Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Pelerynek i pogoda pod psem

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 22 września 2014 | kategoria: Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Pelerynek i pogoda pod psem"
Wouter van Reek
ilustr. Wouter van Reek
przeł. Iwona Mączka
Wydawnictwo Hokus-Pokus, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

„Witaj przygodo!” – chciałoby się krzyknąć na widok człekopodobnego ptaka odzianego w czerwoną pelerynę, przygotowującego się do ekspedycji ratowniczej. Jest on w tych przygotowaniach po prostu rozbrajający.

Wouter van Reek stworzył początkowo postać Pelerynka (w oryginale – Keepvogel) na potrzeby holenderskiej telewizji. Serial szybko zdobył ogromną popularność, co z pewnością zadecydowało, aby przenieść tę sympatyczną postać na karty książek. „Pelerynek i pogoda pod psem” to pierwsza z nich wydana w Polsce, opowiadająca o empatii i sile przyjaźni, a także odpowiedzialności za przyjaciela. Pelerynek w straszną ulewę wysyła pieska Lupusia po drewno do lasu. Sam zostaje w domu, aby przygotować ciepłą herbatę. Czas mija, a Lupusia jak nie było, tak nie ma. Pelerynek zaczyna się martwić i w końcu postanawia zorganizować wyprawę ratowniczą. Widok szykującego się do drogi ptaka, przypomina mi czas pakowania toreb i waliz przed wyjazdem nad morze. Bo przecież wszystko może się przydać: „jedzenie, cieplutki koc, ręcznik, plandeka, lina, narzędzia, pasy zabezpieczające, łopata, dodatkowa lina, plaster, bandaż, klej, buty do wspinaczki, sztormówka, drabina i koło ratunkowe”. Absurd? Wcale nie. Bo jak się okaże, rzeczywiście nie wiadomo kiedy i do czego mogą przydać się te wszystkie rzeczy.

Kreskę Wouter van Reek ma pewną, co sprawia, że jego ilustracje są niezwykle dynamiczne. Ale warto zwrócić także uwagę na małe czerwone piktogramy, które przedstawiają myśli bohaterów i wszystkie one tworzą osobną historię.

Książka zapowiadana jako historia dla dzieci od 3 do 5 lat z pewnością zaskoczy czytających dzieciom rodziców. Okazuje się bowiem, że Pelerynek i jego przyjaciel Lupuś (w oryginale - Wolfram Tungsten), wiele wspólnego mają z nami: dorosłymi. Przeglądają się w tych postaciach jak w lustrze nasze wady i przywary, ale także nasz zapał i to, co – zdawać by się mogło – przynależy tylko ludziom, czyli zdolność odczucia pojęć abstrakcyjnych, jak przyjaźń czy miłość. Choć otaczający nas dzisiaj świat poddaje ten fakt pod wątpliwość. A może to właśnie postaci abstrakcyjne, jak Pelerynek, umieją obdarzyć kogoś nie do końca zrozumiałym nawet dla nas – „abstrakcyjnym” uczuciem?

Dariusz Szymanowski - ur. 1984 w Olsztynie. Publikował m.in. na łamach "Twórczości", "Kwartalnika Artystycznego", "Pograniczy", "Opcji", "Dwutygodnika.com", "Portretu", "Wyspy". Autor książki poetyckiej "Drugi brzeg" (2012). Ojciec Jasia.

link


Zobacz także:


Ależ upupiające imiona w polskim tłumaczeniu! Dlaczego??
Coppernickel i Tungsten po angielsku, Krawinkel i Eckstein po niemiecku, a po francusku Grand Bec. Wielki Dziób, żaden Dzióbuś!
Przecież to sprawia, że książka wydaje się całkiem "dzieciusiowa", a to rzecz dla czytelników w każdym wieku.
Marzyłam o polskim wydaniu, ale czytając dziecku zachowam z pewnością obce imiona (do których zresztą się już przyzwyczailiśmy).

Kto mi powie, co znaczy Keepvogel po holendersku? Jakiś ptaszor, ale jaki?

dodał: Liuta, Czwartek, 23 maja 2013 20:49

Też sądzimy, że to książka uniwersalna, dla małych i dużych. A imiona bohaterów - Pelerynek i Lupuś - bardzo polubiliśmy, nie każde spieszczenie musi być upupiające:) Pozdrawiamy!

dodał: Ryms, Poniedziałek, 22 września 2014 19:34

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • Amelia i Kuba
 • Ryms na Facebook
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • Plasterek
 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Wróble na kuble