Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Alchemiczna komnata

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 21 października 2013 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Alchemiczna komnata"
Magdalena Skrabska
ilustr. Paweł Pawlak
Zamek Królewski na Wawelu, 2012


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Pod koniec XVI wieku na Zamku Królewskim na Wawelu wybuchł pożar, który strawił północne skrzydło zamku i narożnik przy Kurzej Nodze (doprowadzając ostatecznie do przebudowy zamku pod kierunkiem Giovanniego Trevano). Spowiednik królowej, jezuita Zygmunt Ernhofer pisał wówczas:

Nie było ani ludzi, ani wody, ani skórzanych wiader lub jakiegokolwiek sprzętu pożarniczego i ogień rozszalał się w mig […]. Byli tedy Bernardyni lub zakonnicy bosi ze swoimi skórzanymi wiadrami, którzy energicznie donosili wodę i ratowali, by pożar się nie rozprzestrzenił. Żydzi również ratowali z oddaniem.

Tyle powiadają ustalenia historyczne. Przyczyną pożaru miał być podobno eksperyment Zygmunta III, który poza malarstwem interesował się także alchemią i w wieży, na Wawelu nazwanej "Kurzą Stopką", urządził laboratorium, w którym pracował wraz mistrzami-szarlatanami nad transmutacją, polegającą na przemienianiu metali w złoto.

Tę spowitą tajemnicą historię w "Alchemicznej komnacie" opowiadają ilustracje Pawła Pawlaka (nagrodzone w ogólnopolskim konkursie ilustratorskim "Legendy Wawelskie"), uzupełnione słowem i niebanalną typografią. To, co przykuwa uwagę po rozchyleniu okładki, to przede wszystkim umiejętne operowanie barwą, światłem i wykorzystanie piątego, złotego koloru inkrustującego całość, wykonaną techniką kolażu. Pawlak nie stara się zanadto krępować wyobraźni. Pod jego kreską za biegnącym chyłkiem – knującym przeciwko królowi – Sędziwojem rozwija się fałdami płaszcz; puszcza się, wylewa strumieniami ciemnego sukna, wybuchając na całe miasto. Eksperyment króla, który udaremnia zawistny nadworny alchemik (nie mogąc znieść myśli, że król mógłby go uprzedzić i wymyślić samodzielnie miksturę), staje się przyczyną pożaru. Pożar ów obrazowany jest znowuż wybuchem wielkiego, kipiącego i procentującego ciemną barwą materiału – ciemnego sukna, idącego w dół i w górę, pokrywającego komnatę, przedzierającego się przez północne skrzydła, by w końcu zastygnąć na ścianie Kurzej Stopki.

Kartkując "Alchemiczną komnatę" trudno tyleż dziecku, co dorosłemu nie zachwycić się przepychem barw i pysznością graficznego opracowania, które zasłużenie znalazło się w czołówce wawelskiego konkursu. Wyraźnie służy książce wpisanie w legendę o komnacie królewskiej wątku zatruwającego umysł uczucia zawiści i niemożności pogodzenia się z cudzym sukcesem. Ksiażkę tę – w przeciwieństwie do wyróżnionego pierwszą nagrodą "Jak szewczyk smoka pokonał" – wypada polecić z czystym sumieniem.

Paweł Jasnowski - judaista, krytyk, eseista, w Instytucie Judaistyki UJ przygotowuje rozprawę doktorską o akulturacji krakowskiej społeczności żydowskiej. Jako krytyk zajmuje się m.in. twórczością Georges’a Pereca. Publikuje regularnie w TWÓRCZOŚCI, NOWYCH KSIĄŻKACH i RYMSIE. Recenzje i szkice ogłaszał m.in. w ZNAKU, CWISZN i CHIMERZE. Mieszka i pracuje w Krakowie.

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • Lato Adeli
 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • ryms w empikach
 • OKO
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • Żółwik
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną