Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Drzewa po drodze

Autorzy: , dodano Czwartek, 7 listopada 2013 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Drzewa po drodze"
Régine Raymond-García
ilustr. Vanina Starkoff
przeł. Beata Haniec
Wydawnictwo Tako, 2013
seria OQO


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Książka "Drzewa po drodze" Régine Raymond-Garcii i Vaniny Starkoff ukazuje się jako kolejna odsłona kolekcji OQO, odważnie pokazującej polskiemu czytelnikowi inne, a przez to świeże, myślenie o ilustracji. Jednak zaglądnięcie do środka "Drzew..." entuzjastę serii może nieco zbić z tropu i rozczarować.

"Drzewa..." osadzone w krajobrazie afrykańskiej sawanny, są opowieścią napisaną przez Réginę Raymond-García po odwiedzeniu Burkina Faso, którego mieszkańcy – jak wyznała – zafascynowali ją "radością życia na przekór trudnościom i inteligentnym korzystaniem ze środowiska naturalnego". Bohaterem jest kilkuletni chłopiec, który po dziecięcemu ulega zadziwieniu światem i będąc na targu z mamą idzie śladem koziego stada, które budzi jego naturalne zdziwienie i ciekawość. Puszcza przy tym niezauważalnie matczyną dłoń, spostrzegając to dopiero po chwili. Teraz stoi między kozami i baranami, nie mogąc dostrzec targu, na którym przed momentem spacerował z matką. Nagły ucisk w gardle i łzy spływające po policzku Karima – bezbrzeżne przerażenie, które przydarza się prawie każdemu dziecku – staje się tu punktem wyjścia naiwnej opowieści o przygodzie chłopca, w którą García i Vanina Starkoff wplatają sztucznie i natrętnie idee naturalnego, harmonijnego związku między człowiekiem i naturą. Oto kilkuletni chłopiec oddala się od mamy, traci grunt pod nogami, jednakże odnajduje drogę i schronienie wśród drzew i zwierząt (będących tu uosobieniem łagodności, dobroci i odpowiedzialności). Ostatecznie Karim zaznając pośród drzew opieki i bezpieczeństwa i wsłuchując się w głos baobabu, w cieniu którego przysiada – odnajduje w końcu matkę, której wyznaje: "Gdy będę duży, zostanę strażnikiem drzew!".

"Motyw zagubionego dziecka, któremu grożą niebezpieczeństwa w nieznanym świecie, z dala od rodziców, jest znany literaturze dziecięcej. "Drzewa po drodze" zaskakują, okazuje się bowiem, że Karim trafia na terytorium bezpieczne i przyjazne. Potężna i piękna matka natura dba o niego jak o jedno ze swoich dzieci" - pisze wydawca.

Trudno ulec zaskoczeniu i uwierzyć, że miejsce, do którego trafia bohater rzeczywiście jest bezpieczne i przyjazne. To, co naprawdę zaskakuje, to nieco fałszywe i sztampowe idealizowanie krajobrazu afrykańskiego, słowem i ciepłą barwą stwarzające aurę sielankowości i harmonii. Same ilustracje Starkoff, choć opierają się na sprawdzonym schemacie obrazowania (znanym doskonale polskiej ilustracji), mogą się podobać dziecku, przyciągać oko swoją żywą kolorystyką, kontrastami i rozłożonymi na rozkładówce miniaturowymi detalami, które będzie się chciało odcyfrować, dopowiadając sobie osobne historie.

Ostatecznie to, o co chodziło autorom, wymyka się im z rąk, bo uniwersalną prawdę (naszego związku z naturą, którą zatracamy) wpisują w opowieść, która w naiwnej konwencji baśniowej się nie sprawdza i którą z pewnością można było opakować lepiej, unikając niepotrzebnego fałszu i klisz.

Paweł Jasnowski

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • Wróble na kuble
 • 12 miesięcy
 • Żółwik
 • czaple