Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Pamiątki detektywa Pozytywki

Autorzy: , dodano Wtorek, 9 lutego 2010 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Pamiątki detektywa Pozytywki"
Grzegorz Kasdepke
ilustr. Piotr Rychel
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2007

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Kto z nas nie lubi zagadek? No dobrze, zgódźmy się z tym, że nawet jeśli nie lubimy rozwiązywać zagadek typu: gdzie do licha podziały się moje kluczyki od samochodu, i to na dwie minuty przed wyjściem, to w wolnej chwili chętnie sięgamy po kryminał albo inną książkę z zagadką w tle. Dlaczego z dziećmi miałoby być inaczej?

Już samo słowo „detektyw” w tytule sugeruje nam – i dzieciom oczywiście też, że w książce będą zagadki, te trudne i te bardzo trudne. To samo słowo daje mam też gwarancję, że zagadki zostaną rozwiązane. I mamy rację. Głównym bohaterem jest pewien detektyw, do którego czujemy sympatię zanim jeszcze otworzymy książeczkę i zaczniemy czytać. Tu pozwolę sobie uczynić głęboki ukłon w stronę ilustratora, bo już na okładce jest uśmiechnięta twarz głównego bohatera, motylek i oczywiście wielka lupa, bez której żaden szanujący się detektyw do pracy nie rusza.

Wszystko to sprawia, że aż chce się nam otworzyć książkę. I czytamy.

Pierwsze opowiadanie, drugie, trzecie… I już po chwili zdajemy sobie sprawę z tego, że jeśli jest to pierwsza książka detektywistyczna, z jaką spotkał się młody czytelnik, a są na to duże szanse, bo przecież nie każdy pięcio-, czy sześciolatek zaczyna swoją przygodę z detektywami i kryminałami od Agaty Christie, to właśnie wyrobił sobie zdanie, na temat tego, czym powinna charakteryzować się dobra książka z tego gatunku literackiego. A więc nieodzownymi elementami są: ciekawa akcja, wartka narracja i zagadka, która do samego końca trzyma w napięciu.

Do tego wszystko znajdziemy to, co małe tygryski lubią najbardziej, czyli barwną plejadę wyrazistych bohaterów. Już po samym sposobie opisu można się zorientować, kto jest ten dobry, a kto ten zły. I nawet jeśli ten zły wychodzi ze skóry i stosuje najbrudniejsze na świecie sztuczki, żeby dopiąć swego i zrobić coś złego, a jedyną bronią naszego pozytywnego bohatera, jest jego intelekt, znajomość świata i ludzi oraz kaktus, to prawda wyjdzie na jaw. Trzeba podkreślić, że autor doskonale poczyna sobie z rozbudzaniem ciekawości młodego czytelnika. Od razu widać rękę fachowca, specjalistę od dziecięcych serc i umysłów.

Poszczególne opowiadania napisane są w taki sposób, aby mały czytelnik mógł sam domyśleć się rozwiązania. Mało tego, aby każdy mógł być na sto procent pewny, czy dobrze rozwiązał zagadkę, autor na końcu książki umieścił wyjaśnienia. Ale to jeszcze nie wszystko. Książeczka niesie ze sobą dużo większy potencjał. Nie trzeba wierzyć rozwiązaniom podanym przez autora, bo wszystko można sprawdzić samemu, chociażby to, ile razy można złożyć na pół zwykłą kartkę papieru. Dla dzieciaków jest to doskonała zabawa, dla rodziców możliwość pokazania dziecku jak mają się do siebie teoria i praktyka. Że nie są to dwie oddzielne, albo jak niektórzy myślą, wykluczające się aspekty rzeczywistości. A przeciwnie, nawzajem się przenikające.

Aneta Ciećko, laureatka styczniowego konkursu "Rymsa" na recenzję książki dla dzieci

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • 12 miesięcy
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Lato Adeli
 • czaple
 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Żółwik