Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Latawce

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 10 grudnia 2012 | kategoria: Książki dla dzieci (10-12 lat), Książki dla młodzieży

"Latawce"
Anna Bolecka
ilustr. Ela Waga, Stefan Adamik
Wydawnictwo Ezop, 2002

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Chociaż do wakacji jeszcze daleko, już teraz warto poczuć ich przedsmak, wczytując się w "Latawce". Grupa nastolatków spotyka się, jak co roku, w Jeglach - niewielkiej osadzie nad Bugiem. Otoczona lasem wieś jest wymarzonym miejscem na wakacje. Nadbużańskie łąki, powietrze wibrujące zapachem kwiatów, smak świeżego miodu niosą obietnicę niezwykłych przygód. Nastoletni bohaterowie zostaną poddani wielu próbom, czy wyjdą z nich zwycięsko? Będą też musieli odzyskać swój kawałek świata, ocalić krainę dzieciństwa i beztroskich zabaw.

Czytelnikom spodobają się tak różni od siebie, wyraziści bohaterowie, obdarzeni ciekawymi, barwnymi osobowościami. Tajemniczy Glados to odludek, budzący przerażenie wyglądem, krucha babcia Snopkiewicz jest doskonalą gawędziarką. Bogna chce porzucić grę na skrzypcach, a Bartek chciałby razem ze swoim psem zamieszkać na bezludnej wyspie. Sąsiedzi tylko udają poważnych dorosłych, a tak naprawdę zachowują się przekomicznie. Autorka rewelacyjnie uchwyciła rodzące się antagonizmy miedzy dziewczynami a chłopakami. Gdy kończy się dzieciństwo a zaczyna dojrzewanie, z całą mocą zaczynają się uwidaczniać różnice między dwiema płciami.

Łagodny kontrast między żywiołową młodością a mądrą i spokojną starością. Osoby starsze pełnią ważne funkcje w małych społecznościach. Są łącznikiem z przeszłością, strażnikami historii, ostoją tradycji, ale też źródłem ciepłych uczuć i mądrości, żywą kroniką przeszłych wydarzeń (a te bywają często bolesne). Podejście babci Snopkiewicz do upływu czasu przeszłego i starości przypomina Norwida ("Przeszłość to jest dziś, tylko cokolwiek dalej"): - "Babciu, jesteś bardzo stara". – "Nie. Jestem taka sama jak wy, tylko trochę dalej…".

Zdawałoby się, że książki o wakacyjnych przygodach powinny być lekkie i rozrywkowe. Nic bardziej mylnego. Oczywiście w "Latawcach" nie brakuje humorystycznych zdarzeń, ale fabuła nie kręci się tylko wokół nich. Autorka subtelnie, acz całkiem poważnie i mądrze pisze o dziecięcych problemach i dramatach, braku zrozumienia przez dorosłych. O tym, że ambicje rodziców nie zawsze idą w parze z dziecięcymi marzeniami. Sporo miejsca poświęca przyjaźni i różnych jej odcieniach a także cenie, jaką płaci się za lojalność. Mówi też o tym, jak ważne jest wybaczanie, szacunek do siebie i innych. Młodzi ludzie wrócą z wakacji wyjadą bogatsi o nowe doświadczenia, bardziej dojrzali. Będą musieli ponieść konsekwencje swojego postępowania, wszak proces kształtowania charakterów dopiero się rozpoczął. Bolecka przywołuje magię dzieciństwa ze wszystkimi jego odcieniami. Nie zawsze jest ono beztroskie choć wydaje się takim, gdy przefiltrować je przez minione lata. "Latawce" dla starszych czytelników będą sentymentalną podróżą do schowanego gdzieś w zakamarkach pamięci dziecięcego świata.

Babcia Snopkiewicz wypełnia samotne dni haftowaniem makatek. Na jednej z nich wyszyła taką piękną mądrość: "Czasem marzenia mówią nam, jak mamy żyć". Może nawet, jak chciała autorka, ktoś z Was rozpozna siebie wśród bohaterów tej książki?

O autorce:

Anna Bolecka (ur. 1951 r.) - pisarka, zadebiutowała w 1989 roku powieścią "Leć do nieba". Za powieść "Biały kamień" otrzymała nagrodę im. Władysława Reymonta, a "Kochany Franz" (pierwowzorem bohatera jest Franz Kafka) został wyróżniony nagrodą PEN Clubu i tytułem Najlepszej Książki Października 1999 Warszawskiej Premiery Literackiej. Jest również autorką powieści "Concerto d’amore" i "Uwiedzeni". Jej książki były tłumaczone na niemiecki, francuski, duński, holenderski i portugalski.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • Lato Adeli
 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO
 • Arctic
 • Żółwik
 • ryms w empikach