Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Nie jestem lalką

Autorzy: , dodano Wtorek, 5 marca 2013 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (10-12 lat), Książki dla młodzieży

"Nie jestem lalką"
Gigliola Alvisi
przeł. Sylwia Kania
Wydawnictwo Alegoria, 2012

« wróć na stronę listy informacji o książkach

W życiu trzynastoletniej Lukrecji już niedługo wiele się zmieni, i to zarówno na lepsze, jak i na gorsze. Najważniejsze wydarzenia rozegrają się w czasie wakacji, nie tak beztroskich, jak chciałaby nastoletnia bohaterka powieści. Lukrecja spędzi wakacje po raz pierwszy z dala od rodziców, w odległej Apulii w południowych Włoszech. Tam pozna wesołą i nieco zwariowaną rodzinę taty, gromadę kuzynów i spotka nowych znajomych. Będzie musiała poradzić sobie w trudnych sytuacjach i znaleźć odpowiedź na wiele pytań, które zazwyczaj nurtują młodych ludzi. Na jaw wyjdą rodzinne tajemnice, o których do tej pory nikt głośno nie mówił, ale i wiele problemów znajdzie szczęśliwe rozwiązanie. Dorośli okażą się wcale nie tacy idealni, choć w wielu kwestiach będą służyć radą i pomocą. To, co wydarzyło się w przeszłości odbije się szerokim echem w przyszłości. Lukrecja, porównywana ze względu na urodę do lalki Barbie, po raz pierwszy zetknie się też z przemocą.

Akcja dzieje się we Włoszech (pojawi się trochę lokalnego kolorytu), ale nie ma to właściwie większego znaczenia dla fabuły i nie powinno przeszkadzać w odbiorze książki. Autorka dostosowuje tekst do współczesnych realiów, więc zamiast listów pisanych ręcznie na papeterii czy niekończących się rozmów przez telefon, bohaterowie wymieniają między sobą długie maile i esemesy. Narrację prowadzi sama Lukrecja, czytelnik poznaje więc wszystkie wydarzenia z jej punktu widzenia.

Język, jakim posługuje się młodzież, jest poprawny i zrozumiały. Na szczęście autorka nie wpadła na pomysł stylizowania go na mowę nastolatków, więc udało się uniknąć efektu sztuczności. Nieco gorzej na tym tle wypadają bohaterowie – schematyczni i przewidywalni, choć sympatyczni. Również akcja, przerywana od czasu do czasu dramatycznymi zwrotami, przebiega bez większych niespodzianek. Czytelnik jest w stanie przewidzieć zakończenie i raczej nie będzie zaskoczony rozwojem akcji. Sama treść nie jest zbyt odkrywcza, a wiele problemów zakończy się happy endem.

Ciekawe są fragmenty, kiedy dziewczynka opisuje i próbuje nazwać swoje uczucia, gdy podejmuje próbę wyjaśnienia ich przyczyn. Również próba przełamania stereotypów, jakie wciąż jeszcze są obecne we włoskiej obyczajowości, wypada dość interesująco. Główna bohaterka wydaje się jednak nieco za idealna, jest kimś w rodzaju dziewczyny z dobrego domu połączonej z supergirl. Ale możliwe jest też, że niektóre nastolatki odnajdą w Lukrecji podobne cechy, utożsamiając się z nią.

"Nie jestem lalką" czyta się szybko, to całkiem znośna lektura na jedno popołudnie. Nie jest to jednak książka, którą należy traktować bardzo poważnie, choć zawiera fragmenty, które rzeczywiście sprowokują czytelnika do zastanowienia. Oczywiście pojawią się różne mądre nauki, wzięte prosto z życia, ale często podane zbyt dosłownie, w pouczającym tonie. Zabrakło też jakiegoś elementu zaskoczenia, nieprzewidywalności. Mimo kilku wad książka zapewne spodoba się wielbicielkom lekkich, obyczajowych powieści o nastolatkach dopiero wkraczających w dorosłe życie i zmagających się z rozmaitymi problemami.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • czaple
 • Żółwik
 • OKO
 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • 12 miesięcy