Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

O Melanii, Melchiorze i panu Przypadku

Autorzy: , dodano Środa, 12 czerwca 2013 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"O Melanii, Melchiorze i panu Przypadku"
Roksana Jędrzejewska-Wróbel
ilustr. Paweł Pawlak
Wydawnictwo Bajka, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Wesoły Ryjek, Klara Kwik, Lucjusz Prosiaczyński, ale także Olivia, Peppa i Piggy, rzecz jasna. To tylko niektóre postacie literackie i filmowe posiadające kopytka, szczecinkę, zwisające uszy oraz filuternie zakręcony ogonek. Mowa tutaj o świnkach, które od lat swoją nienachalną urodą – cytując Czubaszek, i błyskotliwą inteligencją czarują czytelników oraz widzów.

Jeśli komuś przypadła do gustu chociaż jedna opowieść o tych wspaniałych zwierzętach (częściej widywanych obecnie na talerzu niż w obórce, niestety), a dodatkowo chętnie sięga po książki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, która o prosiakach pisała już nie raz, niech zajrzy na stronę wydawnictwa Bajka. Tam znajdzie krótką historię "O Melanii, Melchiorze i panu Przypadku", wyśmienicie zilustrowaną i opracowaną graficznie przez Pawła Pawlaka.

Melania Kopytko, świnka niezwykle nieśmiała, mieszka w różowej kamienicy pod numerem 6, drzwi w drzwi z podobnie nieśmiałym, Melchiorem Knurkiem, spod 5. Jak to w życiu bywa, nasi bohaterowie mają się ku sobie, ale ich wspólna cecha nie pozwala im się do siebie uśmiechnąć, nie mówiąc już o wspólnej kawie czy amorach. Co ciekawe, oboje okazują nieśmiałość w zupełnie inny sposób. Melania ukrywa ją za rondem wielkiego kapelusza i ciemnymi okularami, przez co często odbierana jest jako zarozumiała i wyniosła. Melchior zaś pąsowieje w uszach.

Nasi bohaterowie, owszem, spotykają się w sklepiku czy na klatce schodowej, ale w obawie przed ośmieszeniem nie odzywają się do siebie słowem. Do czasu, gdy pewnego wieczora, na skutek awarii prądu, kamienicę ogarniają egipskie ciemności. Melania wypada na klatkę schodową i…

Tego nie zdradzę, sami sprawdźcie, jak romantycznie kończy się ta historia.

Ilustracje Pawła Pawlaka, wykonane techniką mieszaną, pełne florystycznych motywów, ale również dziwacznych urządzeń i latających maszyn są bardzo oryginalne, choć może nieco zbyt słodkie? Postacie Melanii i Melchiora mają przesympatyczny wyraz twarzy, noszą gustowne stroje, Melania nawet buty na obcasie. Kamienica jest różowa, a na przestrzeni całej książki aż gęsto od serduszek. Jest to więc szalenie estetyczna opowieść, zamknięta w twardej oprawie, w ciekawym formacie, z papierem dobrze podkreślającym zamysł artysty. Ale nudna nieco.

Zapraszam do różowej kamienicy, gdzie na przykładzie Melanii i Melchiora, nauczycie się, że lepiej się wstydzić razem, niż osobno.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz





Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • Lato Adeli
 • 12 miesięcy
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble
 • Żółwik
 • czaple