Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Wiersze dla niegrzecznych dzieci

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 17 czerwca 2013 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Wiersze dla niegrzecznych dzieci"
Danuta Wawiłow
ilustr. Marianna Oklejak
Wydawnictwo Egmont, 2013
seria: Wierszem napisane


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

"Wiersze dla niegrzecznych dzieci" wydane przez Egmont, stanowią kolejny już tom poezji Danuty Wawiłow w serii "Wierszem napisane". Poprzedni nosił tytuł "Wszędzie pachnie czekolada" i zebrał wiele entuzjastycznych recenzji. Nie mogło być inaczej, gdyż poezja tej znanej autorki oraz tłumaczki jest wprost wyśmienita. Potwierdzą to dzieci, wychowawcy przedszkola, jurorzy konkursów literackich, bibliotekarki, ale i piekarze a nawet kierowcy formuły pierwszej – o ile zetknęli się w dzieciństwie z Rupakami, Trójkątna Karoliną czy Daktylami.

Ten starannie wydany wolumin, opracowany graficznie i zilustrowany przez Mariannę Oklejak, podzielony został na dwie części. W pierwszej pt. "Lilia jest biała, róża różowa" mieszczą się utwory w większości spokojniejsze w nastroju, o charakterze opisującym, nie narracyjnym. Wśród postaci dominują pięknolice królewny, mamy pochylone nad kołyską, czule przemawiające do dzieci, ale są też: rozkapryszona dziewczynka, jednorożec, babcia na jabłoni, Kurka-Złotopiórka czy Kuba-Buba Gruby Brzuch. Wiersze zdają się kołysać swoim spokojnym rytmem, z rzadka zapraszają nas do skocznej zabawy, są trochę baśniowe, czasem i mroczne, niepokojące, tak jak w utworze zaczynającym się od słów "Na wysokim drzewie…":

Lulaj, synku, lulaj…

Przyjdzie złe wiatrzysko

Złamie cienką gałązeczkę,

zrzuci z drzewa kolebeczkę

I wszystko, i wszystko…

Z kolei część pt. "Dzieci z lesie" zawiera piętnaście przekomicznych, kolorowych i dynamicznych utworów. Autorka przestaje nas usypiać, a zaczyna zaskakiwać swoim absurdalnym poczuciem humoru, niepoprawnym zachowaniem stworzonych przez siebie postaci, dziwną logiką zdarzeń. I tak jesteśmy świadkami jak kruk zwodzi żabkę, by ją zjeść, jak Jurek Ogórek łoi skórę Kajtka bez Majtek i Wojtka bez Portek, a na chmurze, na nocniku, siedzi prosię, co dłubie w nosie. Jak Wam się to podoba?

Moim ulubionym wierszem jest ten o trzech dzielnych myśliwych. Jeden z nich postrzega świat nieco inaczej. Zatem ul staje się "Morskim Królem z koroną w kształcie kotleta", księżyc "starą jędzą przybraną w kwiaty i pióra", smok "Nowym Rokiem z brodą w niebieskim kolorze", a świerszcz? Wspaniałą kolacją. Ten utwór bawi mnie, ale i przekonuje, że choć istnieje rzeczywistość ujęta w czasoprzestrzenne ramy, to spostrzegamy ją nie poprzez mikroskop czy lunetę, ale głównie w sposób zupełnie subiektywny, zapośredniczony w języku.

Warto zmierzyć się z pięknymi wierszami Danuty Wawiłow zainspirowanymi folklorem angielskim - napisała redaktorka omawianego tomu na czwartej stronie okładki. Zgadzam się z tym stwierdzeniem, choć brzmi ono tak, jakby obcowanie z poezją Wawiłow wymagało niezwykłych kompetencji, było czymś trudnym. Wręcz przeciwnie. "Wiersze dla niegrzecznych dzieci" to przyjemna lektura, spotkanie z błyskotliwą poezją, zbudowaną z niebanalnych rymów, różnorodnych rytmów i zaskakujących, dowcipnych sytuacji, które świetnie odmalowała Marianna Oklejak. Jej ilustracje nie tylko dobrze oddają charakter tych wierszy, ich treść i formę, ale również interpretują je, tworzą nowe znaczenia, dzięki zastosowanej technice plastycznej czy poprzez dobór kroju pisma.

Łucja Abalar

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • 12 miesięcy
 • czaple
 • OKO
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Żółwik
 • Wróble na kuble
 • Arctic
 • Lato Adeli
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa