Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Chlapanie atramentem. Poradnik dla młodych pisarzy

Autorzy: , dodano Środa, 30 stycznia 2013 | kategoria: Książki dla dzieci (10-12 lat), Książki dla młodzieży

"Chlapanie atramentem. Poradnik dla młodych pisarzy"
Anne Mazer, Ellen Potter
przeł. Beata Hrycak
Wydawnictwo Bukowy Las, 2011

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Czytałam kiedyś historię słynnego aktora, który spędzał młode lata na oszustwach, kradzieżach i rozbojach – póki nie trafił na Szekspira.

Bądźcie taki pisarzami, jakimi jesteście, a nie takimi, jakimi waszym zdaniem, być powinniście.

Pomyślcie o swojej opowieści jak o oknie w domu. Odsłoniliście zasłony, żeby czytelnicy mogli oglądać, co wyczyniają bohaterowie.

Jeśli choć jedno zdanie z powyższych was zaintrygowało, rozśmieszyło czy skłoniło do refleksji, i –dodatkowo – skrycie marzycie o karierze literackiej, zajrzyjcie koniecznie do książki Anne Mazer i Ellen Potter "Chlapanie atramentem. Poradnik dla młodych pisarzy". Zaręczam, to wyjątkowo angażująca oraz działająca na wyobraźnię lektura, po której wręcz obsesyjnie chciałoby się coś napisać, choćby tysiąc razy własne imię. Ale do konkretów.

Anne Mazer – autorka ponad czterdziestu książek dla dzieci i młodzieży, w tym cyklu 22 opowieści o nastolatce Abby Hayes, wraz z młodszą koleżanką po piórze Ellen Potter, twórczynią przygód Olivii Kidney, napisały "Chlapanie atramentem…" jako poradnik dla dzieci, które "kochają pisać (nawet jeśli jeszcze o tym nie wiedzą)". Aczkolwiek z powodzeniem mogą czytać go dorośli adepci pisarstwa, jak i nauczyciele poloniści, kreatywnego pisania czy, a co tam, szydełkowania. Autorki opowiadają bowiem o pisaniu w tak fantastycznie humorystyczny sposób, używając licznych metafor i porównań, kreśląc przed czytelnikiem barwny, a jednocześnie bardzo namacalny obraz tworzenia – ze słów, z gliny, galaretki, z czegokolwiek!

Poprzez odwołanie do ogrodnictwa (kompost myślowy), gotowania (proces twórczy nie jest jak budyń) czy zwykłych codziennych czynności (pisanie to odsłanianie żaluzji) oraz rzeczy (słowa "proces twórczy" kojarzą się z zapakowanymi oddzielnie plastrami sera) przeprowadzają czytelnika przez wszystkie etapy powstawania dzieła literackiego. Odkrywają przy okazji szereg pisarskich tajemnic, prezentują wachlarz uczuć, jaki może towarzyszyć pisaniu, przyznają się do własnych błędów i niedociągnięć.

Jest to również doskonała lektura motywacyjna, nie tylko w zakresie pisania, ale po prostu samorozwoju. Ta książka podnosi na duchu, utwierdza w przekonaniu, że jesteśmy zdolni, potrafimy pokonywać trudności, radzić sobie z frustracją i odrzuceniem. A także przekonuje, że będąc wytrwałym i konsekwentnym, potrafimy stworzyć powieść, a nawet… zmienić świat. To niezwykle krzepiące, choć może trochę przesadne.

Książka liczy 282 strony i jest podzielona na trzy części: Do startu, gotowi, hop!, Lepienie własnej opowieści, Mózg pisarza. Opatrzona została wstępem i aneksem, w tym ostatnim mieszczą się obfite biografie autorek oraz wzajemne rozmowy. Z nich dowiadujemy się, że podstawową kompetencją pisarza jest czytanie oraz że odmowa przyjęcia książki może motywować do działania bardziej niż publikacja.

Każdy rozdział nazwany jest etapem i obowiązkowo posiada błyskotliwy tytuł. Autorki okraszają swoje wywody ciekawymi przykładami, mamy możliwość zapoznania się z ich warsztatem pracy, drogą twórczego rozwoju, a nawet miejscem, w którym piszą. Dowiadujemy się w dość szczegółowy sposób, jak snuć fabułę, jakiego narratora "zatrudnić", jakich sztuczek używać, by nasze postacie były wiarygodne. Duet Mazer-Potter prezentuje sposoby na: dynamizowanie akcji, stworzenie klimatu książki oraz barwnej scenerii, na motywowanie siebie do pisania oraz pokonywanie pisarskiej blokady. I zachęca poprzez proponowane ćwiczenia, byśmy te sposoby wykorzystali w praktyce.

"Chlapanie atramentem…" inspiruje do rozwoju, w szczególności talentu literackiego. Udziela konkretnych wskazówek, jak stworzyć powieść, buduje poczucie własnej wartości przyszłego twórcy, wzmacnia jego kompetencje. Wskazuje również, i co niezwykle wartościowe, możliwe pułapki i trudności na drodze artystycznego rozwoju. Przez to portret twórcy kreślony przez Mazer i Potter jest niezwykle przekonujący oraz sugestywny.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Żółwik
 • Arctic
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • Wróble na kuble
 • czaple
 • 12 miesięcy
 • OKO