Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Moje serce skacze z radości

Autorzy: , dodano Czwartek, 18 kwietnia 2013 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Moje serce skacze z radości"
Rose Lagercrantz
ilustr. Eva Eriksson
przeł. Marta Dybula
Wydawnictwo Zakamarki, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Zanim Dunia zaśnie, zamiast liczyć owce, robi bilans dnia. Zbiera radosne chwile jak paciorki korali do naszyjnika. Okazało się, że pójście do szkoły, którego tak się obawiała, nie było katastrofą - w szkole znalazła najlepszą przyjaciółkę. Najpiękniejszym paciorkiem w naszyjniku jest więc przyjaźń z Fridą. Dziewczynki mają swój mały, sekretny świat: gadają językiem małp, łażą po drzewach, śmieją się z tych samych rzeczy. Ale nastaje cień: Frida musi się wyprowadzić do Uppsali. Tak w zarysie przedstawia się fabuła "Mojego szczęśliwego życia" Rose Lagercranz. Kontynuacja, czyli "Moje serce skacze z radości" pokazuje Dunię bez Fridy - dziecko, które nie znosi być smutne, choć mu się to czasem zdarza.

W szkole zapanowała mania na "chodzenie". Wiki i Mika polują na jednego chłopca, ale on wybiera... Dunię. Zamiast dumy mamy prawdziwe nieszczęście, bo kiedy dwie przyjaciółeczki sprzymierzą się przeciw Duni, będzie naprawdę paskudnie. Złość, impertynencje, obrzydliwe zachowanie. Ale kto jest winny? Nie obejdzie się bez wizyty tatusia w szkole! Jednak życie małej dziewczynki toczy się w szybkim tempie i brzydką chwilę odpycha chwila promienista, bo oto...

Książki Rose Lagercranz z Zakamarków, podobnie jak seria "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai", przeznaczone są dla początkujących czytelników. Zderzają się w nich dwie rzeczy: prostota wykonania, ułatwiająca przyswojenie książek przez małe czytelniczki oraz bogactwo emocji i przywołanych obrazów. To książka dość gruba, a mimo to przyjazna. Tekst jest zwięzły, zdania proste, czcionka duża, porcje tekstu na stronie w większości niewielkie i jest on sensownie złamany - książka nie wzbudza frustracji niewprawionego jeszcze czytelnika. Do tego obfite szkicowe ilustracje Evy Eriksson, które mała łapka może pokolorować i tym samym "spersonalizować" książkę.

A jeżeli chodzi o uczucia, uderza skandynawska szczerość w pokazywaniu emocji. Cały wachlarz odczuć ma okazję zobaczyć dziecięcy czytelnik: promienną radość Duni, jej bulgoczącą złość, szarą rozpacz. Tatuś się złości, pani w szkole wyprowadzona jest z równowagi, a zazdrosne dziewuszki aż syczą z zawiści. Wiele dziewczynek ma szansę odnaleźć tu siebie, bo każda choć w części przeżywa to, co Dunia - takie piekielne zawikłanie sytuacji, kiedy chce się uciec od wszystkich, a jednocześnie być odnalezionym przez życzliwą duszę. A z drugiej strony radość, która aż musuje w głowie i szuka ujścia w fikających nogach. Dramatyzm szkolnych sytuacji jest wyostrzony; przeżywa je dziecko, które dopiero uczy się reagować na takie rzeczy, jak zmowa koleżanek, czy bycie niesłuszne oskarżonym. Rodzice, którzy będą czytać tę książkę, mają szansę wejrzeć w jaskrawy świat dziecięcych spraw. A niektóre z nich przecież jeżą włos na głowie i nie powinno się ich lekceważyć...

Alicja Szyguła

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • 12 miesięcy
 • Ryms na Facebook
 • Wróble na kuble
 • Żółwik
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • czaple
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO