Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Tajemnica szpitala

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 15 kwietnia 2013 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Tajemnica szpitala"
tekst: Martin Widmark
ilustracje: Helena Willis
przeł. Barbara Gawryluk
Wydawnictwo Zakamarki, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Do marca 2013 roku – jak czytamy na stronie wydawnictwa Zakamarki, ukazało się 18 tytułów szwedzkiej serii "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai", której twórcami są Martin Widmark i Helena Willis. Czy jest w związku z tym jakiś czytelnik nieznający tej pary małoletnich detektywów? Czy trzeba jeszcze te krótkie, a jednocześnie pasjonujące lektury komuś zachwalać czy przedstawiać? Chyba nie, mimo to pozwolę sobie skreślić kilka zdań o najnowszej "Tajemnicy szpitala".

Akcja rozgrywa się w szwedzkim miasteczku Valleby, a właściwe w tamtejszym szpitalu. Na próżno jednak będziemy szukać budynku szpitala na mapie miasteczka, zamieszczonej jak zwykle na początku książki. Znajdujemy tam jedynie ulicę Szpitalną i kierunkowskaz pokazujący, że od pomocy medycznej dzieli nas około kilometra.

W każdym razie głównymi bohaterami przygody są oczywiście Maja i Lasse, prowadzący biuro detektywistyczne, komisarz policji oraz sanitariusz, pielęgniarka i lekarz. Kluczowymi postaciami są również narzeczeni: Sara i Dino, a także pacjenci izby przyjęć, którym po udzieleniu pomocy medycznej giną bransoletki, kolczyki i inne kosztowności.

Wszystko zaczyna się bardzo pechowo, ale i romantycznie na tafli lodowiska, gdzie Sara Bernard zapatrzona w swego ukochanego Dina Paniniego, nieszczęśliwie upada i łamie sobie nogę. Lasse i Maja wzywają pomoc, a później wraz z roztrzęsionym chłopakiem oraz jego połamaną dziewczyną jadą do szpitala. Tam spotykają komisarza policji – on wtajemnicza naszą parę śledczych w sprawę okradania pacjentów, co oczywiście zachęca Lassego i Maję do podjęcia "dochodzenia". Tym bardziej, że wkrótce okazuje się, że również Sara pada ofiarą kieszonkowca w białym kitlu.

Trop prowadzi detektywów na izbę przyjęć, a zasadniczo do gipsowni. Podejrzanymi zostają Rolf Karlsson, sanitariusz o oryginalnej pasji, pielęgniarka Elisabeth, starająca się o pożyczkę i lekarz, Alf Moberg, najbardziej nieprzyjemny gość z całej trójki.

Kto okaże się złodziejem? Jaki będzie miał motyw? Gdzie ukryje kosztowności i jakiego użyje fortelu? Tego dowiecie się z "Tajemnicy szpitala", podążając śladem Lassego oraz Mai, którzy jak zwykle pomagają komisarzowi Larssonowi w rozwiązaniu kryminalnej łamigłówki. Współpraca policji Valleby z rezolutną, pełną pomysłów i odważną dwójką przyjaciół znów okaże się skuteczną bronią w walce z lokalnymi opryszkami. Kolejny raz tajemnica, wydawałoby się niemożliwa do rozwikłania, stanie się pretekstem do niesamowitej przygody i umysłowej gimnastyki. Zachęcam.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Arctic
 • 12 miesięcy
 • Lato Adeli
 • czaple
 • Żółwik
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach
 • OKO