Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Co ty mówisz?! Magia słów, czyli retoryka dla dzieci

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 30 czerwca 2014 | kategoria: Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Co ty mówisz?! Magia słów, czyli retoryka dla dzieci"
Michał Rusinek, Aneta Załazińska
ilustr. Joanna Rusinek
Wydawnictwo Literatura, 2013

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Pewnie niejedno dziecko nie zastanawia się co to jest retoryka, ale świetnie wie czym jest próba przekonania rodziców, że trója w szkole to nie taka straszna sprawa - przecież większość klasy ma dwóje. Doskonale zdaje sobie sprawę, że to nic przyjemnego, gdy trzęsie się wszystko – począwszy od głosu a skończywszy na nogach, na przykład w czasie przemowy na szkolnej akademii. Mało pożądanym, aczkolwiek znanym stanem jest też czarna dziura zwana pustką w głowie. Bitwa na argumenty zdarza się niewątpliwie w każdym domu – czy to w wykonaniu rodziców, czy z udziałem młodszych „zawodników”. Prawdą jest zatem to, że retoryka jest wszędzie – autorzy przekonują, że na pewno „siedzi w szkole, w Twoim domu, w telewizorze, komputerze, w gazetach, reklamach i sklepach”. Zobaczycie ją na pewno, wystarczy, że przeczytacie... Koniecznie od deski do deski.

Na pewno retoryka obecna jest też na kartach tej książki – w krótkich, dowcipnych wciągających opowieściach prosto z życia, dzięki którym można pojąć zastosowanie retoryki, a także w kolejnych odcinkach komiksu na dole niemal każdej strony (dzięki Profesorowi O'Rety) Komiksowa historia retoryki, począwszy od jej narodzin na Sycylii to humorystyczna podróż przez kolejne wieki - z przewodnikiem z długą brodą i okularami. Instrukcja do czytania książki brzmi: „komiks i historyjki możesz czytać równolegle... możesz też czytać osobno komiks, osobno historyjki”. Oprócz nich do czytania służą też wieńczące kolejne opowieści „przypominajki” (sama esencja!) i ćwiczenia pomagające w utrwaleniu i lepszemu zrozumieniu prezentowanego materiału. Po ich przyswojeniu wiadomo już jakich słów używać, by do swojego pomysłu nawet najbardziej zatwardziałego oponenta przekonać.

Przyda się znać sposoby obrony przed manipulacją, przygotować do wystąpienia przed publicznością, odpowiednio napisać list (i wiedzieć czym różni się on od przemówienia), zastanowić nad swoją grzecznością i uprzejmością (a raczej ewentualnym ich brakiem), uodpornić na reklamowe chwyty. I, co ważne, pozostać z nadzieją (a raczej pewnością), że jeśli jeszcze czegoś nie potrafimy – możemy się nauczyć, bowiem umiejętności retoryczne można ćwiczyć!

Oprócz powyższych „wybryków” literackich duetu – Aneta Załazińska i Michał Rusinek do ogólnie bardzo krzepiącego odbioru tej książki przyczyniła się też kreska ilustratorki – Joanny Rusinek. Chyba nie muszę dłużej przekonywać (choć wiem jak to robić!), że warto książkę uczniom młodszych klas zakupić i czasem samemu tam zaglądać. Ku przyjemności i przypomnieniu, że warto się uśmiechać, nie osądzać i tworzyć dobrą atmosferę... Kupicie? Eee, pytanie retoryczne...

Anna Kossowska-Lubowicka

***

Michał Rusinek i Aneta Załazińska to autorzy książek o retoryce przeznaczonych dla czytelników dorosłych. Wychodzą oni z założenia, iż do arsenału retoryki możemy sięgać codziennie, jako że zmuszają nas do tego powszednie sytuacje: przemawianie, dowodzenie swoich racji, reklamowanie się, nakłanianie do - bądź powstrzymywanie od działania, etc. Powinniśmy być świadomi możliwości języka, tego, jaki wpływ wywierają na nas ludzie i jaki wpływ możemy wywrzeć my. Ale dlaczegóż by nie zacząć budzić świadomości językowej już wcześniej, czyli w wieku szkolnym? Odpowiedzią jest książka "Co ty mówisz? Magia słów, czyli retoryka dla dzieci", wydana przez wspomnianą dwójkę autorów w wydawnictwie Literatura.

Książka podzielona jest na rozdziały, przedstawiające określone sytuacje, w których w grę wchodzi jakiś aspekt sztuki mówienia. Rozdziały mają postać historyjek, których narratorką jest Zosia, a bohaterami ona sama, jej rodzina i znajomi. Zosia chce pójść na kurs fotografowania. Rodzina spiera się, dokąd pojechać na wakacje. Tatuś musi wygłosić przemówienie w klubie rowerowym. Nowy dyrektor wita dzieci z okazji początku roku szkolnego. Znajoma chwali się swoją elokwentną córką. Mnóstwo sytuacji, w których przydaje się znajomość zasad retoryki, czy świadomość języka, jakim się posługujemy.

Dowcipne historyjki mają podtytuł naprowadzający na omawiane zagadnienie, a są nimi na przykład stosowanie stylu adekwatnego do sytuacji, walka na argumenty, działanie reklamy, uprzejmość wobec interlokutora, komunikaty niewerbalne i wiele innych. Rozdziały kończą się "przypominajką" zaznaczoną na różowo - streszczeniem najważniejszych myśli rozdziału oraz oznaczonymi na zielono ćwiczeniami - zestawem zadań, w których sprawdzić można reguły, z którymi się wcześniej zapoznało. U dołu strony komiks, rysowany ręką Joanny Rusinek, przedstawia historię retoryki oraz współczesne konteksty niektórych problemów poruszanych w tekście.

Plusem książki jest bezpośredni, żywy, potoczny język i wymyślenie zabawnych sytuacji modelowych, pod które dziecko będzie mogło podłożyć scenki ze swojego życia. Autorzy starali się nadać książce przejrzystą konstrukcję - to się udało. Jednak główną zaletą jest przekonywanie dzieci, że sztuka pięknego i skutecznego mówienia nie jest ponad ich siły, przeciwnie - jest czymś, co ćwiczyć można codziennie!

Zastrzeżenie mam do komiksu - momentami rozmywa się, tak obraz (wąski pasek, niewielkie obrazki), jak i treść "dymków".

Alicja Szyguła, 16.04.2013

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • 12 miesięcy
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • czaple
 • Żółwik
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej