Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Tajemnica człowieka z blizną

Autorzy: , dodano Niedziela, 21 lutego 2010 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (10-12 lat), Książki dla młodzieży

"Tajemnica człowieka z blizną"
Paweł Beręsewicz
ilustr. Olga Reszelska
Wydawnictwo Literatura, 2010
seria "To lubię z dreszczykiem"

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Ech, zazdroszczę detektywom wyobraźni… Szczególnie po lekturze książki Pawła Beręsewicza „Tajemnica człowieka z blizną”. 12-letni Jasiek to co prawda bardzo młody detektyw, ale jakże bujną ma fantazję :-) Jasiek ma akurat wakacje. Właśnie wrócił z obozu i przed nim widmo nudnych tygodni oczekiwania na kolejny wyjazd. Od czego są jednak nieoczekiwane zwroty akcji, które sprawiają, że z emocji drżą nam ręce i pieką policzki!

Dla Jaśka wybawieniem od nudy będzie odkrycie, że jego tata ma na policzku "grubą, siną, ponurą bliznę, jakiej nie powstydziłby się najdzikszy z pirackich hersztów". Zapytacie, dlaczego nie wiedział o niej wcześniej? Otóż tato Jaśka "od zawsze" nosił brodę. Obiecał, że ją zgoli, gdy babcia Jaśka nauczy się korzystać z telefonu komórkowego. No i klops, babcia się nauczyła, a Jasiek odkrył bliznę :-)

Jasiek ma utrudnione śledztwo z jednego istotnego i jednocześnie zabawnego względu: "nabieranie mnie to taty hobby, specjalność i nałóg" (Jasiek uwierzył m.in. w to, że jego ojciec urodził się w powstaniu warszawskim! :-). Na pytania syna o bliznę tata odpowiada wymijająco i żartobliwie, więc Jasiek jest zdany wyłącznie na swoją pomysłowość, zdolność dedukcji i ewentualne skąpe informacje rodziny. Stąd w książce kilka rozmaitych scenariuszy i okoliczności powstania brzydkiej szramy. Jest więc historia o maśle na kartki, strasznego spotkania z zombi, kradzieży obrazu van Gogha, niedokończonego romansu z Umą Thurman - w każdej z nich tato Jaśka kończy jako bohater z blizną na policzku. Jak widzicie wyobraźni chłopcu nie brakuje :-) Nie brakuje jej oczywiście autorowi, Pawłowi Beręsewiczowi, który w swojej powieści jak w szkatułce umieścił zabawne opowiadania o rzekomych przygodach taty Jaśka. 

Zagadka dotycząca tutułowej blizny zostanie w końcu rozwiązana i to przy pomocy kogoś, kogo Jasiek nie podejrzewałby o detektywistyczne zainteresowania. I tak dużo już zdradziłam - resztę niech Wasz gimnazjalista przeczyta sam. 

(E.S.) 

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach
 • OKO
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Amelia i Kuba
 • Plasterek
 • Ryms na Facebook