Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Książka wszystkich rzeczy

Autorzy: , dodano Piątek, 18 stycznia 2013 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Książka wszystkich rzeczy"
Guus Kuijer
przeł. Jadwiga Jędryas
okładka: Jacek Ambrożewski
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2012

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Tę książkę czyta się jednym tchem. Z cierpnącą na policzkach skórą, za każdym razem, gdy ojciec małego Thomasa podnosi rękę na syna i swoją żonę. Z wilgotnymi oczami, kiedy Thomas broni mamy albo gdy on, dziewięciolatek, zakochuje się w starszej o siedem lat Elizie ze sztuczną nogą i zdeformowaną dłonią, bo umie dostrzec w niej piękno i dobro. Z uśmiechem wreszcie, gdy chłopiec bardzo bezpośrednio, kumpelsko wręcz rozmawia z Jezusem. Ale zacznijmy od początku...

Thomas ma starszą siostrę Margot, mamę, którą bardzo kocha i surowego, religijnego ojca, kierującego się w życiu wyłącznie Pismem Świętym. To człowiek nieprzejednany w sądach, radykalny i zaślepiony miłością do Boga. Państwo Klopper chodzą więc w każdą niedzielę do kościoła na długie nabożeństwa, codziennie czytają Biblię, ojciec zaś w codziennym życiu wymaga od bliskich bezwzględnego posłuszeństwa. Stosuje kary - Thomasowi sprawia lanie drewnianą warząchwią, żonę bije twardą dłonią. Córkę lata strachu nauczyły maskowania się, razów więc już nie dostaje. Pan Klopper nie uznaje żartów, nie rozumie niezwyczajnych zdolności Thomasa, który widzi "podskórną" rzeczywistość, podczas czytania Biblii wyłącza się i rozmawia z Jezusem jak z kimś dobrze znanym. Bo Thomas to typ wrażliwca, delikatnego chłopca o wielkiej wyobraźni i sercu, piszącego szczery pamiętnik pt. "Książka wszystkich rzeczy", buntującego się wewnętrznie przeciwko przemocy stosowanej przez ojca.

O tym, co dzieje się w domu Klopperów nie wie nikt. Do czasu. Thomas zaprzyjaźnia się ze starszą sąsiadką, która w oczach dzieci jest czarownicą. Okazuje się, że pani Van Amersfoort zna tę smutną tajemnicę, iż ojciec Thomasa bije żonę i syna. Napisany przez nią list uruchamia lawinę zdarzeń, które sprawiają, że zbuntuje się posłuszna Margot, z letargu i niemocy obudzi się mama, a Thomas... Zapewniam Was, Thomas spełni swoje marzenie o byciu szczęśliwym.

Najgłośniejsza książka laureata The Astrid Lindgren Memorial Award 2012 - czytamy na okładce. Wzruszająca. Ważna. Nie przeoczcie jej.

Ewa Skibińska

link

Dwie Siostry znowu kuszą. Chętnie przeczytam tę książkę, ciekawość moja została rozbudzona. :) A czy były w Polsce wydawane już wcześniej jakieś książki dla dzieci tego autora?

dodał: Wioleta, Środa, 12 grudnia 2012 08:50

To pierwsza książka Kuijera w Polsce, mam nadzieję, że nie ostatnia:)

dodał: Ewa Skibińska, Piątek, 14 grudnia 2012 11:23

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Żółwik
 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • Ryms na Facebook
 • czaple
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej