Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Biały klaun

Autorzy: , dodano Czwartek, 1 sierpnia 2013 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Biały klaun"
Damir Miloš
ilustr. Lovro Artuković
przeł. Barbara Kramar
Wydawnictwo Media Rodzina, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Był sobie mały chłopiec, który nie rozróżniał kolorów. Wszystko widział w szarych barwach, różniących się jedynie nasyceniem. Ta przypadłość nie pozwalała mu spełnić marzenia: chciałby w przyszłości zostać klaunem i pracować w cyrku razem z rodzicami. Ale by tak się stało musi odnaleźć i zobaczyć kolory. Pomoże mu w tym spotkany w lesie niewidomy staruszek. Nieoczekiwane spotkanie tych dwojga będzie miało znaczący wpływ na przyszłość chłopca.

Ta mądra, pełna symboli oraz ukrytych znaczeń powieść wymyka się jednoznacznym definicjom. Mająca cechy bajki i filozoficznej przypowieści książka uczy mądrze pytać, pokazuje jak niełatwa jest droga prowadząca do dojrzałości. Traktuje też o wrażliwości, zmysłowym odbieraniu świata i jego zrozumieniu, byciu uważnym jego uczestnikiem, a nie tylko obserwatorem. I o szukaniu nie tyle odpowiedzi, co drodze, którą trzeba przejść; buncie przeciwko szarości na rzecz kolorów; o odwadze zmierzenia się z własnymi słabościami i próbami ich pokonania.

Spotkania chłopca ze zjawiającym się w leśnej głuszy staruszkiem są jedną z głównych osi powieści. Niewidomy starzec symbolizuje mądrość, jest archetypem starego mędrca, duchowego przewodnika. Uczy chłopca rozpoznawać kolory innymi zmysłami, stawiać mądre pytania, patrzeć tak, żeby zobaczyć. Prowadzi z nim dialog sokratejski, będący długą drogą do poznania samego siebie i znalezienia swojego miejsca w życiu. Ważną rolę w życiu głównego bohatera odgrywa również smok, pojawiający się w snach, gdy aktywna staje się podświadomość. Stwór przekomarza się z nim, kłóci i walczy, jest alter ego chłopca. Takich alegorycznych postaci jest w "Białym klaunie" więcej.

Po pewnym czasie chłopiec zaczyna dostrzegać nie tylko kolory, ale też pozory rządzące światem dorosłych. Ludzi, którzy w pogoni za pieniędzmi i karierą zatracili najważniejsze wartości, są pozbawieni empatii, niewrażliwi na otaczający ich świat i potrzeby drugiego człowieka. W ten kołowrót wpadli też rodzice chłopca. Skupieni na zarabianiu na życie nie zauważają jego wyobcowania, tęsknoty za kontaktem z kimś bliskim, rozmową, ale i potrzebą samotności. A może w nich też zajdzie długo wyczekiwana zmiana?

Autor zostawia wiele niedomówień, które rozszyfrować musi wyobraźnia czytelnika. Fabuła nie ma określonych ram czasowych, rozgrywa się w nieokreślonej przestrzeni. Świat przedstawiony w powieści wydaje się być realistyczny, ale panująca tam atmosfera balansuje na granicy pomiędzy rzeczywistością a baśniową fantastyką. Milos stworzył powieść wielowarstwową, nieco zawiłą, o przemyślanej konstrukcji i ponadczasową. Ma ona uniwersalny wymiar właśnie dzięki bogatej, choć skomplikowanej symbolice, czego przykładem mogą być chociażby dialogi starca i chłopca. Jej złożoność pozwala na liczne interpretacje, a uniwersalny wymiar umożliwia zrozumienie opowiedzianej w niej historii na swój sposób.

Krytycy porównują "Białego klauna" do "Małego Księcia", dodałabym jeszcze "Świat Zofii". W Chorwacji książka jest obowiązkową lekturą szkolną dla klas V, ale w podróż w poszukiwaniu kolorów powinien wyruszyć każdy czytelnik, bez względu na wiek. Każdy musi odnaleźć swój kolor, nie tylko pozwalać życiu po prostu mijać, ale również go doświadczać. Zobaczcie, jak bardzo różni jesteśmy i jak różnie odbieramy świat. Choćby banalne kolory: jeden zobaczy po prostu niebieski, inny indygo, a jeszcze ktoś powie, że to kobalt. A Ty znalazłeś już swój kolor, czytelniku?

O autorach:

Damir Miloš (ur. 1954 r.), chorwacki pisarz, wykładowca filozofii na ASP, żeglarz. Założyciel i redaktor naczelny e-czasopisma "Świnka morska", serwisu, na którym można znaleźć wszystko, co dotyczy żeglowania. Podobnie, jak bohater książki "Biały klaun", Miloš nie rozróżnia kolorów (niebieskiego i zielonego). Jednak przyczynkiem do napisania "Białego klauna" stały się doświadczenia w pracy z dziećmi z wadami słuchu.

Lovro Artukovic (ur. 1959 r. w Zagrzebiu) - współczesny malarz i grafik, autor ilustracji, zajmujący się malarstwem figuratywnym. Przez dziewięć lat, do roku 2003, pracował jako adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych w Zagrzebiu. Obecnie mieszka i tworzy w Berlinie.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • 12 miesięcy
 • czaple
 • Lato Adeli
 • ryms w empikach
 • Żółwik
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną