Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Wiersze dla dzieci. Tuwim

Autorzy: , dodano Piątek, 11 października 2013 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Wiersze dla dzieci"
Julian Tuwim
ilustr. Daniel de Latour
Wydawnictwo Egmont, 2013

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Wierszy dla dzieci Juliana Tuwima nie trzeba nikomu polecać, niemal każdy zna i ceni "Lokomotywę", "Ptasie radio" czy "Słonia Trąbalskiego". Ba! Sądzę, że wielu rodziców potrafi cytować obszerne fragmenty powyższych utworów i stosować je w sytuacjach wychowawczych niczym oręż. Dlatego na temat niepodważalnego kunsztu poezji autora "Zosi Samosi" nie będę się rozpisywać. Nadmienię jedynie, że w książce znalazło się 13 najbardziej znanych, żeby nie powiedzieć oklepanych, wierszy dla dzieci Tuwima, począwszy od "Pana Maluśkiewicza...", przez "Spóźnionego słowika", "Abecadło", "Rzepkę", na "Lokomotywie skończywszy". Zabrakło jedynie "Ptasiego radia". W związku z tym, postaram się odnieść do ilustracji i projektu graficznego książki autorstwa Daniela de Latoura.

Seria "Wierszem napisane" wydawnictwa Literacki Egmont składa się z samych literackich perełek. Mamy tam wiersze Danuty Wawiłow, Natalii Usenko, bajkę zdolnego duetu: Ewy Kozyry-Pawlak i Pawła Pawlaka, no i evergreeny Tuwima. Każdy tom jest starannie wydany. Zadbano o twardą oprawę, kredowy papier, no i przede wszystkim o spójny, rozpoznawalny projekt graficzny serii oraz wysokoartystyczne ilustracje. Wśród twórców znaleźli się Joanna Rusinek, Diana Karpowicz, Marianna Oklejak (autorka koncepcji plastycznej "Basi...") oraz wspomniani Pawlakowie. Dołączył do nich, przy okazji edycji wierszy Tuwima, Daniel de Latour.

Na okładce "Wierszy dla dzieci", w tradycyjną kratkę, widzimy Pana Maluśkiewicza przemierzającego morze w łupinie orzecha. Zaskakujące jest to, że towarzyszy mu nie kto inny jak Słoń Trąbalski w czapeczce z chorągiewką. To połączenie postaci, występujące również na stronie tytułowej, sugerowałoby, że i w środku artysta przewidział dla czytelnika jakieś niespodzianki. Tak jednak nie jest. Na ilustracjach postacie grzecznie trzymają się swoich wierszy, są za to niezwykle sugestywne, dynamiczne, a nawet obdarzone wyjątkowymi właściwościami. Dla przykładu pan Tralaliński ma chyba z cztery ręce i pięć nóg. Kózka skacze na dwadzieścia sposobów, zaś pan Maluśkiewicz... sami zobaczcie.

Większość tekstów zilustrowana jest dosłownie. Artysta zdaje się podążać krok w krok za poetą i rysuje jak najwięcej proponowanych przez Tuwima sytuacji. Oczywiście przetwarza je na swój sposób, ale nie pozostawia wiele miejsca dla wyobraźni dziecka. Dla przeciwwagi dodam, że rysunki de Latoura są bardzo zabawne i swoim humorem trafiają w gusta szerokiego grona odbiorców. Poza tym koncepcja plastyczna książki nie jest standardowa, a niektóre wiersze mają szczególnie interesującą oprawę - "Pan Maluśkiewicz..." i "Rzepka". Pamiętajmy, że de Latour mierzy się z poezją klasyka, którą znamy nie tylko z tekstów, ale i wybitnych realizacji artystycznych Rychlickiego, Siemaszko czy Butenki.

Atutami "Wierszy dla dzieci" w koncepcji plastycznej Daniela de Latoura są z pewnością świetnie wyrysowane, dynamiczne postacie, o bogatej mimice, uchwycone w humorystycznych sytuacjach i pozach oraz niesztampowe komiksowe rozwiązania. Bardzo ciekawy spis treści! Natomiast wyraźnie niedopracowana jest typografia książki. Niestety zastosowane w wielu wierszach kroje liter oraz stopień pisma nie wspomagają czytania, a wręcz mocno je zaburzają. Poza tym dość często artysta nie zachowuje właściwych proporcji pomiędzy tekstem i ilustracją. Traci na tym nie tylko uroda książki, ale i profesjonalizm projektanta.

Polecam wiersze Tuwima z ilustracjami Daniela de Latoura tym, którzy uwiedzeni serią "Wierszem napisane" kolekcjonują dobrze napisane oraz ładnie oprawione tomy poezji dziecięcej – bo można nie tylko je z przyjemnością czytać i oglądać, ale również prezentować z dumą na półeczce w dziecięcym pokoju.

Łucja Abalar

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • OKO
 • 12 miesięcy
 • Arctic
 • Żółwik
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • czaple