Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Kolorowe miasta

Autorzy: , dodano Wtorek, 27 sierpnia 2013 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Kolorowe miasta"

autor i ilustrator zbiorowy: strony 1-5 Lublin, Polska, Przemek „Surpiko” Surma, strony 6-10 Łódź, Polska, Marcin „Xulm” Surma, strony 11-15 Kazimierz Dolny, Robert Romanowicz, strony 16-20 Katowice, Polska, Marta Szudyga, strony 21-25 Warszawa, Polska, Paweł Pyzik, strony 26-30 Jeonju, Korea Południowa, Jieun Park, strony 31-35 Toruń, Polska, Marcin „Poprostu” Gręźlikowski, strony 36-40 Poznań, Polska, Adam Quest, strony 41-45 Kraków, Polska, Katarzyna Kołodziej, strony 46-50 Sydney, Australia, Paweł Zawiślak, strony 51-55 Melbourne, Australia, Jakub Mazerant, strony 56-60 Ankara, Turcja, Adam Pękalski, strony 61-65 Ryga, Łotwa, Ingrīda Pičukāne, strony 66-70 Londyn, Wielka Brytania, Christopher Corr

wybór: Katarzyna Kucharska, Jakub Mazerant
Wydawnictwo Tashka, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Nazwać "Kolorowe miasta" malowanką jakoś nie wypada. Dlaczego? Przecież, jak czytamy na stronie tytułowej, o kolorowanie czarno-białych grafik przez najmłodszych tu chodzi. Sęk w tym, że mamy do czynienia nie z naiwnymi obrazkami zwierząt czy sprzętów, a z wysokoartystycznymi ilustracjami miast aż z 6 krajów świata. Poza tym treścią tego sporego formatem wydawnictwa są również opowieści autorów grafik o sobie i prezentowanych miastach. Dowiadujemy się między innymi jaki kolor miało dzieciństwo twórców, jakie są ich wymarzone podróże, sposoby spędzania czasu oraz przyczyny odmalowania konkretnego miasta. Artyści dokonali również opisu każdej ilustracji, by można je lepiej zrozumieć i odczytać.

Spośród 14 autorów artystycznej kolorowanki, jak nazwali ją wydawcy, aż 11 osób to Polacy. Większość z nich mieszka w kraju, więc w publikacji znajdziemy tutejsze miejsca. Są więc Kraków, Kazimierz Dolny, Katowice, Toruń, Poznań, Lublin, Łódź, no i ma się rozumieć – Warszawa. Ale kilkoro rodzimych twórców przebywa obecnie na emigracji, w związku z tym narysowali miasta zagraniczne. Dotyczy to Ankary, Sydney i Melbourne. Pozostali autorzy rodem z Wielkiej Brytanii, Łotwy i Korei Południowej proponują ulubione miejsca Londynu, Rygi i Jeonju.

Wczytując się w krótkie, czasem jednozdaniowe wypowiedzi artystów o ich dzieciństwie, ulubionych technikach plastycznych, twórczych inspiracjach, można odnaleźć pewne punkty styczne. Oczywiście w pierwszej kolejności dotyczą one zainteresowań plastycznych, ale także ulubionych w dzieciństwie kolorów czy rozrywek. Okazuje się, że zadziwiająco wielu preferowało barwy niebieską i czerwoną oraz grało do upadłego w gry komputerowe na historycznym już sprzęcie czy zaczytywało się w komiksach Rosińskiego i/lub Papcia Chmiela.

"Kolorowe miasta" wydane zostały, w dwóch językach, przez warszawską oficynę Tashka, ale inicjatywa wydawnicza narodziła się zarówno w redakcji magazynu "Fika", jak i w Galerii IllustrateYourself.com Jakuba Mazeranta. Prezentowane wewnątrz grafiki pochodzą od artystów współpracujących z tą międzynarodową internetową inicjatywą, promującą ilustratorów, grafików, malarzy oraz twórców komiksu. Znajdziemy tam prace m.in. Pawła Pyzika, Marty Szudygi, Adama Pękalskiego czy Katarzyny Kołodziej, ale galeria otwarta jest również na zagranicznych artystów takich jak Christopher Corr, który ciekawie przedstawił Londyn i mapę świata na wyklejkach "Kolorowych miast".

Zachęcam wszystkich małych czytelników do twórczej pracy na łamach niezwykłej kolorowanki. Być może zainspirowani ilustracjami, stworzycie portret swojej miejscowości i odpowiecie na pytania zamieszczone na końcu książki. Koniecznie odwiedźcie również stronę IllustrateYourself.com i zapoznajcie się twórczością starszych kolegów artystów.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • czaple
 • 12 miesięcy
 • OKO
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Żółwik
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli