Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Noc na ulicy Czereśniowej

Autorzy: , dodano Piątek, 16 sierpnia 2013 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Noc na ulicy Czereśniowej"
ilustr. Rotraut Susanne Berner
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2013

« wróć na stronę listy informacji o książkach

"Noc na ulicy Czereśniowej" Rotraud Susanne Berner zapowiada się tajemniczo i strasznie. Na okładce księżyc w pełni, przelatujące nietoperze, policyjny radiowóz mknący na sygnale. Ale to tylko część obrazu, bo na czereśni dyndają kolorowe lampiony, w oddali rozbłyska fontanna fajerwerków, a zakochana para spaceruje, wymieniając pocałunki.

Cóż, nocą dzieją się różne rzeczy, te dobre i te złe. Jedni smacznie śpią, śniąc o niezwykłościach, inni tańczą czy podziwiają rozgwieżdżone niebo. Ale są i tacy, którzy cierpią na bezsenność, lub ci, co zamiast chrapać włamują do cudzych domów. I właśnie o tym jest obrazkowa opowieść niemieckiej ilustratorki, o dwoistej naturze nocy, odsłaniającej ludzkie tajemnice i skłonności. Choć może bez przesady, w końcu to kartonowa książeczka dla czytelników 3+.

"Noc…" to kolejna, po czterech porach roku, obrazkowa historia R.S. Berner , której akcja dzieje się na ulicy Czereśniowej. Poprzednio mieliśmy okazję zobaczyć, jak zmienia się przyroda w ciągu całego roku, a wraz z nią mieszkańcy owocowej ulicy. Przyglądaliśmy się budowie miejskiego przedszkola, widzieliśmy jak ludzie spędzają święta, szukaliśmy też zagubionej papugi. Tym razem zastajemy sympatycznych bohaterów w piżamach, pod namiotami, w czasie nocnych przechadzek. Na afiszach czytamy, że w bibliotece trwa nocne czytanie, w Domu Kultury zaaranżowano wystawę gadów, a w centrum handlowym: krzesła ogrodowe po 49,90. Podążamy za rowerzystą – jedzie bez świateł, zaglądamy do okien nocnego pociągu, obserwujemy powiększającą się gromadkę kotów. Ostatnia strona wiedzie nas do parku, gdzie właśnie trwa pokaz fajerwerków. A to tylko kilka z portretowanych sytuacji.

Pełne szczegółów obrazy stanowią nie lada wyzwanie dla czytelników, młodszych i starszych. Ale podążanie za bohaterami, dostrzeganie relacji, jakie ich łączą, fantazjowanie o ich życiu, radościach i troskach jest niezwykle fascynujące. Podobnie jak ustalanie daty portretowanej nocy, czy godziny akcji. Bogate ilustracje zachęcają do zabaw matematycznych, ćwiczenia spostrzegawczości, koncentracji, pamięci, wyobraźni! Przede wszystkim jednak inspirują do rozmowy z dzieckiem: o zawodach, o sposobach spędzania czasu, ale też o zakochaniu, bezsenności czy wandalizmie.

Na stronie wydawnictwa Dwie Siostry czytamy, że "ciepłe ilustracje Rotraut Susanne Berner, jej sympatyczni bohaterowie, humor i pogodny klimat ulicy Czereśniowej oczarowały już tysiące małych czytelników na całym świecie". Sądzę, że w gronie oczarowanych znaleźli się i dorośli czytelnicy, ja z pewnością się do nich zaliczam.

Łucja Abalar

***

Półtora miliona sprzedanych egzemplarzy, tysiące małych czytelników na całym świecie, gry, kolorowanki, wycinanki, a w roli głównej 5 książek obrazkowych z serii, która w Polsce ukazała się pod hasłem "Na ulicy Czereśniowej". Rotraut Susanne Berner, niemiecka autorka obrazkowych książek o pewnym rysunkowym mieście, przyznała, że rozpoczynając dziesięć lat temu pracę nad projektem "Zimy na ulicy Czereśniowej' nie spodziewała się takiego sukcesu. Jej pomysł polegał na zilustrowaniu cyklu pór roku, na przykładzie jednego miejsca. Szybko okazało się, że postacie wrysowane w przestrzeń ulicy, zaczęły żyć własnym życiem i opowiadać własną historię. W efekcie każdy z bohaterów otrzymał imię oraz pakiet sympatii i upodobań, które stały się jego elementem rozpoznawczym.

Oryginalne tytuły serii ("Winter-Wimmelbuch" itd.) wzięły swą nazwę od gatunku książek znanego w niemieckiej strefie językowej pod hasłem "das Wimmelbilderbuch" lub po prostu "das Wimmelbuch", które na polski można by przetłumaczyć słowem "wyszukiwanki". Charakterystyczną ich cechą jest duży format, brak tekstu i mnóstwo szczegółów ukrytych w ramach jednej scenerii. Częstym motywem wykorzystywanym w wyszukiwankach jest natura, miasto, wieś, ale jeśli dobrze rozejrzymy się po rodzimych półkach księgarskich, znajdziemy też książkę o piratach ("Piraci" A. Migutsch) czy rycerzach ("Dawno temu w Mamoko" A. D. Mizielińscy). Za ojców książek do wyszukiwania uważa się Hieronima Boscha i Pietera Bruegela Starszego.

"Noc na ulicy Czereśniowej" zamyka serię tematem frapującym i tajemniczym. Do tej pory autorka koncentrowała się na tym co dzieci znają, porządkując świat w jego rocznym cyklu. Noc wnosi coś nowego, nieznanego, bo skrytego w mroku, poza światłem lampki dziecinnego pokoju. Czytelnicy mogą sprawdzić, czy ich ulubieni bohaterowie już śpią, co robią koty, czy nocą jeżdżą pociągi i jak wygląda nocne czytanie w bibliotece. A może na Czereśniowej grasują złodzieje?

Czytelna kreska Rotraut Susanne Berner sprawia, że jej książki są atrakcyjne nawet dla kilkunastomiesięcznych czytelników. Połączenie techniki pasteli i tempery przykuwa uwagę wyrazistymi kolorami, tak że nawet bez komentarza dorosłego opiekuna dzieci mogą rozpocząć swoje pierwsze wędrówki palcem po książce. Jednocześnie historie narysowane przez Berner są szalenie poprawne, pokazują świat takim jaki jest, nie puszczając oka do czytelnika. Są więc idealne na początek przygody z książkami obrazkowymi.

Zosia Gwardyś, 7.06.2013

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • 12 miesięcy
 • Żółwik
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • Ryms na Facebook
 • Lato Adeli