Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Świat Świstów

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 9 czerwca 2014 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Świat Świstów"
Bill Peet
przeł. Aleksandra Górecka
Wydawnictwo Alfabet, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Kiedy otrzymałam książkę "Świat Świstów", nie przekonała mnie do lektury ani kreska tytułowej strony, ani znane nazwisko autora. Zrobił to niespełna czteroletni mol książkowy, w towarzystwie którego spędzałam popołudnie. Za jego namową rozsiedliśmy się wygodnie na kanapie i zaczęliśmy czytać. Ku mojemu zaskoczeniu im dłużej czytaliśmy, tym mniej wyraźne było moje pierwsze wrażenie.

Świsty to miłe stworzenia, które żyją w niewielkim świecie, pośród trawiastych łąk. Pasą się całe dnie, skubiąc soczystą trawę. Są łagodne, wolne i bezproblemowe. Ich błogi rytm zaburza nagły i niespodziewany przylot Brudonów, którzy porzucili swoją poprzednią, zdegradowaną planetę i postanowili osiąść na ziemi Świstów. Ostentacyjnie wetknęli flagę w ziemię i przystąpili do anektowania nienaruszonej przestrzeni pod potrzeby rozwijającej się cywilizacji. Wytoczyli maszyny po to, żeby budować, usprawniać, ułatwiać. I tak, jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać drapacze chmur, fabryki, drogi oraz autostrady. Dotychczasowy pejzaż uległ nieodwracalnym zmianom. Zgiełk, huk oraz smog zdominowały codzienność. Na szczęście Świsty przeczuwając problemy ukryły się na czas w jaskini. Z przerażeniem nasłuchiwały tego, co działo się na powierzchni, a kiedy Brudoni opuścili ich planetę - nieśmiało wyszły na światło dzienne.

Biorąc do ręki "Świat Świstów" warto mieć na uwadze fakt, iż książka została wydana po raz pierwszy w 1970 roku. Jej autorem jest Bill Peet, nieżyjący już amerykański autor i ilustrator książek dla dzieci, który był związany ze studiem Disney’a. Ilustracje wykonane kredkami mogą się podobać mniej lub bardziej, jednak przemawiają do wyobraźni dziecka. Podobnie zresztą, jak zgrabna historia o Świastach, która zawiera głębokie przesłanie. Ta opowiastka uczy odpowiedzialności za los najbliższego otoczenia. W klarowny sposób pokazuje konsekwencje krótkowzroczności w obchodzeniu się z naturalnym środowiskiem. Jest dobrym wprowadzeniem do rozmów z dziećmi o przyrodzie, nieuchronnych zmianach w krajobrazie oraz ekologii. O poczuciu bezpieczeństwa i nagłym zachwianiu jego granic. Optymistyczny koniec książki pokazuje, że nigdy nie jest za późno, aby zadbać o równowagę w środowisku. Wszystko zależy od naszej postawy.

Moje szorstkie początki z książką przerodziły się w sympatię owocującą w morał na przyszłość, bowiem, podobnie jak Świsty, staramy się wieść proste, bezproblemowe życie pozbawione trosk oraz zmartwień. Zaś nazwę Brudoni zapożyczamy do rodzinnego, prywatnego języka, jako określenie ludzi, którzy kpią z praktyk odciążających i tak już wyraźnie nadwyrężoną planetę Ziemię.

Sylwia Biedroń

link

Książka bardzo na czasie. Są w niej cudowne, kolorowe ilustracje - Bill Peet współpracował niegdyś ze studiem Disneya, w czasach, kiedy powstawała np. Królewna Śnieżka.
Ta historyjka o sympatycznych stworkach, Świstach, których nieskażony dotąd świat zaludnia nagle i zadymia energiczne plemię Brudonów, może być początkiem rozmów z dzieckiem o ochronie środowiska.
Moja 3-letnia siostrzenica prosiła, żeby opowiadać jej tę historię wciąż od nowa. Starsze dzieci chętnie przeczytają same, by dowiedzieć się jak kończy się ta niby zabawna, a jednak podszyta nostalgią opowieść o Świecie Świstów, który trochę przypomina naszą zieloną (póki co) planetę. Polecam.

dodał: Blusiek, Poniedziałek, 17 czerwca 2013 20:46

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • Amelia i Kuba
 • Ryms na Facebook
 • Plasterek