Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Humanus

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 14 stycznia 2013 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Humanus"
Groszek
ilustr. Henryk
Wydawnictwo Officyna, 2012


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Na początku widać ilustracje, to oczywiste. I przyznam, że od razu pomyślałam: owszem, są dobre, ale zupełnie nie w mojej stylistyce. Za bardzo na serio, za mało dla dzieci. Zaciekawiła mnie za to autorka oraz jej serdeczność i nieszablonowość. Zaciekawiły mnie też podwodne śpiewające ssaki.

Książka jest malutka i niepozorna. Zwykle działam intuicyjnie i nie odczuwam potrzeby skrupulatnego badacza, żeby wszystko poznać. Wtedy coś potrafi umknąć i czasem dobrze, że tak się dzieje, a czasem wręcz przeciwnie.

"Humanus" nie jest dziełem spektakularny pod żadnym względem, które mogłoby zrobić na potencjalnym odbiorcy natychmiastowe piorunujące wrażenie. Ale zachęcam do jej przeczytania, bo uruchamia ona w nas pokłady energii, która każe nam podnieść z ziemi kamyk - po bliższych oględzinach okazuje się on koronnym skarbem kolekcji, bo ma odciśnięte żyłki liścia. Energii, która podpowiada, by czasem coś zrobić, choć nie wróży to sukcesu; by czasem pochylić się nad czymś, co nie krzyczy z dużej odległości "wybierz mnie".

Bo "Humanus" to książka do głębi piękna. Gdybym miała ją gdzieś zaklasyfikować, powiedziałabym, że to książka dla tych, do których przemawia "Mały Książę". I to wskazanie mówi już bardzo dużo.

"Humanus" to opowieść o człekokształtnym wśród wielorybów. Urodził się - a tacy rodzą się niezwykle rzadko - w innym kontekście i dorastał w poczuciu, że to co zna, jest właśnie jego światem. Wieloryby, które go karmił i otaczały opieką, wiedziały, że jest inny, że przyjdzie dzień, gdy wszystko się zmieni, bo będzie musiał podążyć swoją ścieżką. Równolegle toczy się druga opowieść, bo "Humanus" jest historią ujętą w ramy opowiadania napisanego przez Toskana. Ów chłopiec swoje opowiadanie o Humanusie czyta Mistrzowi i tym samym daje wyraz temu, że podobnie jak bohater swojej opowieści, przekroczył granicę dzieciństwa i dorosłości w najpiękniejszym stylu – mądrze, z ogromną empatią i ciekawością świata.

Gdy już pozna się treść, forma nabiera nowego znaczenia. Jakżeby inaczej wydać i zilustrować książkę o takim charakterze i takiej wymowie, niż prosto i skromnie?

Ula Jankowska

link

W pełni zgadzam się z pani recenzją. Książka jest naprawdę piękna. Piękna w sposób niekrzykliwy, nienarzucający się swoją oczywistą atrakcyjnością. Jest piękna swoją mądrością. Gorąco polecam!

dodał: fulereny, Poniedziałek, 21 stycznia 2013 16:00

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • Arctic
 • Żółwik
 • OKO
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Ryms na Facebook
 • 12 miesięcy