Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Little Grey Rabbit's Christmas

Autorzy: , dodano Piątek, 21 grudnia 2012 | kategoria: Obce strony, Z archiwum słonia

"Little Grey Rabbit's Christmas"
Alison Uttley
ilustr. Margaret Tempest
Wydawnictwo Collins, 1951


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Komu spodobał się świat Beatrix Potter, ten wśród zwierząt stworzonych przez Alison Uttley będzie czuł się jak u siebie w domu. akcja tej nieco staromodnej historii toczy się bez pośpiechu, w rytmie wolno opadających płatków śniegu. Zdumiony tym faktem Zając zatrzymał się w ogrodzie i patrzy w niebo, łapiąc językiem zimne śnieżynki. Już za kilka dni nadejdzie Boże Narodzenie. Tymczasem Mały Szary Królik, Zając i Wiewiórka, chcąc wykorzystać pierwszy śnieg, wybierają się na sanki na swoją ulubioną górkę. Jednak radość z faktu posiadania pięknych sanek nie trwa długo. Znikają one w tajemniczych okolicznościach, a jednym z podejrzanych jest nawet Święty Mikołaj!

Rozpoczyna się Boże Narodzenie, a po sankach nadal nie ma śladu. Wszystkie stworzenia dostają zaproszenie na przyjęcie do Kreta. Kiedy Mały Szary Królik, Wiewiórka i Zając widzą świeczki palące się na każdej gałęzi drzewka, a pod nim mnóstwo pysznego jedzenia, zapominają o zgubie. Chyba wszystko pomyślnie się skończy, a sprawcą całego radosnego w gruncie rzeczy zamieszania okaże się pewien Szczur.

Zimowe przygody, których bohaterami są spersonifikowane zwierzęta, może i nie należą do wyjątkowych. Przecież podobnych książek jest wiele, choćby wspomniane wyżej opowiastki Beatrix Potter. Co więc sprawia, że kolejne pokolenia czytelników zachwycają się zimą spędzaną w cichej okolicy, zamieszkałej przez Zające i Króliki, a sama książka należy od dawna do dziecięcej klasyki? Może świąteczna ciepła atmosfera, która unosi się nad staromodną historią, opowiedzianą w książce? Może tradycyjne motywy, znane ze świątecznych kartek i opowiadań: kolędnicy, gałązki ostrokrzewu, płonący w kominku ogień. Te detale wnoszą rodzinne ciepło do życia małych stworzonek, oczarowując również czytelników.

Wszystko jest tu utrzymane w klimacie retro, i tekst, i urocze (ale nieprzesłodzone) ilustracje. Zwierzęta noszą ubrania w starym stylu, pamiętające początek minionego stulecia. Szare króliki nie mają instalacji gazowej ani elektryczności, za to korzystają ze świeczek zrobionych z wosku wydłubanego gniazd dzikich pszczół, herbatę robią z ziół, a chleb pieką z drobno zmielonych kłosów pszenicy. Oprócz Królików mieszka tam Wiewiórka, Kret, Zając, Jeż i mnóstwo innych zwierząt, które mimo różnic gatunkowych doskonale się dogadują. Znajdziemy tu wszystko to, co w świętach najważniejsze: radość, przyjaciół, rodzinę, ale też niepowtarzalną atmosferę na którą składa się choinka, prezenty, jedzenie, śnieg, wspólne śpiewanie pastorałek...

Zachowanie zwierząt wcale tak bardzo się nie różni od ludzkiego. Są trochę jak dzieci, dziwiące się na widok choinki, wierzące głęboko i szczerze w Świętego Mikołaja. Dużo tu różnych emocji, od radości po smutek. Akcja dzieje się gdzieś blisko starej angielskiej wsi, daleko od hałaśliwej cywilizacji.

Książka po raz pierwszy ukazała się w 1939 roku. Doczekała się licznych wznowień, a opisana w niej historia przetrwała próbę czasu. Zaliczana do klasyki literatury, wciąż zyskuje nowych czytelników. Zestawienie prostych, ale zarazem bajkowych historii i niezwykłych ilustracji wyczarowuje prawdziwego ducha Bożego Narodzenia i dodaje książce zachwycającego uroku.

O autorce:

Alison Uttley (1884 - 1976) – brytyjska pisarka, najbardziej znana z serii książek dla dzieci o Małym Szarym Króliku. Jej dorobek liczy około 120 książek o różnorodnej tematyce, przeznaczonych dla dzieci i dorosłych. Książki Uttley zyskały ogromną popularność wśród czytelników, nieustannie są wznawiane. Pisarka wychowywała się na farmie, a doskonałą znajomość wsi, jej topografii i zwyczajów widoczna jest w jej twórczości. Tam też najczęściej rozgrywa się akcja wielu jej książek. Pierwsza książka o przygodach Królika powstała tuż po tym, jak Alison owdowiała. Chciała w ten sposób podreperować domowy budżet. Jednak popularność zwierzęcych historyjek przerosła chyba jej najśmielsze oczekiwania. Alison Utlley została wyróżniona honorowym tytułem Doctor of Letters Manchester University w roku 1970 za całokształt twórczości literackiej.

Magdalena Świtała

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • OKO
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Żółwik
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble
 • 12 miesięcy
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • czaple
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic