Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Tajemniczy szyfr

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 13 maja 2013 | kategoria: Z archiwum słonia

"Tajemniczy szyfr"
Nancy Faulkner
ilustr. Maria Orłowska-Gabryś
przeł. Krystyna Tarnowska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia, 1974


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Paul Herriot, jak wielu chłopców w jego wieku, marzył o tym, że w przyszłości zostanie piłkarzem. Niestety wskutek wypadku samochodowego jego plany legły w gruzach. Chłopiec wyszedł z niego co prawda żywy, ale pokiereszowany: utyka na jedną nogę i bardzo się tego wstydzi. Paul trafia do domu stryja Reubena i ciotki Mary, mieszkających w małym górskim miasteczku w Północnej Karolinie. Zamieszkuje w nim również profesor Stuart Halstead, którego zachowanie początkowo irytuje Paula. Chłopiec poznaje również Abby, z którą powoli się zaprzyjaźnia i jej kolegę Luka, którego początkowo nie darzy zbytnią sympatią. Dziewczynka interesuje się minerałami i marzy o tym, by znaleźć jakiś prawdziwie cenny rubin albo granat. Mogłaby go sprzedać i dzięki temu starczyłoby jej pieniędzy na opłacenie studiów muzycznych. Senny małomiasteczkowy rytm przerywa pojawienie się tajemniczego przybysza i … równie zagadkowych szyfrów, schowanych w niedopalonym cygarze. Dzieci, przeczuwając dobrą przygodę, zamienią się w detektywów i spróbują rozwiązać zagadkę tytułowego szyfru. Pomoże im w tym profesor Halstead, specjalista od mineralogii.

Mogłoby się wydawać, że to typowa przygodowa opowieść z wątkiem sensacyjnym, w której akcja toczy się wartko. Otóż nie i rozczaruje się ten, kto szuka zaskakujących zwrotów. Mało dynamiczną akcję rekompensuje całkiem interesująca fabuła. Z przyjemnością również słucha się mini-wykładów profesora. Lecz to nie rozwiązanie zagadki kryminalnej jest w tej książce najistotniejsze. Ważniejsze są psychologiczne portrety bohaterów i to właśnie ich metamorfozy wysuwają się na pierwszy plan.

Przewrażliwiony na punkcie swojego kalectwa Paul zaczyna dostrzegać problemy innych, żal i pretensje do losu ustępują miejsca empatii. Znajdzie też wspólny język z introwertycznym Lukiem, który skrywa jakąś bolesną i wstydliwą tajemnicę. Każde z dzieci zostało przez autorkę obdarzone jakimiś unikalnymi cechami, które czynią je wyjątkowymi. Luke jest specem od przyrody, Abby dzięki pomocy profesora coraz lepiej zna się na minerałach, a Paul zapowiada się na niezłego analityka. I oczywiście każdy ma jakieś marzenia, które bardzo chciałby spełnić.

Wspólna praca nad rozwiązaniem tajemnicy szyfru zbliża ich do siebie i jednoczy. Tak właśnie powoli, acz skutecznie rodzi się między trójką małych bohaterów prawdziwa przyjaźń, taka na dobre i na złe. Nawet nie zauważą, kiedy początkowa niechęć i animozje zamienią się w sympatię, a wrogość ustąpi miejsca radości wspólnego przebywania. Dzieci muszą pokonać własne ograniczenia, lęki i antagonizmy. Dopiero wtedy zrozumieją, że nawet niepowodzenia można przekuć w sukces, jeśli się zmieni nastawienie do ludzi, do życia. Odkryją w sobie uczucia, o jakie wcześniej by się nie podejrzewały, choć na dobrą sprawę każde z nich boryka się z jakimś mniejszym lub większym problemem. Jeden z bardziej dramatycznych wątków dotyczy przemocy, tym mocniej przerażającej, bo rodzica wobec dziecka.

Książka była wznowiona w 2003 roku, jednak to w starszym wydaniu znajdziemy charakterystyczne czarno-białe ilustracje Marii Orłowskiej-Gabryś. I choćby z tego powodu warto rozejrzeć się za pożółkłym tomem.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Plasterek
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • OKO
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • Amelia i Kuba
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli