Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Pięcioro dzieci i coś

Autorzy: , dodano Czwartek, 27 czerwca 2013 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Pięcioro dzieci i coś"
Edith Nesbit
przeł. Irena Tuwim
ilustr. Maria Orłowska-Gabryś
Wydawnictwo Znak Emotikon, 2012

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Opowieści Edith Nesbit powstawały w czasach, gdy nianie były surowe i pełne fantazji jak Mary Poppins, a misie niezdarne i czułe jak Kubuś Puchatek. Kiedy pod podłogą domów grasowali Pożyczalscy i gdy maj miewał 35 dni. W tych czasach dziewczynki nosiły kapelusze i rękawiczki, a chłopcy - podkolanówki, spodenki i marynarki. Wówczas na letnie wakacje jeździło się do domku na wsi. Tam zaś, w ciepłym piasku nieczynnego kamieniołomu ukrywało się COŚ.

Stateczny Cyryl, niezdarna Janeczka, pełna wdzięku, uprzejma Antea, łobuz Robert, rodzinne maleństwo zwane Barankiem - ta piątka doświadczy PRZYGODY. W wakacyjnym domku na wsi jest cudownie, rozluźnia się dyscyplina dnia powszedniego, można biegać i krzyczeć, wymyślać najdziksze zabawy. Ale kiedy kończą się pomysły, robi się trochę nudno. Dzieci zorganizują wycieczkę do kamieniołomu. I tam, w cieplutkim piasku odkryją prastare stworzenie, pamiętające czasy faraonów, a nawet dawniejsze - polowań na megaterium. Tą istotą jest Psammetych, piaskowy ludek posiadający moc spełniania życzeń. Pierwsza niespodzianka: stworzenie dysponujące niewyobrażalną mocą jest brzydkie, zrzędliwe i ogromnie niechętne spełnianiu dziecięcych pragnień. Jednak zgadza się realizować jedno życzenie dziennie. Druga niespodzianka jest znacznie poważniejsza: z życzeniami trzeba postępować ostrożnie!

Czego życzylibyście sobie najpierw? Wy chłopcy? A wy dziewczynki? Gwarantuję wam, że nie mądrości i poprawy charakteru, ani też pokoju na świecie. Tak, uroda, bogactwa i siła nęcą wszystkich. A co, jeśli posiadanych bogactw nie można użyć, a piękność przysparza wyłącznie kłopotów? Okazuje się, że jeżeli każde "życzę sobie" owocuje skutkami, trzeba bardzo uważać na to, co się mówi. Bo na przykład najmłodszy braciszek może w tempie ekspresowym dorosnąć i pójść za uroczą panienką. Albo można urosnąć do olbrzymich rozmiarów i budzić sensację. Na plecach mogą wam wyrosnąć skrzydła i choć fruwanie jest przewspaniałym doznaniem, też może wpędzić w tarapaty.

Klasyczne opowieści Edith Nesbit o pięciorgu dzieci wpadających w kłopoty to lektura obowiązkowa. Wdziękowi historii i ich kapitalnemu humorowi towarzyszy dziś delikatny posmak staroświeckości - pierwszy tom przygód, "Five Children and It" wydany został równo sto jedenaście lat temu! Jednak choć realia obyczajowe są mocno niedzisiejsze, pragnienia dzieci i ich ogromna łatwość popadania w kłopoty są nieprzemijające. Ujmuje finezja w malowaniu dziecięcych charakterów i reakcje piątki bohaterów na kolejne tarapaty. Mimo tego, że ogromnie się różnią, dogryzają sobie i drażnią się, w kłopotach dzieciaki stają za sobą murem. Za tymi opowieściami stoi ogromny pisarski talent: wpadamy w kolejne rozdziały, czując grozę i zachwyt towarzyszące tajemnicy, która przenika do życia zwyczajnych angielskich dzieci. Wyobraźcie sobie tylko: znajdujecie się w zamku, szturmowanym przez rycerzy, a wasza opiekunka nic nie widzi i jak zwykle, przynosi wam podwieczorek!

Oczywiste jest, że bez inspiracji Edith Nesbit nie powstałoby wiele współczesnych opowieści. Współczesne wydanie Znaku poleca twórca "Magicznego drzewa", Andrzej Maleszka. Ogromnym atutem jest piękna polszczyzna przekładu Ireny Tuwim.

Alicja Szyguła

***

Może trudno w to uwierzyć, ale spełnianie życzeń niekoniecznie musi się wiązać z samymi przyjemnościami. Zwłaszcza, gdy chodzi o jedno życzenie dziennie i gdy do porozumienia w jego sprawie musi dojść grupka sympatycznych, aczkolwiek nie do końca zgodnych dzieci.

Antea, Janeczka, Robert, Cyryl i najmłodszy z piątki rodzeństwa Baranek wraz z rodzicami przeprowadzają się z Londynu na wieś. Jak wielka była z tego powodu radość małych bohaterów – niech potwierdzi cytat: Bo Londyn jest niczym więzienie dla dzieci, zwłaszcza tych, które nie mają bogatych krewnych, mieszkających w domku z ogródkiem. Cóż, miasto to miasto, przestrzeń niby wielka, ale ograniczona mnóstwem nakazów i zakazów. A dzieci były spragnione wolności, swobody, przygody i to wszystko znalazły w nowym miejscu, a dokładniej w kamieniołomie, który znajdował się w malowniczej okolicy białego wiejskiego domku. Pewnego dnia podczas zabaw w piasku wykopały dziwne stworzonko, którym okazał się być pamiętający czasy pterodaktyli duszek Piaskoludek.

Powiedziałabym, że duszek był dość zgorzkniałym osobnikiem. Lata spełniania życzeń sprawiły, że był zmęczony i kapryśny, w kontakcie z dziećmi bezpardonowy, a momentami nawet niemiły, co pewnie należy też zrzucić na karb wieku. Niemniej jednak stworzonko będące skrzyżowaniem nietoperza i włochatego pająka miało na tyle mocy i sił, by zrealizować kilka pomysłów naszej gromadki. Być niezwykle urodziwym, umieć latać, zamieszkać w prawdziwym zamku, walczyć z małymi Indianami - brzmi ekscytująco, ale w rzeczywistości wszystkie te pragnienia potrafią sprawić masę kłopotów! 

Powieść powinna spodobać się małym miłośnikom fantasy. Powstała co prawda przed stu laty, ale niedzisiejsze realia dodają jej smaczku i są dla młodego czytelnika kształcącą podróżą po nieznanej, dawnej rzeczywistości. Również w klimacie retro utrzymane są czarno-białe ilustracje Marii Orłowskiej-Gabryś, ilustratorki dobrze znanej starszemu pokoleniu m.in. z "Chłopców z Placu Broni" czy zbioru baśni "Bajarka opowiada".

Ewa Skibińska, 5.03.2013

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Lato Adeli
 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Plasterek
 • Wróble na kuble
 • Amelia i Kuba