Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Tonja z Glimmerdalen

Autorzy: , dodano Czwartek, 13 czerwca 2013 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Tonja z Glimmerdalen"
Maria Parr
ilustr. Heleen Brulot
przeł. Aneta W. Haldorsen
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Dobrze napisana książka, której akcja rozgrywa się zimą, potrafi ochłodzić powietrze w środku lata. Wydawnictwo Dwie Siostry oddało niedawno czytelnikom "Tonję z Glimmerdalen" młodej norweskiej pisarki Marii Parr. Książka zaczyna się od opisu małej wioseczki w górach, owego Glimmerdalen, które skupia zaledwie kilka domów, w tym gospodarstw pasterzy, kiosk, zakład fryzjerski i sklep oraz duży ośrodek wypoczynkowy. To zaledwie kilka gospodarstw rozstrzelonych w górskiej dolinie, ale dla Tonji, żywej, rudowłosej dziewięciolatki, to cały świat. Kochany i poznany na wylot.

Każdy w tym maleńkim świecie Tonji Glimmerdal jest dobrze zdefiniowany. Mama - oceanograf - jest piękna i często nieobecna. Brodaty ojciec, serdeczny i opiekuńczy, to dyskretne wsparcie. Ciotki - Idun i Eir to młode wariatki, uwielbiające sporty zimowe, ryzyko i polowania. Klaus Hagen, właściciel ośrodka wypoczynkowego jest bogatym egoistą nienawidzącym dzieci - za wszystko, głównie hałas i psoty. Jest jeszcze Gunnvald, siedemdziesięcioczterolatek, najlepszy przyjaciel Tonji, jej ojciec chrzestny. Gunnvald pięknie gra na skrzypcach, robi w warsztacie cudeńka, na przykład najszybsze sanki świata oraz gotuje pyszny gulasz z jelenia. A jaka jest Tonja? Wszędobylska. Ekspresyjna. Szczera. To łobuziara, pierwsza do najdzikszych psot. Ale w piersi Tonji bije też czułe serce, które mieści całą górską dolinę razem z jej surowym pięknem i wszystkich jej przyjaciół, a nawet mewę o imieniu Geir, odratowaną z rybackiej sieci.

Krótko przed jej dziesiątymi urodzinami, Tonji przytrafia się kilka rzeczy naraz. Zostaje testerką najszybszych sanek świata, powodując przy tym nieco szkód i zamętu. Do kempingu malkontenta Hagena przyjeżdża samotna matka z dwoma synami. To jedyne, prócz Tonji, dzieci w dolinie - materiał na przyjaciół. Ale co wywróży dość kolczasty początek znajomości? Natomiast wczesną wiosną Gunnvald łamie nogę, zapędzając z Tonją barana do letniej zagrody. A wcześniej ukochany stary przyjaciel dostaje tajemniczy list, po lekturze którego wyraźnie smutnieje. Następuje ciąg zdarzeń, które wywrócą świat małej dziewczynki do góry nogami. I przede wszystkim okaże się ten świat znacznie bardziej skomplikowany, niż sądziła prostoduszna ognistowłosa bohaterka.

Substancja powieści Marii Parr to emocje i akcja. Te pierwsze są żywe, bo mamy do czynienia z wyrazistymi i niejednoznacznymi bohaterami, którzy robią głupstwa - przeważnie pod wpływem ogromnych uczuć. Ale budzą sympatię uporem, szalonym oddaniem a czasem nieporadnością. Mali czytelnicy powieści odkryją, jak przedziwny jest świat dorosłych. Tak trudny i skomplikowany, a może tak zapętlony przez nasze sprzeczne motywacje i niepotrzebne obawy, że czasem jakaś patrząca z boku wścibska łobuziara musi po prostu powiedzieć: "Basta! Zróbże to wreszcie!" A sama Tonja jest katalizatorem większości wydarzeń w dolinie, zarówno katastrof, jak i rozwiązań. I za jej sprawą akcja powieści mknie jak szalona. Prócz tego, że wielce wzruszająca, powieść Marii Parr jest też bardzo zabawna. Na humor składa się sposób bycia bohaterów, dialogi, przezabawne wydarzenia. I jest to humor działający na kilku poziomach: od uśmiechu, poprzez chichot, aż do śmiechu!

A doskonałość opisu zanurzonego w zimie świata Tonji, rześki chłód perlistej radości z wpadnięcia w śnieżną zaspę udzieli się czytelnikom i ochłodzi czoła spocone od letniego słońca.

Alicja Szyguła

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • Ryms na Facebook
 • 12 miesięcy
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Żółwik
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • OKO