Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Pan Jaromir na tropie klejnotów

Autorzy: , dodano Czwartek, 28 lutego 2013 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Pan Jaromir na tropie klejnotów"
Heinz Janisch
ilustr. Ute Krause
przeł. Joanna Borycka-Zakrzewska
Wydawnictwo Bona, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Pan Jaromir i lord Huber tworzą świetny tandem. Nie tylko w kontekście przyjaźni pomiędzy człowiekiem i psem, ale również jako para detektywów. Są jak Sherlock Holmes i doktor Watson, tylko że różnice gatunkowe dają im więcej możliwości.

Zacznijmy od tego, że Pan Jaromir jest jamnikiem, choć chyba trafniej byłoby napisać, że jest Jamnikiem. Ma nietypowe dla psów tej rasy zainteresowania, którymi są angielska prasa i język angielski sam w sobie (który ćwiczy przy każdej sposobności i na który przechodzi, kiedy jest zakłopotany i nie wie, co powiedzieć). Ma też nietypowy lęk – obawia się, że podczas kiedy będzie spał wyląduje na nim UFO. Jest to na tyle nietypowe, że nawet lord Huber, emerytowany detektyw szukający asystenta, zdaje się być tym zaskoczony. Jednak Pan Jaromir robi na nim (i na czytelnikach) tak dobre wrażenie, że lord Huber postanawia jamnika zaangażować i sprawdzić jego umiejętności w praktyce. Obaj udają się kurortu Bad Grunberg, gdzie podejmują próbę rozwiązania zagadki kradzieży diamentów.

Oczywiście nie jest niespodzianką, że im się to uda, prawda?

Przy rozwiązywaniu tej sprawy poznają się trochę lepiej i my też będziemy mogli obserwować rodzącą się pomiędzy nimi przyjaźń, ugruntowaną wzajemnym ogromnym szacunkiem i angielską powściągliwością w słowach. Nawet jeśli Pan Jaromir czemuś się dziwi - ufa, że wkrótce wszystko się wyjaśni i tylko dodaje sobie otuchy powtarzając: This is a cat. I am a dog. I try my best.

Bohaterowie są idealnie skrojeni do powieści detektywistycznej, podobnie zresztą jak sceneria, w której rozgrywa się akcja – kurort i hotel, gdzie nadal pozostaje złodziej kosztowności. Absolutna klasyka. Tak też się zapowiada kolejna zagadka, której rozwiązania podejmuje się ten ekscentryczny duet. Mimo że zdaje się, iż bohaterowie są typowymi detektywami i zagadki kradzieży biżuterii też już wielokrotnie rozwiązywano, trudno się nudzić przy lekturze "Pana Jaromira na tropie klejnotów". Angielskie maniery w połączeniu z małymi dziwactwami głównej pary zachwycają, subtelny humor jest zaś tak urokliwy, że nawet kiedy już wiadomo, kto i jak dokonał rabunku, można znowu książkę otworzyć na pierwszej stronie z niekłamaną przyjemnością i przystąpić do czytania.

Ula Jankowska

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • Plasterek
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Amelia i Kuba
 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli