Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Leśne Głupki i coś

Autorzy: , dodano Wtorek, 5 lutego 2013 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Leśne Głupki i coś"
tekst i ilustr. Małgorzata Strzałkowska
Wydawnictwo Bajka, 2011

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Małgorzata Strzałkowska od wielu lat przyzwyczaja dziecięcych czytelników do poezji błyskotliwej i językowo bogatej. Spod jej pióra wychodzą rzeczy brawurowe i dowcipne, ale również subtelne, melancholijne, filozofujące. Strzałkowska ma ogromną świadomość tego, co poeta może zdziałać w wierszu: splatać brzmienie i znaczenie słowa, wyczarowywać setki sugestywnych sytuacji i obrazów, radośnie łamać język, odkrywając urodę ojczystej mowy. Wiersze mogą być celowe, dydaktyczne, jak "Rady nie od parady", albo kompletnie bezinteresowne, radośnie anarchiczne, jak "Wyliczanki z pustej szklanki". A mogą być również trochę przewrotne, ciepłe, na przemian precyzyjne i nieco rozłażące się, jak "Leśne Głupki".

Mamy już dwa tomy wierszowanych opowieści o Głupkach, pierwszy, zatytułowany po prostu "Leśne Głupki" (z trzema opowieściami w środku) oraz "Leśne Głupki i coś" - tu dwadzieścia jeden wierszo-opowieści, czy też wierszo-sytuacji z udziałem Głupków.

Kim są Leśne Głupki? Od Autorki dowiadujemy się co nieco, ale nie jest to wiedza bardzo ścisła: Głupki spotkać można w lesie, a nawet tu i ówdzie, zaprzyjaźnione są z Poetką. Na swój głupkowy sposób potrafią radzić sobie z wieloma sytuacjami, które przerosłyby rasowe mądrale. W książce "Leśne Głupki i coś" stworzonka obcują z rzeczami niecodziennymi i codziennymi. A to wykopią pomnik protoplasty, a to słońce zaświeci im na zielono. Omawiają sprawę urlopu, wiodą leniwą rozmowę o lecie, rozważają kwestię urodzin w kontekście mijania czasu. Niespodziewanie natkną się na ewenement - i będą musiały ostrożnie rozpracować ten problem. Napotkają "coś". Co to będzie? Przekonajcie się.

Sytuacje przedstawione w książce zaskakują na przemian ekscentrycznością i zwyczajnością. Głupki potrafią wieść small talk grzejąc się w słońcu i ta sytuacja doskonale uzmysławia leniwość letniego dnia, kiedy nie chce się gadać o niczym poważnym. Z drugiej zaś strony z cudowną pompą i prawdziwie dziecięcym zaangażowaniem podchodzą do nowych słów i zjawisk. Rzeczy niespotykane Głupki obchodzą skrupulatnie i z wielkim poczuciem humoru, wyciągając czasami zaskakujące wnioski.

Bardzo podoba mi się delikatna prowokacja Autorki: Strzałkowska nie boi się nazwać bohaterów słowem kojarzonym z niekompetencją i pobłażaniem oraz liczyć na dziecięce rozpoznanie sytuacji. Na to, że trafnie ocenią Głupki jako istotki w gruncie rzeczy bystre, poszukujące mądrości i dobrych rozwiązań. "Głupek" jest tu przecież rodzajem Rabelaisowskiej czułej obelgi. Pozornie stworzenia angażują się w obserwację rzeczy o małym znaczeniu i nie wyciągają wiekopomnych wniosków. I chociaż swą niedoskonałością budzą rozczulenie, to silnie pracują głowami i potrafią działać wspólnie.

Jest to książka w pewnym sensie dojrzała: Strzałkowska nie boi się nonsensu i leciutkiego bałaganu, formalnie - rozłażenia się metrum czy braku puenty opowieści. Potrafi dofastrygować rym tak, że mamy wrażenie obcowania z niedbałością osoby zamieszkującej język, a nie poetyckiego nowicjusza. Umie spożytkować banał i small talk do wyprodukowania oryginalnych, ujmujących bohaterów.

Dzieci, jak zwykle obcując z poezją tej Autorki, będą miały okazję zapytać o trudne słowa, ale też wytrącane będą z oczywistości używania języka (zabawa frazeologizmami!). Książka ozdobiona jest ponadto kolażami Poetki - będzie można sprawdzić, czy dziecko wyobraża sobie Głupki tak, jak Strzałkowska, czy nadaje im zupełnie inną postać.

"Leśne Głupki i coś" ciekawią i budzą uśmiech, łatwo się z nimi zaprzyjaźnić!

Alicja Szyguła

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • Plasterek
 • OKO
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Amelia i Kuba