Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Zośka Wspaniała

Autorzy: , dodano Środa, 19 czerwca 2013 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Zośka Wspaniała"
Lara Bergen
ilustr. Laura Tallardy
przeł. Anna Niedźwiecka
Wydawnictwo Hachette, 2013

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Zosia Honorata Miller, główna bohaterka książki Lary Bergen pt. "Zośka Wspaniała", jest uczennicą trzeciej klasy szkoły podstawowej. I jak na dziewczynkę w tym wieku przystało ma wierną przyjaciółkę Kasię oraz tabuny szkolnych koleżanek i kolegów. Wśród nich prym wiodą ci SYMPATYCZNI: Paula czy Kasia Berek, ale są również WREDNI: Wera i Lilka oraz DOKUCZAJĄCY SYSTEMATYCZNIE: Archimedes z Tobiaszem. Mimo tego, ale i dzięki temu, Zosia jest osóbką dobrze radzącą sobie w wielu niesprzyjających okolicznościach, potrafiącą inteligentnie wybrnąć ze szkolnych opresji.

Jak czytamy na czwartej stronie okładki, nasza rezolutna Zosia uważa, że jej życie jest nudne. Być może dlatego, że nie jest ani najstarsza, ani najmłodsza w rodzinie, ani najwyższa czy najniższa w szkole. Nawet nie jest jedyną Zosią w klasie. Mimo tego podejrzewa, że jest wyjątkowa, dlatego postanawia nadać sobie przydomek: WSPANIAŁA. Skoro mogą być Bracia Lwie Serce, to może być Zosia Wspaniała, dedukuje dziewczynka i postanawia dowieść wszystkim, że zasługuje na swój wyjątkowy przydomek.

Ta cieniutka, składająca się zaledwie z dziesięciu rozdziałów książeczka, w fioletowej okładce, opisuje sposoby, jakie Zosia wykorzystuje, by potwierdzić swoją wspaniałość. Począwszy od współzawodnictwa na polu artystycznym, przez pobijanie rekordów w skakaniu ze schodów, jedzeniu frytek czy wspinaniu się na przyrządy gimnastyczne, na dziennikarstwie kończąc. Jak nietrudno się domyślić żaden z pomysłów nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Zosia zamiast uznania, zdobywa naganę od nauczycieli oraz dyrektora, o mały włos nie staje się także klasowym pośmiewiskiem. Tymczasem nieoczekiwanie, gdy zrezygnowana Zosia wraca szkolnym autobusem do domu, wydarza się coś niezwykłego. Coś, co pozwala jej porzucić przydomek WSPANIAŁA na rzecz jeszcze lepszego. Jakiego? O tym mówi kolejna część przygód energicznej dziewięciolatki, tym razem w czerwonej oprawie.

Polecam „Zośkę Wspaniałą” tym niedorosłym czytelnikom, którzy szukają w książce, prócz rozrywki, sposobów na rozwiązanie niektórych ważnych dla dzieci spraw, na przykład jak zyskać akceptację w gronie rówieśników czy poradzić sobie z dręczącym kolegą. A także osobom ceniącym dowcipną, życiową fabułę bez magicznych sztuczek.

Łucja Abalar

***

Zośka Miller jest zupełnie normalną dziewczyną i to jest właśnie najgorsze. Gorsze nawet od bycia słabym w jakiejś dziedzinie, czy gorsze od posiadania jakiejś wady. Wiadomo, że bycie najsłabszym jakoś nas wyróżnia w klasyfikacji (jest się pierwszym, jeśli by liczyć od końca). Wiadomo, że wadę można przekuć w zaletę. Ale bycie zupełnie normalnym, przeciętnym, plasowanie się ciągle gdzieś pomiędzy nie daje żadnych szans na bycie kimś wyjątkowym. Dlatego Zośka postanawia włożyć całą swoją energię i wysiłek w przeistoczenie się w Zośkę Wspaniałą. Podczas gdy przydomek jest już gotowy do użycia i trzeba tylko dostarczyć innym powodów, by go przejęli, rzeczywistość przestaje współpracować. Zośka, aby osiągnąć cel, naraża swoje zdrowie, dalsze dobre relacje z nauczycielami i z dyrektorem oraz, co gorsza, z koleżankami i kolegami z klasy. Jak to często bywa - kiedy staramy się za bardzo - osiągamy skutek wręcz odwrotny. I tak Zośka chcąc zyskać aprobatę reszty klasy próbuje dokonać wspaniałych (w jej mniemaniu) czynów, a w ich wyniku zostaje zbesztana przez nauczycielkę muzyki, przez wychowawczynię i dyrektora, upada boleśnie skacząc ze schodów, odbiera całej klasie przywilej spędzania przerw na korytarzu. A wszystkiego dokonuje w jeden dzień. Całe szczęście, że kiedy już nikt nie widzi i nasza bohaterka nie musi się starać nikomu zaimponować, może faktycznie zostać kimś wyjątkowym - Zośką Bohaterką.

Akcja książki toczy się wartko, aż zachwyca ilość pomysłów i działań podjętych przez Zośkę w ciągu zaledwie paru godzin! Ta determinacja jest godna podziwu i zdaje się jest wprost proporcjonalna do bliskiego chyba każdemu dziecku pragnienia bycia wyjątkowym. Dużo tu żartów z szalonych pomysłów wcielanych w życie bez chwili namysłu, ale raczej przyjmują formę żartobliwych obrazków, pełne są ciepłego, serdecznego zrozumienia i akceptacji. Charaktery koleżanek i kolegów tytułowej Zośki są szkicowe, ale potrafią również nabierać głębi i zaskakiwać. Jak choćby niespodziewany gest Tobiego Majchra, który mógł Zośkę ośmieszyć, ale mimo ich niezbyt dobrych relacji i wbrew jej najgorszym obawom, nie zrobił tego. Bo może inni nie wiedzą, lecz my tak - Zośka jest bardzo fajną dziewczyną, tylko potrzebuje, aby otoczenie też to dostrzegło. Jej pomysły są czasem szalone, jak choćby wizja uratowania szkoły przed pożarem, ale na szczęście u jej boku jest Kasia, która jest jej głosem rozsądku. Dzięki niej nie wszystkie pomysły zostają wprowadzone w czyn. I całe szczęście! Trzeba jednak dziarskości w działaniu Zosi, aby uratować młodszą koleżankę ściągając ją za kołnierz z ulicy: kiedy już nikt nie widzi, kiedy nikt nie ocenia, kiedy działa intuicja - wszystko się udaje, a nowy przydomek jest jedynie miłą pamiątką, bo powód do dumy jest o wiele ważniejszy niż zyskanie nowego pseudonimu.

Lara Bergen i jej bohaterka przypominają zarówno młodszym, jak i dorosłym czytelnikom, że każdy jest wyjątkowy, trzeba mu tylko pozwolić być sobą.   

Ula Jankowska

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Plasterek
 • ryms w empikach
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • OKO
 • Amelia i Kuba
 • Arctic
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej