Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Awantura w lesie

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 1 lipca 2013 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Awantura w lesie"
Magdalena Tulli
ilustr. Tomek Domański
Wydawnictwo Akapit Press, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Magdalena Tulli, świetna pisarka, tłumaczka, ceniona jest za prozę przenikliwą i precyzyjną jak nóż chirurga, zaprzęgającą poetyckie narzędzia do służby intelektowi. A teraz napisała opowiastkę dla dzieci - "Awanturę w lesie" - opublikowało ją wydawnictwo Akapit Press.

Nie dajcie się zmylić zwierzątkom na okładce i w treści, dużej czcionce oraz krótkości tekstu i gęsto rozsianym w tekście ilustracjom. Nie mamy bowiem do czynienia z historią dla maluchów lub początkujących czytelników. No właśnie - dla kogo została napisana. Ostatnia strona okładki mówi nam, że dla "dużych dzieci". Kim są duże dzieci? Możliwe, że to osoby wiekiem młode, a dojrzałe duchem. Lub dzieci przeistaczające się w młodzież. Albo może przewrotnie - dorośli, którzy doskonale bawią się, absorbując dorosłe treści w infantylnym opakowaniu.

Historia jest taka. Zające, Klocek i Florek, mają dość kapusty. Postanawiają wyhodować coś z nasion, które znalazły. Pozostałe leśne zwierzęta, Dzik, Puchacz i Łasica, chcą "podłączyć się" pod spożywanie efektów uprawy. Zające to roślinożercy, jednak pozostali nieustannie marzą o kawałku soczystego mięsa. Pewnego dnia Klocek i Florek znajdują kogoś zabiedzonego i wygłodniałego, kto potrzebuje opieki, puszystobiałego uciekiniera - króliczycę Zuzannę. Swoisty kodeks leśny każe chronić swoich, nawet tych, którzy stoją niżej w łańcuchu pokarmowym, jednak ta lojalność nie rozciąga się na obcych. Zuzanna znajdzie się w wielkich opałach, a w lesie wywiąże się awantura, a nawet regularna bitwa.

Autorka pewne zwierzęta zindywidualizowała, przyznając im imiona. Przypadkiem są to postaci pozytywne: roślinożerne zające i królik. Te "niedobre" zwierzęta nie mają własnych imion, można więc przyjąć, że w sposób alegoryczny przedstawiają ludzkie cechy: łakomstwo, cwaniactwo, kłótliwość, chęć korzystania z owoców cudzej pracy, brak empatii, elastyczną moralność. Świat lasu jest brutalny: zającami się pogardza, lojalność drapieżców ogarnia je jako "mieszkańców lasu", nie indywidualne postaci.

Tulli opowiada nieprzyjemnie zabawną bajkę o relacjach, które my, dorośli, świetnie znamy. Czyni to konsekwentnie, dobierając język bezkompromisowo wypowiadający przykre prawdy. Czuje się autorski dystans, wyraża go chłodna złośliwość narracji, wulgarność języka "negatywnych" postaci, pozabajkowe metody rozwiązywania konfliktów (karkołomne dowodzenie swych racji, negocjacje). Warto przyjrzeć się, w jaki sposób dobro i zło spierają się w tej opowiastce. Tulli pokazuje, że zwycięstwo dobra wcale nie musi być spektakularne, bo polega na kompromisach i umowach.

Właściwym odbiorcą historii jest ten, do którego dociera jej pełen sens. Czy dotrze on do dzieci? Nie jestem przekonana. To inteligentnie napisana opowieść, ale ładunek goryczy jest w niej ogromny. Czy nie jest zbyt wielki jak na możliwości dziecka?

Alicja Szyguła

***

Dość rubaszna to bajka pisarki znanej miłośnikom polskiej literatury współczesnej. Tulli pisze dla dorosłych i tego samego odbiorcę zapewne brała pod uwagę, tworząc "Awanturę w lesie". Czytelnika zmylić może forma: to ilustrowana, niewielkich rozmiarów nowelka, na stronach druk duży i wyraźny, w warstwie fabularnej natomiast historia nawiązuje m.in. do "Kubusia Puchatka" (zwierzęcy bohaterowie, wszystkowiedzący Puchacz, zające podobnie jak Królik u Milne’a uprawiają ogród).

Ale do rzeczy. Bajka Magdaleny Tulli traktuje o bandzie leśnych zwierząt, wśród których pewnego dnia pojawia się odmieniec – delikatny, puszysty Królik o imieniu Zuzanna. Jednak nie przybysz jest tu najważniejszy, lecz stosunek do niego. Cwane trio, Puchacz, Dzik i Łasica, chce zrobić z białego Królika gulasz. Na szczęście Zuzanna ma obrońców w postaci swoich dzikich braci, Zajęcy Klocka i Florka. Ratują ją, narażając życie niemalże, a potem dzielnie pertraktują z lekko zblazowaną trójką starych wyjadaczy.

Oczywiście książkę tę spokojnie mogą przeczytać dzieci, ale drugie dno "Awantury w lesie": pewną dosadność w opisach i rozmowach zwierząt – docenią rodzice.

Ewa Skibińska, 21.06.2013

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • czaple
 • 12 miesięcy
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Lato Adeli
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • Żółwik