pracami i rozwinięciem warsztatu dziecka. Autorka swój potencjał zaprezentowała najpełniej podczas obrazowania niepokojących, fantastycznych scen, ale do samego końca jej ilustracje - w przeciwieństwie do treści - pozostają znakomite.

Krzysztof Ryszard Wojciechowski - twórca bloga "Rękopis znaleziony w Arkham". Publicysta mocno związany z kontrkulturą. Jego teksty można przeczytać na łamach "Kolorowych Zeszytów", portalu Dwutygodnik.com, Kultury Liberalnej, Magazynu Miłośników Komiksu KZ, ArtPapier, RYMS, Poltergeist. W 2013 roku został wyróżniony Subiektywnym Radarem Ligatury "za działalność recenzencką i publikację ciekawych tekstów o komiksach". Z biegiem lat coraz mniej przypomina Jima Morrisona, a coraz bardziej Howarda Phillipsa Lovecrafta. Mieszka w Oleśnicy z dziadkiem i dwoma królikami.

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • Amelia i Kuba
 • Plasterek
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną