Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Lilka i spółka

Autorzy: , dodano Piątek, 8 marca 2013 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Lilka i spółka"
Magdalena Witkiewicz
ilustr. Joanna Zagner-Kołat
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2013

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Kiedy starsza siostra Lilki, Wiktoria, zwichnie nogę, okaże się, że plan wakacji u pełnej fantazji ciotki Franki legnie w gruzach. Lilka, Wiktoria i młodszy braciszek Mateusz, zwany Matewką, będą musieli pojechać prosto do czyśćca, czyli do ciotki Jadźki, byłej nauczycielki mieszkającej w Jastarni, gdyż "ona ma warunki", żeby dzieci przechować. Ciotka Jadźka uosabia wszystko, czego dzieci nie lubią: obsesję czystości, zasady, których nie da się nagiąć, nerwowość i brak serdeczności. Serwuje dzieciom flaczki, dosyła do towarzystwa upiornie grzecznego syna przyjaciółki. A do tego wszystkiego knuje coś podejrzanego z sąsiadem emerytem! Jako że w kwestii ciotki Jadźki rodzice pozostają nieugięci, dzieci same będą musiały opracować plan wydostania się od opiekunki. Czy uda się zadenerwować ją na śmierć? A może trzeba będzie zacząć zarabiać, żeby móc uciec?

W książeczce autorka zmieściła historię pewnego lata, napisaną z punktu widzenia ośmioletniej Lilki. Dla dziewczynki jej dwunastoletnia siostra, malująca paznokcie jest "prawie dorosła", natomiast młodszy brat-łakomczuch jest małym dzieckiem, które rodzeństwo ma prawo pouczać. Centrum świata są ukochane osoby, z nimi zawiązuje się przymierze przeciwko tym, których się nie lubi. Mocno podkreślana jest spójność małego świata dziewczynki: każdy członek rodziny ma swoje rodzinne imię, którym posługują się tylko najbliżsi. Natomiast ciotka Jadźka celowo lub z niewiedzy używa nielubianych form imienia...

Historia opowiadana przez ośmiolatkę mocno i w miarę wiarygodnie nasycona jest dziecięcymi emocjami. Na okładce znajdziemy ponadto informację, że zachwyci ona fanów Mikołajka. Zarówno format książeczki, rodzaj ilustracji Joanny Zagner-Kołat, jak i sposób pisania mogą mniej lub bardziej przypominać czytelnikom pyszną serię duetu Goscinny - Sempe wydawaną od lat przez Naszą Księgarnię. Humor w "Mikołajku" rodził się, między innymi, ze zderzenia dziecięcego naiwnego spojrzenia na świat z dyplomatycznym, czasem hipokrytycznym sposobem bycia dorosłych. Podobnie tutaj. Dzieci u Magdaleny Witkiewicz nie szukają wybiegów, szczerze wyrażają swoje uczucia, zwłaszcza antypatie. Często są bezwzględne, jeśli chodzi o spełnianie żądań. Ale cechuje je również pogoda ducha i ogromne zapasy energii, pozwalające mocno przeżywać codzienność. Podobnie, jak w "Mikołajkach", bawi dziecięca ocena rzeczywistości, często niezgodna ze stanem faktycznym. Dzieci źle interpretują wypowiedzi i czyny, co rodzi mnóstwo zabawnych nieporozumień.

Zaletą książki Magdaleny Witkiewicz jest pokazanie zwyczajnej w zasadzie sytuacji - wakacji w nudnym miejscu - zamienionej w przygodę przez grupkę przedsiębiorczych dzieci. Przeszkadzało mi natomiast to, że dzieciaki opisywane przez autorkę czasami zachowywały się i mówiły nieadekwatnie do wieku. Również rozwiązanie wielu spraw w finale mnie nie zachwyciło - czasem działania dorosłych nie były tu wiarygodne...

Jednak ośmio- czy dziewięciolatkom spodobać się może to knucie misternych piętrowych planów. Lekka lektura umilająca czekanie na wakacje.

Alicja Szyguła

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Lato Adeli
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Żółwik
 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • czaple
 • OKO
 • Wróble na kuble
 • 12 miesięcy