Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Emigracja

Autorzy: , dodano Piątek, 22 lutego 2013 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Emigracja"
José Manuel Mateo
ilustr. Javier Martínez Pedro
przeł. Marta Jordan
Wydawnictwo Widnokrąg, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

"Emigracja" otrzymała New Horizons Award na Targach Książki Dziecięcej w Bolonii w 2012 r. Chwała wydawnictwu Widnokrąg, że zechciało poznać z tą książką także polskich czytelników. Pięknie wydana, w nietypowej harmonijkowej formie, skupia wzrok na czarno-białych, "gęstych", pełnych szczegółów rysunkach Meksykanina Javiera Martineza Pedro, wykonanych na papierze amate, tradycyjnym roślinnym "płótnie". W taki sposób zapisywano w Meksyku rzeczy ważne dla państwa i społeczności.

To nie jest prosta historia o emigracji. Emigracja z reguły nie jest bezbolesnym zabiegiem, to krok w kierunku nieznanego, niepewnego losu, czyniony jednak z intencją poprawy dotychczasowego życia. Świetnie, jeśli emigrujemy świadomie i z własnej woli, gorzej gdy jesteśmy do tego zmuszeni i gdy odbywa się to nielegalnie - jak w przypadku małego Meksykanina, narratora tej książki.

Nie znamy jego imienia, zapewne celowo, bo to niejednostkowy przypadek. Chłopiec jest szczęśliwy w swoim kraju, żyje na wsi, w otoczeniu swojskich zwierząt, m.in. ulubionego psa Gazula i pięknych krajobrazów. Jako dziecku jest mu tu po prostu dobrze. W kraju pogarszają się jednak warunki ekonomiczne, ludzie zaczynają emigrować, wyjeżdża także tata chłopca. Początkowo przysyła rodzinie pieniądze, ale po jakimś czasie kontakt z nim urywa się. Wkrótce z Meksyku musi też wyjechać nasz mały bohater, jego mama i siostra. To niestety, emigracja nielegalna, niebezpieczna, dramatyczna wręcz. Podróż na dachu pociągu, ucieczka przed policjantami i groźnymi psami tropiącymi, noc spędzona pod gołym niebem, w ukryciu przed policją... A w "raju", w Los Angeles, dokąd dotarli, czeka wielka niewiadoma, przepełniony dom pełen takich samych emigrantów jak oni, ciężka i niewdzięczna praca sprzątaczy.

Chłopiec tęskni za swoim dawnym domem, za psem Gazulem, za tym wszystkim, co było znane, oswojone, bezpieczne w oczach dziecka. Ale jest też po dziecięcemu ciekawy uroków wielkiego miasta. I wierzy, że uda im się odnaleźć tatę...

Scenariusze podobnych emigracji są pisane każdego dnia, w krajach rządzonych przez dyktatorów bądź owładniętych wojną. Lektura tej książki każe o tym pamiętać. Ta książka to rodzaj świadectwa, literackiego dokumentu losu tysięcy ludzi, także dzieci. Temat trudny, ważny, powinien zaistnieć w świadomości wrażliwego społecznie młodego człowieka. 

Ewa Skibińska

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • czaple
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • 12 miesięcy
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Żółwik
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • OKO