Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Zróbmy sobie arcydziełko

Autorzy: , dodano Piątek, 24 maja 2013 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Zróbmy sobie arcydziełko"
Marion Deuchars
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

"Zróbmy sobie arcydziełko" musiało wcześniej czy później znaleźć się na naszej półce. Niebieska okładka przyciągnęła naszą uwagę na majowych targach książki, czyli tuż po premierze, ale już wcześniej mieliśmy okazję eksperymentować plastycznie z pomysłami autorki na jej stronie internetowej. Teraz pojawiła się okazja, żeby tego samego popróbować na kartce papieru. Nasza 10-latka drżącymi rękami przekładała kartki: ponad 200 stron artystycznych wyzwań rzeczywiście robi wrażenie.

Marion Deuchars wpadła na prosty, a zarazem przełomowy pomysł zgromadzenia w jednym miejscu zadań opartych na różnych technikach plastycznych, które dzieci mogłyby wykonać samodzielnie, kopiując podane wzory lub kierując się własną inwencją. Klucz, którym posłużyła się przy doborze ćwiczeń nie jest oczywisty. Część z nich skojarzyła z osobami znanych współczesnych artystów, przemycając obok ciekawe informacje z ich artystycznych życiorysów, w innych zaprezentowała uniwersalne techniki rysunku albo też po prostu pozwoliła puścić wodze fantazji, zahaczając klimatem o klasyczne antykolorowanki (godnie reprezentowane na rodzimym podwórku chociażby przez wydaną kilka lat temu pozycję "O, ja cię! Smok w krawacie!"). Ta różnorodność sprawia, że książka przyciąga, zachęca, inspiruje, daje wybór, ale nie trąci nadmiernym dydaktyzmem, nie zalewa nadmiarem informacji, a co najważniejsze nie peszy. Przystępna forma zadań sprawia, że naprawdę każdy może wziąć do ręki farby, ołówek, kredki i zabawić się w artystę. Stworzyć arcydziełko na miarę swoich możliwości. Mnie najbardziej spodobała się możliwość dorysowania brakujących elementów twarzy Mony Lizy. Taka okazja nie zdarza się często. Syna wciągnęła zabawa w tworzenie zwierzątek z odcisków palców, mąż ucieszył się z kreskowych wprawek w stylu op art, a córka z tangramowych mozaik.

Już po wstępnej lekturze "Arcydziełka" otaczające nas codzienne przedmioty nabrały nowego wymiaru: butelka stała się studium światłocienia, skrawek papieru wstęgą Möbiusa, a sprej do szyb narzędziem do wyczarowania jaskiniowych malowideł. Nowe spojrzenie na codzienność okazuje się bowiem źródłem wielu ciekawych inspiracji do jej twórczego wykorzystania.

Natchnieni do działania i ciekawi tego, co jeszcze można wyczarować z odcisków palców, czekamy zatem na ukazanie się w Polsce drugiej książki Deuchars pt: "Let's Make Some Great Fingerprint Art".

Zofia Gwardyś

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • OKO
 • Żółwik
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • czaple