Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Cukrowe miasteczko

Autorzy: , dodano Piątek, 14 czerwca 2013 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Cukrowe miasteczko"
Danuta Gellnerowa
ilustr. Agnieszka Żelewska
Wydawnictwo Bajka, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Kiedy czytelnik spogląda na okładkę "Cukrowego miasteczka" z Wydawnictwa Bajka, przez sekundę jest zdezorientowany: "myślałem, że ona ma na imię Dorota". Zapamiętałeś dobrze, drogi czytelniku, imię autorki "Gryzmoła". Danuta Gellnerowa, autorka "Cukrowego miasteczka", to matka wydawanej (również) przez Bajkę poetki Doroty Gellner. Sławna matka sławnej córki, poetka i pisarka dziecięca, przez kilkadziesiąt lat publikująca w najpopularniejszych periodykach dziecięcych, "Świerszczyku", "Misiu", "Ciuchci", autorka scenariuszy do przedstawień dla dzieci, słuchowisk radiowych, popularnych piosenek ("Piątki pyzate"!), która wypuściła z głowy ponad pięćset utworów.

"Cukrowe miasteczko" to zbiór prawie trzydziestu jej wierszy, chwytających w proste rymy cały rok: od wiosennego kwitnienia kasztanowców - poprzez złote lato, jesień tę kolorową i tę szarą, przez rozmaitość śnieżnych uciech - aż do kwitnienia krokusów kolejnej wiosny. Poetka zamknęła w kilku wierszach różnorodność zimowych nastrojów: od musującej radości zabaw w śniegu, poprzez zachwyt kwiatami wyczarowanymi przez mróz, aż do marzeń o baśniowych zamkach, wywołanych srebrną szadzią. Ponadto mamy wiersze o tym, co budzi emocje kilkulatka: wiersz o tajemnicach księżycowej nocy, wiersz o piwnicy (zapach, cisza, chłód), o letniej burzy zakończonej tęczą, o mamie, której się życzy samych najlepszości, o kałużach, które odbijają świat.

Ale mamy jeszcze wiersze uruchamiające fantazję, przenoszące do świata dziecięcej wyobraźni. Tutaj historia z książki wylewa się do pokoju, brudząc dywan bajkową przyrodą. W tym świecie mieszka krasnal Zmarzlak, który u progu zimy żąda ciepłego ubrania i gorącego mleka. Tutaj świetliki są latarenkami dla skrzatów. Tu wreszcie znaleźć można tytułowe cukrowe miasteczko, maleńkie królestwo słodkości, delikatne, koronkowe i leciutkie, trwające do pierwszej ulewy.

Proste rymy i rytmiczność, niewyszukane, trafiające do wyobraźni porównania i delikatne obrazy kwalifikują wiersze Danuty Gellner jako poezję dla dzieci kilkuletnich, które w kontakcie ze światem doznają intensywnych wrażeń i ich odbicie widzą w wierszach. Poetka buduje proste poetyckie obrazy, bazujące na zmysłowych doświadczeniach. Najczęściej ujmuje w wiersze to, co chwytają nasze oczy, kolory, którymi szczyci się przyroda, rozmaitość światła o różnych porach dnia i w różnych miesiącach, intrygujące kształty. Mówi o tym, co czuje ciało: miłe ciepło lub orzeźwiające zimno, o tym, co czuje głowa: wesołość, senność, zachwyt.

Zbiór wierszy zilustrowany został wyklejankami i wydzierankami Agnieszki Żelewskiej, która wyczarowała świat lekko niezdarny, bardzo kolorowy, świat ze ścinków, skrawków, pasków papieru o rozmaitej fakturze. Zmięta kartka oddaje skórzaste skrzydła nietoperza, a wydzieranki z błękitnego włóknistego papieru - śnieżne motyle. Całość, zamknięta w słonecznie żółtej okładce, robi bardzo miłe wrażenie.

Tomik opatrzony został wstępem Doroty Gellner, wspominającej ilustrowane zeszyty z wierszami mamy, które czytały razem. Może zainspiruje to młodego twórcę i jego mamę do założenia własnego kolorowego zeszytu poetyckich wrażeń?

Alicja Szyguła

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Żółwik
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • ryms w empikach
 • OKO
 • czaple
 • Arctic