Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Feniks i dywan

Autorzy: , dodano Środa, 30 października 2013 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Feniks i dywan"
Edith Nesbit
ilustr. Maria Orłowska-Gabryś
przeł. Irena Tuwim
Wydawnictwo Znak, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

W życiu pięciorga rodzeństwa zawsze dużo się dzieje, a magia przeplata się z rzeczywistością. Zupełnie nieoczekiwanie w domu zagości czarodziejski dywan, spełniający trzy życzenia dziennie. Razem z dywanem pojawi się tajemnicze jajo. Na dodatek takie, z którego wykluje się ni mniej, ni więcej ptak feniks. I choć feniks wydaje się być nieco egocentrycznym stworzeniem, nie raz wydobędzie dzieci z tarapatów. Bo tych nie zabraknie, jako że są ubocznym skutkiem wspaniałych przygód, których w książkach Nesbit nigdy nie może zabraknąć.

Edith Nesbit uważała, że byłoby nie w porządku prawić dzieciom morały, zanim się nie pobawią. Dlatego w jej książkach, oprócz niesamowitych przygód i rozrywki, znajdzie się miejsce na odrobinę dydaktyki. Dla Janeczki, Cyryla, Antei i Roberta każda wyprawa jest okazją do nauczenia się nowych rzeczy. Rodzeństwo może stanowić wzór dobrze wychowanych dzieci, które potrafią przyznać się do błędów, czegoś się na nich uczą i używają słowa przepraszam.

U Nesbit skonfrontowany zostaje świat dzieci i świat dorosłych. Dzieci wciąż jeszcze nie zatraciły w wiary w to, co niezwykłe, dorośli zajęci codziennością nie dostrzegają magicznych zjawisk. Choć zdarzają się wyjątki (wiecznie gderająca kucharka), które tylko potwierdzają regułę. I zapewne tu tkwi tajemnica niesłabnącej popularności powieści angielskiej pisarki. Dorosłym pozwalają one choć na chwilę oderwać się od przyziemnych spraw i choć przez chwilę poczuć się dzieckiem, a dzieciom – przeżyć fantastyczną przygodę bez wychodzenia z domu. Pozwalają też uwierzyć w niezwykłość zwyczajnych przedmiotów i pokazują, jak wielką potęgę stanowi wyobraźnia. I choć rzecz dzieje się w epoce wiktoriańskiej, ma to swój niezaprzeczalny urok.

Powieściami Nesbit dla dzieci rządzi pewien schemat, który doskonale sprawdzi się również współcześnie. Mamy więc rodzeństwo, które od czasu do czasu musi się pokłócić, ale tak naprawdę za sobą przepada, mamy magię i realizm, urzeczywistnione marzenia o niezwykłych przygodach, artefakty i zwyczajne przedmioty obdarzone nadprzyrodzonymi właściwościami, nagłe zwroty akcji. I oczywiście specyficzny humor, który rozładowuje napięcie.

Klasyka nigdy się nie starzeje, zwłaszcza gdy jest poparta imponującą wyobraźnią autorki i piękną polszczyzną (mistrzowskie tłumaczenie Ireny Tuwim). Znak proponuje małym czytelnikom ładnie i solidnie wydane wznowienie trylogii Edith Nesbit: "Pięcioro dzieci i coś", "Feniks i dywan", "Historia amuletu", wzbogaconej o ilustracje znakomitej Marii Orłowskiej-Gabryś. Książki Edith Nesbit są idealne do czytania na głos, taki zresztą cel przyświecał pisarce. To kolejny powód, by koniecznie po nie sięgnąć. Jeśli na półkach domowej biblioteczki nie zachowały się stare egzemplarze, warto uzupełnić zbiór o nowe wydania.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • 12 miesięcy
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Arctic
 • Żółwik
 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej