Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Bajka i Majka

Autorzy: , dodano Czwartek, 9 maja 2013 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Bajka i Majka"
Malina Prześluga
ilustr. Agnieszka Rzeźniak SzurSzur
Wydawnictwo Tashka, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Zabrzmi to prowokacyjnie, ale z opowieści Maliny Prześlugi "Bajka i Majka" wypływa wniosek, że różnica pomiędzy małą pchłą a małym dzieckiem jest niewielka. Główną bohaterką tej historii jest tytułowa Majka, która jest małą pchłą niepozbawioną ludzkich cech właściwych małemu dziecku – jest ciekawa świata, odważna, czasem wydaje jej się, że wie lepiej niż inni, a czasem czuje się mała i potrzebuje pomocy i opieki dorosłego.

Narracja, którą snuje mała pchła, w swojej formie jest typową opowieścią dziecięcą – pełno w niej bezpośrednich zwrotów do czytelnika (czy może słuchacza, bo ma ona silne cechy opowieści), powtórzeń, emocjonalnych wykrzyknień, czyli dużo przygód, mało opisów. Przygoda właściwie jest jedna, ale za to rozbudowana i obfituje w wiele zwrotów akcji.

Majka, wbrew zakazom brata, wskakuje na różowego misia Stefana - skusił ją kolor misiowego futra. Kiedy okazuje się, że pluszak nie jest prawdziwym żywicielem dla małej pchły, kiedy gubi brata, skręca kostkę, cudem unika morderczego kapcia oraz spotyka czarny charakter uosabiany tu przez komara, zwykły wybryk zmienia się w niebezpieczną przygodę. Nie są to wydarzenia proporcjonalne do wielkości Majki – zagrożenie jest realne i bliskie, niebezpieczeństwo czyha z każdej strony i strach Majki jest jak najbardziej uzasadniony. Myśl o Maćku, bracie, dodaje jej woli walki; przy pomocy początkowo podejrzanie wyglądającego komara Ryszarda, małej pchle udaje się odnaleźć z powrotem brata.

W "Bajce i Majce" mamy więc pełno niebezpieczeństw, którym mała Majka dzielnie stawia czoła dzięki krzepiącej myśli, że gdzieś jest jej brat, który bardzo by jej się przydał na miejscu. Myśl o nim daje jej duże poczucie bezpieczeństwa i wskazuje kierunek jej działań – żeby znowu być razem i jeść śniadanie na jamniku. Całe szczęście wszystko dobrze się kończy dzięki odwadze i determinacji Majki.

Dynamiczny tekst i wartką akcję świetnie dookreślają ilustracje Agnieszki Rzeźniak – dużo się na nich dzieje, bo pełno tu puchatych zwierząt (pies, miś Stefan), a rysowniczka postanowiła oddać ich w każdym szczególe. Nie są to jednak ilustracje dążące do najwierniejszego oddania rzeczywistości, bo trudno odmówić im fantazji – jamnik jest cały w jamniki zaś plamy na żyrafie tworzą kontynenty.

"Bajka i Majka" zarówno słowem, jak i obrazem, silnie przemawiają do wyobraźni. Nie tylko dziecięcej.

Ula Jankowska

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • Żółwik
 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • Lato Adeli
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • 12 miesięcy
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • czaple